Connect with us

Gospodarka

Ukraińska neutralność nie przemówiłaby do Putina ani nie zapobiegłaby dalszej rosyjskiej agresji

Published

on

W ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosło prawdopodobieństwo wznowienia rosyjskiej ofensywy na Ukrainie. Nic dziwnego, że napłynęła fala artykułów różnych ekspertów ds. polityki zagranicznej wzywających Zachód do zawarcia układu z Putinem na koszt Ukrainy i narzucenia krajowi neutralności, w tym „moratorium” na ewentualne przyszłe członkostwo w NATO.

Wezwania do neutralnej Ukrainy zazwyczaj odwołują się do teorii „realizmu” w stosunkach międzynarodowych. Jednak po prostu nierealistyczne jest sądzić, że Putinowi wydawałoby się neutralność lub zapobiegłaby dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainę i nie tylko.

W tym kontekście kilka anegdot dotyczących polityki Rosji i NATO jest w porządku. Na spotkaniu w Waszyngtonie w 1995 r. wiceminister obrony Polski Andrezj Karkoszka stwierdził, że Polska dąży do przystąpienia do NATO „aby pozbawić rosyjski Sztab Generalny 300-letniej opcji inwazji na Polskę”.

W następnym roku ten autor wziął udział w konferencji europejskich think tanków w Moskwie, gdzie nasi rosyjscy gospodarze otwarcie opowiadali się za podziałem Europy na rosyjską i amerykańską strefę wpływów. Innymi słowy, rozszerzenie NATO jest w dużej mierze spowodowane bliskimi doświadczeniami Europy Wschodniej z Rosją oraz determinacją, by uniknąć powtórki poprzednich inwazji.

Ważne jest, aby zrozumieć, że Rosja nigdy nie pogodziła się z niepodległością swoich pierwszych satelitów i byłych republik radzieckich. Rzeczywiście, jednym ze stałych motywów rządów Putina były jego nieustanne starania o podważenie niepodległości Ukrainy i zapobieżenie wyjściu tego kraju z rosyjskiej strefy wpływów.

Pierwszy poważny wysiłek Putina w celu osłabienia ukraińskiej niepodległości załamał się w 2004 roku z powodu przytłaczającego sprzeciwu narodu ukraińskiego, którego prodemokratyczny ruch protestacyjny został nazwany Pomarańczową Rewolucją.

Jego kolejny atak na Ukrainę rozpoczął się w 2014 roku. Co najważniejsze, Ukraina była wówczas oficjalnie neutralna. Konstytucja Ukrainy wyraźnie zabraniała stacjonowania obcych wojsk w kraju i wykluczała członkostwo w sojuszach takich jak NATO. Nie odstraszyło to Putina ani nie zapobiegło inwazji na Ukrainę.

READ  Polska zabrania aborcji w prawie wszystkich możliwych okolicznościach

Subskrybuj UkraineAlert DAILY

W miarę nagrzewania się rosyjskiego kryzysu w Europie Wschodniej UkraineAlert DAILY dostarcza na Twoją skrzynkę od poniedziałku do piątku najlepsze wglądy ekspertów Atlantic Council, z publikacji online UkraineAlert i nie tylko.

W Donbasie na wschodzie Ukrainy nie ma wiarygodnej ukraińskiej groźby wobec Rosji i jej pomocników. Nie ma też żadnego wiarygodnego zagrożenia NATO dla Rosji. Zamiast tego skargi Moskwy na rzekome zagrożenia bezpieczeństwa są całkowicie kłamliwe i nieprawdziwe.

Jeśli rosyjskie mówienie o rosnącym zagrożeniu NATO jest nieszczere, dlaczego Putin wymyślił obecny kryzys? Jak wiemy, osobiście ma obsesję na punkcie idei, że ZSRR, a nie tylko Ukraina, był „historyczna Rosja” i uważa, że ​​upadek ZSRR niesłusznie odciął miliony Rosjan od ich ojczyzny. Ponieważ jest autokratą, jego pogląd zwycięża.

To poczucie imperialnego upadku kieruje politykę Putina wobec Ukrainy. Jego obecne działania odzwierciedlają rosnącą świadomość, że Ukraina bezpowrotnie oddala się od Rosji.

Rosnący dystans między obydwoma krajami można zaobserwować w ostatnich czystkach ukraińskich elit prorosyjskich. Widać to także w rosnącej sile militarnej Ukrainy i odmowie popełnienia samobójstwa przez obserwację rosyjskiej interpretacji porozumień mińskich.

SPRAWOZDANIE KONGRESYJNE EURASIA

Program stypendiów kongresowych Eurasia Rady Atlantyckiej ma na celu edukowanie personelu Kongresu na temat bieżących wydarzeń w regionie Eurazji i angażowanie pracowników w najnowsze badania Rady. Program łączy stypendystów Kongresu z naszą większą społecznością, w skład której wchodzą czołowi eksperci ds. Ukrainy, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu Południowego.

Aplikacje są otwarte! W przypadku pytań dotyczących programu prosimy o kontakt z Shelby Magid.

Poza osobistymi obsesjami Putina, jego systemu bezpieczeństwa, w szczególności służb wywiadowczych i rosyjskiego wojska, są zachęcani do promowania najgorszych możliwych scenariuszy zagrożeń i ocen wrodzonej wrogości Zachodu, a jednocześnie osłabienia. Służy to rozpaleniu sytuacji w możliwie największym stopniu.

READ  Sankcje wobec Rosji wciąż są przedmiotem dyskusji, ponieważ Europejczycy obawiają się kosztów

Wreszcie logika całego systemu politycznego Putina wyraźnie kieruje jego podejmowaniem decyzji. Putin jako autokrata dawno temu zrezygnował z wszelkich wysiłków na rzecz reformy systemu gospodarczego i politycznego Rosji i zamiast tego koncentruje się na utrzymaniu władzy. W obliczu poważnej długoterminowej stagnacji gospodarczej, spadku popularności i szalejącej pandemii, on i jego świta wycofali się z wypróbowanego i prawdziwego przesłania Rosji jako pokonanej fortecy.

Ponieważ imperium i autokracja są ze sobą nierozerwalnie związane w historii Rosji, niepowodzenie w zapewnieniu ciągłości imperium zagraża utrwalaniu autokracji. Aby system Putina przetrwał, Rosja musi być w ciągłym konflikcie z Zachodem.

Ponieważ Ukraina jest zwornikiem w łuku europejskiego bezpieczeństwa i kluczem do marzeń Putina o odnowionym imperium, pozostaje ona w epicentrum wojny Rosji z Zachodem. Taka jest podstawowa rzeczywistość u podstaw dzisiejszego kryzysu.

Wyprzedanie Ukrainy i wymuszenie neutralności kraju prowadziłoby jedynie do nowych kryzysów i dalszych wojen. Ci, którzy szukają prawdziwego pokoju w Europie, w tym Rosji, muszą nie tylko zrozumieć te fakty, ale także dziś udaremnić Moskwę, aby jutro budować pokój.

Stephen Blank jest Senior Fellow w Instytucie Badań Polityki Zagranicznej.

Dalsza lektura

Poglądy wyrażone w UkraineAlert są wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Rady Atlantyckiej, jej personelu lub zwolenników.

ten Centrum Eurazji Misją jest wzmacnianie współpracy transatlantyckiej w promowaniu stabilności, wartości demokratycznych i dobrobytu w Eurazji, od Europy Wschodniej i Turcji na Zachodzie po Kaukaz, Rosję i Azję Środkową na Wschodzie.

Śledź nas w mediach społecznościowych
i wspieraj naszą pracę

Zdjęcie: Żołnierz formacji rakietowej Teykovo (54. Gwardyjska Dywizja Rakietowa) bierze udział w ćwiczeniach patrolowych i antysabotażowych 28 stycznia z użyciem drogowych mobilnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych RS-24 Yars. (Vladimir Smirnov / TASS przez REUTERS)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *