Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Tusk obiecuje „chronić” Polskę przed przesiedleniami migrantów z UE – Euractiv

Published

on

Tusk obiecuje „chronić” Polskę przed przesiedleniami migrantów z UE – Euractiv

Premier Donald Tusk powiedział w środę (10 kwietnia), że jego rząd „chroni” Polskę przed unijnym programem relokacji migrantów po przejściu przez Unię gruntownej zmiany przepisów azylowych.

Reformy, które zaostrzą procedury graniczne i zmuszą 27 państw członkowskich do podziału odpowiedzialności za osoby ubiegające się o azyl, zostały w środę zatwierdzone przez Parlament Europejski.

Reforma oznaczałaby, że kraje UE musiałyby przyjąć tysiące osób ubiegających się o azyl z „państw pierwszej linii”, takich jak Włochy i Grecja.

Alternatywnie mogłyby zapewnić pieniądze lub inne zasoby krajom znajdującym się pod presją.

„Będziemy chronić Polskę przed mechanizmem relokacji” – powiedział Tusk reporterom w Warszawie, gdy w Brukseli uchwalono kontrowersyjną reformę.

Sprawująca wcześniej w Polsce władzę prawicowa partia PiS była zdecydowanym krytykiem reform, a nowy sojusz rządzący pod wodzą Tuska podtrzymał to stanowisko pomimo swoich w dużej mierze proeuropejskich poglądów.

„Mam pewne możliwości zawierania sojuszy, a mechanizm relokacji lub zapłaty za nieprzyjmowanie (migrantów)… na pewno nie będzie dotyczył Polski” – powiedział Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE kraj przyjazdu jest odpowiedzialny za przyjmowanie i sprawdzanie osób ubiegających się o azyl oraz za powrót osób uznanych za niedopuszczalne, a system ten wywarł presję na stany południowe.

Środki nowego paktu mają wejść w życie w 2026 r., po określeniu przez Komisję sposobu ich wdrożenia.

Reforma unijnych przepisów azylowych i migracyjnych to „kolejny gwóźdź do trumny” bloku, powiedział w środę premier Węgier Viktor Orbán.

„Pakt migracyjny to kolejny gwóźdź do trumny Unii Europejskiej. Jedność umarła, nie ma już bezpiecznych granic. Węgry nigdy nie ulegną szaleństwu masowych migracji! Potrzebujemy zmian w Brukseli, aby zatrzymać migrację!” – stwierdził Orbán w poście na portalu X.

Tzw. „pakt migracyjny” zostanie teraz przekazany państwom członkowskim w Radzie, które 29 kwietnia mają głosować większością kwalifikowaną. Wejdzie w życie w 2026 roku.

READ  Polska otrzyma częściowy zwrot kosztów wentylatorów, które nie zostały dostarczone - informuje Ministerstwo Zdrowia

(pod redakcją Georgi Goteva)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się już teraz do naszego biuletynu „Odszyfrowane wybory do UE”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *