Connect with us

Świat

USA: Dobrze zna Polskę i Europę. Antony Blinken zostanie sekretarzem stanu USA

Published

on

Jego matka urodziła się na Węgrzech, a ojczym to ocalały z Holokaustu, urodzony w Białymstoku, polsko-amerykański prawnik. Powołanie Antony’ego Blinkena na ministra spraw zagranicznych, który dorastał w Paryżu, może zwiastować odbudowę stosunków USA-UE.

Według NBCpolitics.com, Joe Biden ogłosił w poniedziałek (23 listopada), że Antony Blinken zostanie nowym sekretarzem stanu w jego administracji.

58-letni Antony Blinken jest wieloletnim politykiem i urzędnikiem, a także wieloletnim bliskim przyjacielem Joe Bidena. W latach 2013-2015 był zastępcą doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego, a od 2015 do 2017 zastępcą sekretarza stanu w administracji prezydenta Demokratów Baracka Obamy.

Wcześniej polityk pracował w Washington Center for Strategic and International Studies oraz w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych (2002-2008). Był także członkiem zespołu Obamy i Bidena, który przejął władzę po wyborach w 2008 roku.

Antony Blinken był bliskim współpracownikiem prezydenta Baracka Obamy i sekretarz stanu Hillary Clinton. W maju 2011 r. Był jednym z głównych prześladowców Białego Domu w operacji zabicia Osamy bin Ladena.

Po klęsce demokratycznej kandydatki na prezydenta Hillary Clinton w 2016 roku Blinken był współzałożycielem WestExec Advisors, waszyngtońskiej firmy doradczej, która doradza firmom w zakresie zagrożeń geopolitycznych.

Bloomberg przekonuje, że proponowana nominacja Antony Blinkena to zerwanie z dotychczasowym mottem odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa „Najpierw Ameryka” i zapowiedź polityki USA nastawionej na współpracę z sojusznikami. Witryna informuje, że prawa człowieka powrócą do priorytetów polityki zagranicznej USA.

READ  Australia zmienia słowo w hymnie narodowym na cześć rdzennej ludności

Bloomberg zwraca uwagę, że Blinken prawdopodobnie powróci do projektów międzynarodowych, które zostały porzucone podczas prezydentury Trumpa, takich jak paryskie porozumienie klimatyczne czy irański program nuklearny.

„Finacial Times” wskazał, że przyszły sekretarz stanu postrzega demokrację i prawa człowieka jako ważne wartości w kształtowaniu nowej polityki zagranicznej USA.

Ciekawie są powiązania między Antony Blinkenem a Europą Środkową i Polską. Antony Blinken urodził się w Nowym Jorku w 1962 roku w rodzinie żydowskiej, ale część dzieciństwa spędził w Paryżu, gdzie wychowywał go ojczym, który przeżył Holokaust.

Węgierska witryna hvg.hu informuje, że matka Blinkena, Judith, urodziła się na Węgrzech. Druga żona jego ojca, Donald, również jest Węgrem. Donald Blinken pracował w ambasadzie amerykańskiej w Budapeszcie w latach 1994-1997, podczas prezydentury Billa Clintona. Od lat wspiera Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie, który decyzją premiera Viktora Orbana zmuszony był przenieść się do Wiednia.

Blinken biegle włada językiem francuskim. Po rozwodzie jego matka wyszła za mąż za Samuela Pisara, polsko-amerykańskiego prawnika urodzonego w Białymstoku, który przeżył obozy koncentracyjne na Majdanku, Dachau i Auschwitz.

TheTimes.co.uk wskazuje, że ojczym miał potężny wpływ na Antony’ego Blinkena. Zawsze podnosił rękaw i pokazywał mu wytatuowany numer akcji. Często opowiadał chłopcu o wydarzeniach z II wojny światowej. Samuel Pisar, który zmarł w 2015 roku, przeżył marsz śmierci, po którym przez kilka dni ukrywał się w lesie. Został uratowany przez amerykańskich tankowców, których powitał jedynymi znanymi wówczas słowami po angielsku: „God bless America”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *