Connect with us

Świat

Uroczysta kolacja Bidena dla Japonii była mocno symboliczna (i tak, kwiaty wiśni)

Published

on

Uroczysta kolacja Bidena dla Japonii była mocno symboliczna (i tak, kwiaty wiśni)

Wszystko było bardzo grzeczne.

Ambasadorzy, miliarderzy, kilku członków rodziny Bidenów, a nawet były prezydent byli obecni na piątym obiedzie państwowym, który Prezydent Biden i pierwsza dama Jill Biden wydają od czasu objęcia urzędu.

Zwiewna uroczystość w dużej mierze opierała się na japońskich wachlarzach, kwiatach wiśni i innych oznakach łagodniejszej strony stosunków amerykańsko-japońskich. Treść wizyty państwowej premiera Fumio Kishidy skupiała się na znalezieniu sposobów przeciwstawienia się Chinom, ale styl kolacji skupiał się głównie na podkreśleniu stolicy, która znaczną część swojej wiosennej świetności zawdzięcza zabiegom dyplomatycznym Japonii.

Gdy w Sali Wschodniej rozpoczęła się kolacja, Biden wzniósł toast „za nasz sojusz, za naszą przyjaźń”. Podobnie spokojnie zachowywał się wcześniej tego wieczoru, kiedy witał pana Kishidę w Białym Domu i odpowiedział „dziękuję” na pytanie reportera dotyczące oczekiwań, że Iran zemści się na Izraelu za jego atak na irański cel w Syrii.

Pan Kishida również wspierał ideę przyjaźni.

„Ocean Spokojny nie oddziela Japonii i Stanów Zjednoczonych. To nas raczej jednoczy” – powiedział pan Kishida podczas toastu, przypominając, że prezydent Kennedy powiedział to samo 60 lat temu. „Podoba mi się ta linia. Używam go tak często, że moi współpracownicy próbowali go usunąć.”

Bidenowie odwzajemnili te prymitywne symboliczne gesty. Naomi Biden Neal, najstarsza wnuczka prezydenta, która wyszła za mąż w Białym Domu w 2022 roku, pojawiła się w sukience z nadrukiem kwiatów wiśni.

Dr. Biden miał na sobie szafirowoniebieską sukienkę ombre projektu Oscara de la Renty. Finnegan Biden, kolejna wnuczka Bidena, siedziała przy głównym stole ze swoimi dziadkami.

Uczestnicy mieli silną tendencję do bycia uprzejmymi. Nawet Rahm Emanuel, skłonny do przekleństw ambasador w Japonii, użył swojego talentu w sztuce uprzejmej rozmowy przy kolacji: W wywiadzie powiedział, że część swojej wizyty w Waszyngtonie spędził słuchając Paula Simona, muzycznego gościa wieczoru, aby pomóc zrozumieć, dowiedzieć się, jak przywitać się z panem Kishidą po japońsku.

READ  Blinken, Sullivan spotyka się w przyszłym tygodniu z czołowymi chińskimi dyplomatami

Ashley Biden, najstarsza córka prezydenta, grzecznie, ale szybko odeszła od kamer po tym, jak opowiedziała reporterom o swojej sukience. We wtorek mieszkanka Florydy została skazana na karę więzienia za sprzedaż prywatnego pamiętnika pani Biden prawicowej grupie aktywistów. Jednak względy zewnętrzne rzadko stoją pomiędzy Bidenem a zaproszeniem na uroczysty obiad. Brat pani Biden, Hunter, był w zeszłym roku obecny na kolacji stanowej, gdy toczyło się w jego sprawie śledztwo federalne.

Kiedy prezydent Bill Clinton wszedł na uroczystości na tle gigantycznych, malowanych wachlarzy, z radością wskazał na portret swojej żony Hillary Clinton, byłej pierwszej damy, byłej sekretarz stanu i kandydatki Demokratów na prezydenta w 2016 r. Pani Clinton, ubrana w fuksjową suknię i złoty kaftan, stała obok, stojąc obok męża, promieniejąc.

„Och, świetnie się dzisiaj bawimy” – powiedziała reporterom pani Clinton.

Clintonowie znaleźli się w grupie osób zaproszonych do żółtej sali owalnej na piętrze, gdzie urzędnicy gabinetu Bidena i kilku gości dyplomatycznych wznieśli toast wygłoszony po angielsku przez pana Kishidę i zmieszali się w mieszance Truman Balcony People.

– Jakie to ładne? To jest takie ładne!”, powiedziała Gina Raimondo, Sekretarz Handlu, zamaszystym gestem, mijając reporterów w drodze do środka.

Czasami wkradała się niestosowna (przynajmniej w porównaniu z kwiatami wiśni) polityka. Jednak kilku uczestników nie wydawało się zachwyconych rozmową o kampanii reelekcyjnej Bidena – ani o kwestiach z nią związanych – gdy zostali o to poproszeni. Janet Yellen, sekretarz skarbu, w drodze na kolację uniknęła pytania o inflację.

Miliarder Jeff Bezos przybył ze swoją narzeczoną Lauren Sanchez i nie powiedział, czy planuje przekazać datki na kampanię Bidena. Podobnie nie zrobił dyrektor generalny Apple, Tim Cook, gdy zadano mu to samo pytanie.

READ  Deklaracja debaty UE w sprawie strefy wolności LGBT

Aktor Robert De Niro, który podróżował ze swoją dziewczyną Tiffany Chen, nie odpowiedział reporterom, czy byłby skłonny prowadzić kampanię na rzecz Bidena. 80-letni De Niro wziął niedawno udział w wysokodolarowej zbiórce pieniędzy na kampanię Bidena w Nowym Jorku. (On i pani Chen są także rodzicami rocznego dziecka – są gorsze sposoby na spędzenie wieczoru na randce).

Cecile Richards, była prezes Planned Parenthood, przerwała rozmowę z reporterami na temat znaczenia podnoszenia świadomości na temat praw reprodukcyjnych przed listopadowymi wyborami. W tym tygodniu Sąd Najwyższy Arizony podtrzymał niemal całkowity zakaz aborcji obowiązujący od XIX wieku.

„Zrobiliśmy ogromny postęp” – powiedziała pani Richards. „Sam fakt, że wszystko zostało zabrane, był bardzo motywujący zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn”.

Demokrata, gubernator Tony Evers z Wisconsin, również przypomniał w listopadzie dziennikarzom o znaczeniu swojego stanu. „To będzie różnica między zwycięstwem a porażką prezydenta” – powiedział Evers przed wejściem.

Kamala Harris, wiceprezydent, pojawiła się w błyszczącym Valentino obok Douga Emhoffa, drugiego dżentelmena. Nie odpowiedziała na pytanie dotyczące Arizony.

W miarę upływu wieczoru wyraźnie wskazywały, że w menu oprócz karmelowego ciasta pistacjowego z ganache matcha, lodami wiśniowymi i wyborem amerykańskich win znajdzie się strategia polityczna, a nie tylko uprzejmości.

W środę wieczorem pani Richards, pan De Niro i Clintonowie byli gośćmi przy głównym stole Bidena, a także gubernator Roy Cooper z Karoliny Północnej, Demokrata, który w zeszłym tygodniu dołączył do wezwania kampanii Bidena, aby zaatakować kierowane przez Republikanów ograniczenia dotyczące aborcji .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *