Connect with us

Świat

Ukraina: Zełenski zwalnia najwyższych urzędników Irynę Wenediktową i Iwana Bakanowa za „współpracę” personelu z Rosją

Published

on

„Dziś podjąłem decyzję o usunięciu Prokuratora Generalnego i odwołaniu szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy” – powiedział Zełenskij w swoim wieczornym wystąpieniu wideo.

Dwóch zwolnionych funkcjonariuszy to prokurator generalna Iryna Venediktova i szef Służby Bezpieczeństwa Państwowego (SBU) Iwan Bakanow, wieloletni doradca prezydenta.

Zełenski powiedział, że wielu urzędników obu departamentów było podejrzanych o zdradę stanu.

„Do tej pory zarejestrowano 651 spraw karnych o zdradę stanu i współpracę pracowników prokuratury, agencji śledczych i innych organów ścigania” – powiedział.

„W szczególności ponad 60 pracowników Prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pozostało na okupowanym terytorium i działa przeciwko naszemu państwu”.

Zełenski uzasadnił swoją decyzję o odwołaniu Wenediktowej i Bakanowa słowami: „Taka seria zbrodni przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego państwa i powiązania nawiązane między pracownikami sił bezpieczeństwa Ukrainy a służbami specjalnymi Rosji to bardzo poważne kwestie do odpowiedniego kierownictwa. Każde z tych pytań otrzyma odpowiednią odpowiedź.”

Pod zarzutem zdrady aresztowano również byłego szefa głównego dyrekcji służby bezpieczeństwa na Krymie – poinformował.

„Każdy, kto wraz z nim należał do grupy przestępczej działającej w interesie Federacji Rosyjskiej, również zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Chodzi o przekazywanie wrogowi tajnych informacji i innych faktów współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi”.

Wysocy rangą urzędnicy w SBU na południu Ukraina zostali oskarżeni łatwość, z jaką wojska rosyjskie zdobyły duże obszary południa w ciągu tygodnia od inwazji.

Zełenskij wskazał, że zostaną podjęte dalsze działania.

„Oceniane są konkretne działania i zaniechania każdego funkcjonariusza sektora bezpieczeństwa i organów ścigania. Odpowiedni przegląd przez organy ścigania już przyniósł wstępne wyniki i będzie kontynuowany.”

Zełenski zapowiedział też, że premierowi przypadnie zintensyfikowanie poszukiwań nowego szefa Narodowego Biura Antykorupcyjnego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.