Connect with us

Gospodarka

Ukraińscy uchodźcy blisko 1,5 miliona, gdy rosyjska inwazja wkracza w jedenasty dzień

Published

on

Kobieta i jej syn są widziani przez okno autobusu po przyjeździe do Polski.

Oczekiwano, że liczba ukraińskich uchodźców osiągnie w niedzielę 1,5 miliona, ponieważ Rosja kontynuowała swój atak 11 dni po inwazji na Ukrainę, a Kijów wezwał do dalszych działań Zachodu, w tym więcej sankcji i broni.

Moskwa i Kijów wymieniły się winą za nieudany plan zawieszenia broni, który spowodowałby ucieczkę ludności cywilnej z Mariupola i Wołnowacha, dwóch południowych miast obleganych przez siły rosyjskie. Kolejna runda rozmów została wstępnie zaplanowana na poniedziałek, ponieważ Ukraińcy, którym udało się uciec, rozlali się na sąsiednią Polskę, Rumunię, Słowację i inne miejsca.

W przemówieniu telewizyjnym w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał ludzi na terenach zajętych przez Rosję do podjęcia ofensywy i walki.

„Musimy wyjść na zewnątrz i wypędzić to zło z naszych miast” – powiedział, przysięgając odbudować swój naród. „Moje zaufanie do niego wzmacnia energia naszego oporu, naszego protestu”.

Prezydent Rosji Władimir Putin już wcześniej powtórzył, że chce neutralnej Ukrainy, która została „zdemilitaryzowana” i „denazyfikowana”, porównując zachodnie sankcje „do wypowiedzenia wojny”, dodając: „Dzięki Bogu, że do tego nie doszło”. ”

m04eebko

Dziecko patrzy na przejście graniczne w Siret w Rumunii, w autobusie, który zabierze go i jego rodzinę do pobliskiego miasta po ucieczce z Ukrainy do Rumunii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ukraina i kraje zachodnie potępiły uzasadnienie Putina jako bezpodstawny pretekst do inwazji, którą rozpoczął 24 lutego, i nałożyły daleko idące sankcje mające na celu izolację Moskwy i paraliż jej gospodarki.

Po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem na granicy polsko-ukraińskiej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że w najbliższych dniach spodziewa się nowych sankcji i broni przeciwko Ukrainie.

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że dostarczą Ukrainie więcej broni i wielokrotnie ostrzegały, że sankcje mogą ulec eskalacji, a prezydent Joe Biden stara się o 10 miliardów dolarów w nagłych wypadkach w odpowiedzi na kryzys.

READ  PKN Orken ogłasza duży projekt ekspansji petrochemicznej w Polsce - Inżynieria Chemiczna

Waszyngton współpracuje z Polską, podczas gdy Warszawa rozważa dostarczenie Ukrainie myśliwców, powiedział rzecznik Białego Domu pod koniec soboty, dodając, że Stany Zjednoczone mogłyby uzupełnić polskie zapasy odrzutowców, gdyby to zrobiły, chociaż biorąc pod uwagę… sporną przestrzeń powietrzną, wyzwania pozostać.

Wcześniej w sobotę Zełenski w rozmowie wideo poprosił amerykańskich prawodawców o pomoc w zabezpieczeniu samolotów należących do europejskich sojuszników. Po raz kolejny wezwał również do bardziej śmiercionośnej pomocy, zakazu rosyjskiej ropy, strefy zakazu lotów oraz zniesienia przywilejów Visa Inc. i MasterCard Inc. w Rosji, podały amerykańskie media.

6mkvb6m8

Starszej kobiecie pomaga się przejść przez zniszczony most, gdy próbuje opuścić miasto Irpin w obwodzie kijowskim na Ukrainie, 5 marca 2022 r.

Biden rozmawiał z Zełenskim przez około 30 minut w Waszyngtonie w sobotę wieczorem, gdy na Ukrainie wstało niedziela, podał Biały Dom. Mówili o bezpieczeństwie, wsparciu finansowym dla Ukrainy i kontynuacji sankcji wobec Rosji – napisał Zełenskij na Twitterze.

NATO, do którego Ukraina chce przystąpić, oparło się apelom Zełenskiego o nałożenie na jego kraj strefy zakazu lotów, twierdząc, że doprowadziłoby to do eskalacji konfliktu poza Ukrainą.

W celu mediacji izraelski premier Naftali Bennett spotkał się w sobotę z Putinem na Kremlu, a później rozmawiał z Zełenskim, powiedział rzecznik Bennetta.

„Kontynuujemy dialog” – napisał na Twitterze Zełenskij po rozmowie.

Brytyjski premier Boris Johnson opublikował sześciopunktowy plan reakcji na rosyjską inwazję przed swoim spotkaniem z przywódcami z Kanady, Holandii i Europy Środkowej w Londynie w przyszłym tygodniu.

Oczekuje się, że prezydent Turcji Tayyip Erdogan będzie rozmawiał z Putinem w niedzielę. Turcja, członek NATO, dzieli granicę morską z Ukrainą i Rosją na Morzu Czarnym.

Ukraińscy negocjatorzy powiedzieli, że trzecia runda rozmów z Rosją w sprawie zawieszenia broni odbędzie się w poniedziałek, choć Moskwa była mniej ostateczna.

CIĘŻKIE WALKI

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły przeprowadzają zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na Ukrainie i zajęły kilka miast i wsi, podała rosyjska agencja informacyjna Interfax.

READ  Czesi i Polacy dążą do szybkiego rozwiązania sporu o węgiel brunatny

Ukraińskie wojsko powiedziało, że siły „zaciekle walczyły o wyzwolenie ukraińskich miast od rosyjskich okupantów”, zaatakowały w niektórych obszarach i odcięły komunikację.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w sobotę wojsko zestrzeliło dwa rosyjskie samoloty i pięć śmigłowców, a także przeprowadziło naloty na 15 zmotoryzowanych brygad. Reuters nie mógł potwierdzić twierdzenia.

W Chersoniu na południu Ukrainy, jedynej stolicy regionu, która od czasu inwazji przeszła z rąk do rąk, kilka tysięcy ludzi demonstrowało w sobotę na głównym placu, krzycząc „Chersoń to Ukraina” i domagając się wycofania sił rosyjskich.

Naoczni świadkowie cytowani przez Interfax powiedzieli, że rosyjscy żołnierze wystrzelili w powietrze z karabinów automatycznych, próbując rozproszyć tłum, a później odeszli.

r4kb8bs

Ludzie przechodzą przez zniszczony most, próbując opuścić miasto Irpin w obwodzie kijowskim na Ukrainie, 5 marca 2022 r.

Obawy o niebezpieczeństwo nuklearne pozostały po zajęciu przez Rosję elektrowni atomowej na Ukrainie w Zaporożu. Wysoki rangą urzędnik USA powiedział w piątek, że rosyjskie wojska znajdują się 20 mil od drugiego co do wielkości obiektu nuklearnego na Ukrainie.

Według RIA, Rosja ponownie ostrzegła UE i NATO, aby przestały „pompować zaawansowane systemy uzbrojenia” do Kijowa, powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Putin dał też swojemu rządowi dwa dni na sporządzenie listy narodów zaangażowanych w „nieprzyjazne działania” wobec Rosji, w jednym z kilku dekretów podpisanych w sobotę, podały jego serwisy informacyjne.

WYJŚCIE Z WIZY, KARTY MASTERCARD

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że konflikt będzie miał „poważny wpływ” na światową gospodarkę, podnosząc ceny energii i zbóż. Powiedział, że rozpatrzy wniosek Kijowa o 1,4 miliarda dolarów w nagłych wypadkach już w przyszłym tygodniu.

Wielu Rosjan, wstrząśniętych 30-procentową deprecjacją rubla, ograniczeniami w przekazywaniu pieniędzy i wyjściem coraz większej liczby zachodnich firm, wyraża obawy o swoją przyszłość gospodarczą.

Zarówno Visa, jak i Mastercard ogłosiły w sobotę, że ich operacje kartami kredytowymi w Rosji zostaną zawieszone.

READ  Obecność wojskowa USA w Europie spada, ale trend może się odwrócić

Elon Musk obiecał wysłać na Ukrainę więcej satelitarnych terminali internetowych Starlink w przyszłym tygodniu, powiedział w sobotę Zełenskij, dodając, że rozmawiał z dyrektorem generalnym SpaceX. Eksperci twierdzą, że może to pomóc w zwiększeniu dostępu do Internetu na Ukrainie, ale stwarza też potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

POMÓŻ NAM, JEŚLI MOŻESZ!

W tle słychać było ciężki ostrzał, gdy mieszkańcy Wołnowacha próbowali uciec przed walkami.

„Pomóż nam, jeśli możesz, wszyscy chcemy żyć, mamy dzieci, mężów, jesteśmy matkami i ojcami, jesteśmy też ludźmi” – powiedziała miejscowa Larisa. „Gdzie powinienem pójść? To, co mam na sobie i torbę pełną rzeczy, to wszystko, co mam. To wszystko co mam.”

Po spotkaniu w Brukseli kolegów z NATO, G7 i Unii Europejskiej Blinken spotkał uchodźców przebywających w nieczynnym centrum handlowym w Polsce, które przyjęło zdecydowaną większość Ukraińców zmuszonych do ucieczki z kraju.

41-letnia Ksenia Tymofiejewa do czasu ucieczki przed dwoma dniami pracowała w banku w Kijowie, pozostawiając męża, również kasjera bankowego, który został, by walczyć z rosyjskim najeźdźcą.

– Nie ma doświadczenia wojskowego, ale to nasza ojczyzna – powiedziała na miejscu przy granicy polsko-ukraińskiej.

Kolejni uchodźcy przybyli do Mołdawii, następnego przystanku Blinkena.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ​​na dzień 3 marca 249 cywilów zginęło, a 553 zostało rannych. Oceniła liczbę uchodźców na 1,2 miliona i powiedziała, że ​​kolejne 160 000 osób zostało wewnętrznie przesiedlonych.

„Koszty ludzkie będą prawdopodobnie znacznie wyższe, ponieważ problemy z dostępem i bezpieczeństwem utrudniają weryfikację prawdziwej liczby zgonów i obrażeń” – napisano w oświadczeniu.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana przez konsorcjalny kanał.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.