Connect with us

Świat

Haiti otwiera debatę na temat proponowanych zmian konstytucyjnych

Published

on

PORT-AU-PRINCE, Haiti (AP) – Haiti ujawniło kilka propozycji zmian w konstytucji tego kraju, które urzędnicy zamierzają zaproponować wyborcom, którzy rozpoczynają się w tym tygodniu w związku z nadchodzącym referendum w obliczu narastających niepokojów.

Spotkania publiczne mają się odbyć na całym Haiti w ciągu najbliższych trzech tygodni przed referendum konstytucyjnym 25 kwietnia, które będzie pierwszym od ponad 30 lat.

Jedną z największych zmian jest pominięcie projektu niezależnej komisji, której zadaniem byłoby stworzenie nowelizacji konstytucji, które wywołały gorące dyskusje. Obecna konstytucja Haiti zabrania prezydentom sprawowania dwóch kolejnych kadencji. Projekt przewiduje jednak tylko, że prezydent nie może pełnić urzędu dłużej niż dwie kadencje. nie mówi nic o tym, czy można je podawać jeden po drugim.

Adwokat zajmujący się prawami człowieka Bill O’Neill powiedział The Associated Press, że jego interpretacja była taka, że ​​niedopełnienie tego warunku pozwoliłoby prezydentowi odbyć dwie kolejne kadencje. Stwierdził, że twórcy obecnej konstytucji z 1987 r. Wyłonili się z 29-letniej dyktatury pod rządami dwóch tak zwanych „prezydentów na całe życie”: François Duvalier i Jean-Claude Duvalier.

„Autorzy bardzo uważali, żeby ktoś nie miał zbyt długiego nieprzerwanego czasu prezydentury” – powiedział.

Nowy projekt znosi również wymóg, aby zostać prezydentem Haiti trzeba było mieszkać w kraju przez pięć kolejnych lat przed datą wyborów powszechnych. Oznacza to po prostu, że „trzeba mieć stałe miejsce zamieszkania na Haiti”, zmiana, która pozwoli diasporze ubiegać się o najwyższe stanowiska na Haiti, które są obecnie zakazane. Proponowana zmiana dotyczyłaby również stanowiska Wiceprezesa.

Inne proponowane zmiany obejmują obowiązkową służbę wojskową dla osób poniżej 18 roku życia, utworzenie stanowiska wiceprezydenta w miejsce Prezesa Rady Ministrów oraz ustanowienie jednoizbowego składu ustawodawczego wybieranego co pięć lat na potrzeby obecnego Senatu i Izby. deputowanych, którzy zostali w większości rozwiązani Ponad rok temu, kiedy prezydent Jovenel Moïse zaczął rządzić dekretem z powodu braku wyborów parlamentarnych.

READ  Słowacja: Szybki wzrost liczby zarażonych osób. 1887 nowych infekcji w sobotę

Kolejna zmiana przewiduje również, że ustawodawcy będą wybierani co pięć lat, proporcjonalnie do kadencji prezydenta, ponieważ niektórzy senatorowie wybierani są obecnie co dwa do sześciu lat.

„Wymaga to wyborów średnio co 18 miesięcy” – czytamy w dokumencie wydanym przez niezależną komisję. „Trudność w przestrzeganiu tej wiążącej agendy wyborczej stawia kraj w chronicznym kryzysie instytucjonalnym”.

Krytycy proponowanych zmian twierdzą, że postrzegają to jako przejęcie przez Moïse, który mówi, że ustąpi w lutym 2022 r., Gdy skończy się jego pięcioletnia kadencja. Jednak opozycja argumentuje, że jego kadencja rozpoczęła się wraz z wygaśnięciem kadencji byłego prezydenta Michela Martelly’ego w lutym 2016 r., Chociaż Moïse został zaprzysiężony dopiero w lutym 2017 r. Po chaotycznym procesie wyborczym, w wyniku którego na rok powołano tymczasowego prezydenta.

Alfredo Antoine, były ustawodawca, powiedział, że zmiany są w tym momencie tylko propozycją i ludzie mają prawo je studiować. Powiedział też, że przywódcy opozycji powinni spróbować nawiązać dialog z Moïse zamiast organizować protesty, ponieważ nalegają, aby opuścił on urząd do niedzieli.

– Nie powinieneś dolewać oliwy do ognia – powiedział.

Nie można było natychmiast skontaktować się z liderami opozycji w celu uzyskania komentarza.

Brian Concannon, doradca Instytutu Sprawiedliwości i Demokracji na Haiti, powiedział, że samo proponowane referendum jest niezgodne z konstytucją w obecnej konstytucji. Zaleca się również, aby zmiana zaczęła obowiązywać tylko wtedy, gdy zostanie wybrany następny prezydent, a obecny prezydent nie może z niej skorzystać pod rządami rządu, który ją zatwierdził.

– Moïse wyraźnie ignoruje to ważne ograniczenie – powiedział.

Podczas gdy urzędnicy spotykają się z określonymi sektorami społeczeństwa, aby omówić proponowane zmiany konstytucyjne, niektórzy wzywają do większej integracji. Ulrich Louisma, 40-letni mechanik klimatyzacji, powiedział, że ludzie i urzędnicy inni niż prezydent powinni przyczynić się do ewentualnej nowej konstytucji.

READ  Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 4 grudnia

„To nie może być jednoosobowy program” – powiedział.

___

Coto zgłosił z San Juan w Puerto Rico.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *