Connect with us

Świat

USA oskarża Republikę Południowej Afryki o dostarczanie broni Rosji

Published

on

USA oskarża Republikę Południowej Afryki o dostarczanie broni Rosji

Stany Zjednoczone oskarżyły Republikę Południowej Afryki o dostarczanie Rosji broni w ramach tajnej operacji morskiej, podsycając kryzys polityki zagranicznej prezydenta Cyrila Ramaphosy w związku z powiązaniami tego kraju z Kremlem i jego stanowiskiem w sprawie wojny na Ukrainie.

Reuben Brigety, ambasador USA w RPA, powiedział w czwartek lokalnym mediom, że USA rozumieją, że broń i amunicja zostały załadowane na Lady R, rosyjski statek objęty sankcjami i zacumowany w stoczni marynarki wojennej Simon’s Town w grudniu zacumowany w pobliżu Kapsztadu.

„Jedną z rzeczy, które zauważyliśmy, był cumujący statek towarowy. . . Jesteśmy pewni, że załadował broń i amunicję na statek w Simon’s Town, kiedy ten wrócił do Rosji” – powiedział w artykule opublikowanym przez południowoafrykańską gazetę News24.

Brigety powiedział również, że wysocy urzędnicy amerykańscy byli „głęboko zaniepokojeni” incydentem, który „nie sugeruje nam działań kraju niezaangażowanego”. Ambasada USA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Biuro Ramaphosy odpowiedziało, że zostanie wszczęte niezależne dochodzenie prowadzone przez emerytowanego sędziego w celu zbadania zarzutów USA. Stwierdzono również, że odbyły się rozmowy między urzędnikami południowoafrykańskimi i amerykańskimi na temat statku i porozumienie umożliwiające kontynuację dochodzenia.

„Dlatego rozczarowujące jest to, że ambasador USA zajął publiczne stanowisko przynoszące skutki odwrotne do zamierzonych, które podważa porozumienie osiągnięte w tej sprawie oraz bardzo pozytywne i konstruktywne dyskusje między dwiema delegacjami” – napisano w oświadczeniu biura Ramaphosy.

Gniew USA z powodu incydentu podkreśla rosnące napięcia między Zachodem a krajami, które odmówiły potępienia Rosji za wojnę lub przyłączenia się do sankcji.

Podobnie jak RPA, Indie nadal postrzegają Rosję jako naród przyjazny, a zachodni dyplomaci walczą o przekonanie krajów rozwijających się w Afryce i Azji do poparcia wojny ukraińskiej. Brigety skrytykował także rezolucję rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego, w której napisano: „Stany Zjednoczone sprowokowały wojnę z Rosją o Ukrainę”.

John Steenhuisen, lider głównej partii opozycyjnej w RPA, Sojuszu Demokratycznego, wezwał do pilnej debaty parlamentarnej w sprawie zaangażowania RPA w Rosji, mówiąc, że zarzuty USA podważają „przejrzystość” ANC.

Rand spadł o 2 procent do 19,20 randów za dolara amerykańskiego, najniżej od kwietnia 2020 r., po komentarzach Brigety.

Republika Południowej Afryki oświadczyła, że ​​nie bierze udziału w wojnie, ale rząd Ramaphosa jest pod presją ze względu na oznaki, że faworyzuje Rosję, na przykład przeprowadzając w tym roku wspólne ćwiczenia morskie.

Ramaphosa zaprosił również prezydenta Rosji Władimira Putina na szczyt przywódców Brics w Johannesburgu w sierpniu – ruch, który obrócił się przeciwko Pretorii po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył Putina o zbrodnie wojenne. Republika Południowej Afryki, członek Międzynarodowego Trybunału Karnego, byłaby prawnie zobowiązana do aresztowania Putina, gdyby się tam udał.

Sydney Mufamadi, doradca Ramaphosy ds. bezpieczeństwa narodowego, niedawno odwiedził Stany Zjednoczone, aby wyjaśnić stanowisko Republiki Południowej Afryki i spróbować utrzymać więzi handlowe.

Skandal Lady R prawdopodobnie przyćmi te wysiłki.

Lady R, należąca do Transmorflot, firmy objętej sankcjami USA w zeszłym roku, najwyraźniej wyłączyła swój transponder, gdy zacumowała w Kapsztadzie po podróży wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki.

Minister obrony Republiki Południowej Afryki powiedział po tym, jak statek opuścił port, że wykonał dostawę dla sił obronnych kraju, ale nie podał żadnych szczegółów na temat tego, co statek mógł odebrać w Kapsztadzie.

Rząd Republiki Południowej Afryki oficjalnie zaprzeczył w styczniu, jakoby zatwierdził sprzedaż broni z Republiki Południowej Afryki do Rosji, odkąd Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Dodatkowe raporty Mary McDougall w Londynie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *