Connect with us

Gospodarka

Liderzy Europy Środkowej skupiają się na szczepieniach, energetyka jądrowa Polska, lider energetyki Węgry

Published

on

Prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji rozmawiali w środę o masowych szczepieniach, aby wydobyć swoje gospodarki z pandemii koronawirusa i poparli energię jądrową, aby zahamować zmiany klimatyczne w obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię.

Czterej prezydenci powiedzieli podczas konferencji prasowej, że narody Europy Środkowej, które tworzą Grupę Wyszehradzką, zapewniają niezbędną różnorodność poglądom Unii Europejskiej, do której dołączyły w 2004 roku. Grupa, znana również jako V4, to nieformalne ciało promujące współpracę polityczną i gospodarczą w regionie.

Szefowie państw i rządów byli na północnym półwyspie Helskim na dwudniowym szczycie z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydent RP Andrzej Duda, zapytany przez reportera, skrytykował wizytę szefa dyplomacji UE w Moskwie w zeszłym tygodniu, wkrótce po tym, jak lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został skazany na ponad dwa i pół roku więzienia. Duda zapytał, jaki byłby cel wizyty Borrella, gdyby wysoki urzędnik UE nie mógł zwolnić Nawalnego.

Czterej przywódcy powiedzieli, że głównym celem ich szczytu będzie walka z pandemią i zapobieganie globalnemu ociepleniu.

Prezydent Słowacji Zuzana Caputova powiedziała, że ​​omówili “różne strategie i podejścia do kryzysu” wywołanego przez koronawirusa, w tym rolę, jaką odegrają szczepionki w zakończeniu pandemii, ale także “słabości systemu edukacji w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa w naszych krajach spowolnienie „nasze gospodarki upadają”. ”

„Rozmawialiśmy o obszarach i reformach, które będą miały pierwszeństwo w stosowaniu unijnego funduszu naprawczego” – powiedziała Caputova.

Powiedziała, że ​​Słowacja ma potencjał i doświadczenie w produkcji licencjonowanych szczepionek.

Liderzy wezwali do szybszych dostaw od producentów szczepionek.

Prezydent Węgier Janos Ader powiedział, że złagodzenie ograniczeń, zwłaszcza w najbardziej dotkniętej turystyką branży, może być możliwe w maju, jeśli ostrzał pozwoli na przyspieszenie krajowych programów szczepień.

„Zachęcamy wszystkich do szczepień” – powiedział Ader.

„Należy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z wykorzystania węgla” w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jednak wiarygodne źródła są potrzebne, aby „sprostać potrzebom gospodarki i energetyki, a do tego potrzebujemy energii jądrowej” – powiedział.

Grupa będzie dążyć do pozyskania środków unijnych na ten cel – powiedział.

Prezydent Czech Milos Zeman odrzucił niektóre poglądy, że V4 jest mechanizmem chroniącym jej członków przed niektórymi decyzjami i działaniami UE, mówiąc, że są to „głupie poglądy mniejszości”.

„Zdecydowanie nie powinniśmy wracać do jednomyślności bolszewików, ponieważ jedność opinii może być bardzo szkodliwa” – powiedział Zeman.

Jak powiedział, propozycje grupy w sprawie obecnego budżetu UE są przykładem propozycji V4, które „przynoszą korzyści całej UE”.

W przyszłym tygodniu premier Polski Mateusz Morawiecki będzie gospodarzem jubileuszowego spotkania szefów rządów V4 z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Spotkanie odbędzie się na Wawelu w Krakowie.

V4 powstało w lutym 1991 roku w Wyszehradzie na Węgrzech w wyniku deklaracji współpracy ówczesnych prezydentów Lecha Wałęsy z Polski, Vaclava Havla z ówczesnej Czechosłowacji i Jozsefa Antalla z Węgier. Polska sprawuje obecnie dwunastomiesięczną rotacyjną prezydencję w grupie, którą 1 lipca przekaże Węgrom.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *