Connect with us

Świat

„Ukraina stale rośnie w siłę” – Aktualizacja stanu wojny na Ukrainie z 17 listopada (wydanie europejskie)

Published

on

„Ukraina stale rośnie w siłę” – Aktualizacja stanu wojny na Ukrainie z 17 listopada (wydanie europejskie)

Przegląd:

  • Zełenski ocenia, że ​​wróg ma mniej rakiet niż w zeszłym roku, a obrona powietrzna Ukrainy poprawiła się
  • Trzy osoby nie żyją, kilka zostało rannych w wyniku ostrzału w Chersoniu
  • Niewielkie rosyjskie zdobycze potwierdzono na północ od Awdijiwki
  • AFU zdobywa wzdłuż granicy doniecko-zaporoskiej
  • Wielka Brytania twierdzi, że Moskwa poniesie ciężkie straty, jeśli zaatakuje elektrownię Awdijewka
  • Departament Skarbu USA nakłada nowe sankcje na rosyjskich przewoźników ropy i bałkańskich polityków
  • Oczekuje się, że UE wprowadzi zakaz sprzedaży maszyn precyzyjnych do Rosji

Artyleria z lewego brzegu Dniepru zabija i rani większą liczbę cywilów oraz wyłącza zasilanie

Dzień po tym, jak cztery osoby zginęły w rosyjskich atakach w południowych obwodach, w czwartek w Chersoniu zginęło trzech kolejnych cywilów, po tym jak miasto znalazło się pod rosyjskim ostrzałem z lewego brzegu Dniepru.

W czwartek rano pociski moździerzowe trafiły w cele cywilne, w tym co najmniej jeden budynek mieszkalny w Chersoń, zabijając 68-letniego mężczyznę i 75-letnią kobietę, powiedział gubernator obwodu Oleksandr Prokudin.

Później tego samego popołudnia na miasto spadła rosyjska artyleria Biłozerka, około ośmiu kilometrów na zachód od Chersonia, zabijając jedną osobę i raniąc wiele innych, z których sześciu, w tym nastolatek, trafiło do szpitala. W rezultacie w okolicy zabrakło także prądu.

„W zakresie obrony powietrznej radzimy sobie lepiej niż w zeszłym roku” – powiedział dziennikarzom prezydent

Na czwartkowym spotkaniu z prasą prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosja gromadzi rakiety na potrzeby zimowych ataków na infrastrukturę, ale Ukraina jest lepiej przygotowana na oczekiwany atak niż w zeszłym roku.

READ  Izraelska policja poinformowała, że ​​dwóch mężczyzn zostało zastrzelonych w podejrzanym „ataku terrorystycznym” w pobliżu żydowskiego grobowca w Jerozolimie.

„Moim zdaniem rosną [missiles]ale że nie mają o wiele więcej rakiet niż wcześniej”, AFP zacytował słowa prezydenta.

Po tym, jak zeszłej zimy ataki powietrzne na krajową sieć energetyczną pozbawiły miliony prądu i ogrzewania, Kijów zintensyfikował kampanię na rzecz większej liczby rakiet ziemia-powietrze i innych systemów obronnych przechwytujących nadlatujące rakiety i drony.

„Jeśli chodzi o obronę powietrzną, jesteśmy lepsi niż poprzedniej zimy” – powiedział Zełenski, dodając, że stopień gotowości naziemnej na wypadek przerw w dostawie prądu jest obecnie zwiększony, dzięki większej liczbie schronów i stacji ładowania dla osób doświadczających przerw w dostawie prądu w domu. „Zima będzie trudna, ale nie gorsza niż w zeszłym roku”.

Więcej na ten temat

Dostawy artylerii na Ukrainę „spadły” po wojnie Izrael-Hamas: Zełenski

Tymczasem Niemcy oświadczyły w tym tygodniu, że UE nie osiągnie swojego rocznego celu, jakim jest wysłanie miliona pocisków artyleryjskich na Ukrainę, w związku z trudnościami bloku w zapewnieniu dostaw broni do Kijowa.

Prezydent przyznał, że w ukraińskiej obronie powietrznej nadal występują luki, szczególnie wokół silnie ostrzeliwanych obszarów Charkowa, Donieck i rejony zaporoskie, AFP zgłoszone.

Tymczasem na planecie Elona Muska Zełenski jest „rzeźnikiem”

Miliarder technologii i miłośnik kosmosu Elona Muskaktóry zajmuje się także prawicową nauką polityczną, powiedział w tym tygodniu w wywiadzie, że Zełenski „od dawna żyje w swoim rzeźniczym świecie”:

Operacje: Avdiivka

Według Instytutu Studiów Wojennych (ISW) siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne w pobliżu Awdijiwki i odniosły udokumentowane zyski, chociaż dokładna data tych postępów nie jest jasna. W czwartek opublikowano materiał geolokalizowany Zwraca uwagę, że wojska moskiewskie posunęły się nieco na północ od słynnego Awdijewka Koksownia na północny zachód od miasta.

Rosyjscy Milbloggerzy twierdzili, że siły rosyjskie zajęły kilka pozycji w pobliżu zakładów Awdijiwka i pobliskiego składowiska żużla Terrikon Stepowe (8 kilometrów na północny zachód od Avdiivki) jest obecnie sporną „szarą strefą”.

Inni blogerzy powiązani z Kremlem twierdzili w czwartek, że siły rosyjskie również poczyniły postępy na północny zachód od Kremla Krasnohorivka (5 km na północ od Avdiivki) w kierunku Berdychi (5 km na północny zachód od Awdijiwki).

Operacje: granica Donieck-Zaporoże

ISW poinformowało również, że Ukraińskie Siły Zbrojne (AFU) przeprowadziły w czwartek ataki wzdłuż regionalnej granicy między Donieckiem a Zaporożem i poczyniły potwierdzone postępy, ale znowu dokładny czas tych sukcesów jest niejasny.

Opublikowany w czwartek materiał z geolokalizacji pokazuje, jak ukraińskie wojska odpierają rosyjskie ataki na zachód od Syrii Nowodonieckie (12 kilometrów / 8 mil na południowy wschód od Wielka Nowosilka) i potwierdził, że siły kijowskie odbiły niektóre lokalne pozycje.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony spodziewa się wysokich strat rosyjskich

Aktualizacja na Twitterze brytyjskiego Ministerstwa Obrony przewidywała, że ​​siły rosyjskie poniosą „znaczące” straty w bitwie o koksownię i zakłady chemiczne Avdiivka.

Miejska fabryka i hałda są od miesięcy przedmiotem zaciętych walk, podczas których wojska moskiewskie próbują otoczyć strategicznie ważną fortecę oddaloną o 12 kilometrów (8 mil) od okupowanego miasta Donieck.

Brytyjskie ministerstwo określiło taktyczne manewry Rosji mające na celu okrążenie miasta jako oznaki „ruchu okrążającego”. Ministerstwo stwierdziło, że w ciągu ostatnich kilku dni wojska rosyjskie wkroczyły na północne obrzeża, ale przejęcie koksowni byłoby zbyt dużym zadaniem.

„Obiekt przemysłowy zapewnia Ukrainie lokalną przewagę obronną, a siły rosyjskie prawdopodobnie poniosą znaczne straty kadrowe, jeśli spróbują zaatakować obiekt” – stwierdzono w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na osoby uchylające się od cen ropy i wspieranych przez Rosję działaczy w Europie

Associated Press podała, że ​​w czwartek Departament Skarbu USA rozprawił się z grupami naruszającymi pułapy cenowe na transportowaną rosyjską ropę naftową oraz wspieranymi przez Kreml wpływowymi handlarzami na Bałkanach.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych tego departamentu nałożyło sankcje na trzy firmy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także osiem osób i sześć firm w kilku krajach bałkańskich.

Przewoźnicy ropy korzystali z usług amerykańskich usługodawców, którzy dostarczali rosyjską ropę po cenie przekraczającej międzynarodowy pułap cenowy wynoszący 60 dolarów za baryłkę, co miało na celu ograniczenie dochodów Moskwy finansowanych przez nią inwazji na Ukrainę.

Na grupę mieszkańców Bałkanów – z Macedonii Północnej, Czarnogóry, Bośni i innych krajów – nałożono sankcje za korupcję i próby powstrzymania samorządów lokalnych przed przyłączaniem się do organizacji zachodnich.

Opisywano ich jako finansowanych przez Moskwę lokalnych polityków i przywódców mafii, którzy „wykorzystaliby kluczowe jurysdykcje, aby ułatwić”. [Russia’s] agresywne działania destabilizujące.”

Unia Europejska prawdopodobnie zablokuje dostawy maszyn do produkcji broni do Rosji

Bloomberg News poinformował w tym tygodniu, że UE jest gotowa zakazać eksportu maszyn precyzyjnych i części, które Rosja rzekomo wykorzystuje do produkcji broni i amunicji. Podobno wykorzystuje się je także w silnikach dronów i innych produktach podwójnego zastosowania.

Jeżeli środek ten zostanie przyjęty, będzie to dwunasta runda sankcji UE mających na celu ograniczenie dostaw sprzętu wojskowego dla Rosji.

Johna Morettiego

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *