Connect with us

Gospodarka

Ukraina składa pozew WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom w związku z zakazem importu zbóż – Ministerstwo Gospodarki

Published

on

Ukraina składa pozew WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom w związku z zakazem importu zbóż – Ministerstwo Gospodarki

Ukraina zwróciła się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) o konsultacje ze Słowacją, Polską i Węgrami w sprawie zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

Źródło: Julia Swyrydenkopierwszy wicepremier ds. gospodarczych

Cytat: „Kluczowe jest dla nas udowodnienie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich towarów. Dlatego składamy przeciwko nim pozew w WTO. Tymczasem mamy nadzieję, że te kraje zniosą swoje ograniczenia i długo nie będziemy musieli się o to spierać w sądzie.

Potrzebujemy z nimi solidarności i ochrony interesów rolników. Podjęte przez nas środki oraz naciski ze strony Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich pomogą przywrócić normalny handel między Ukrainą a krajami sąsiadującymi i okażą między nami solidarność”.

Swyrydenko dodał, że w wyniku jednostronnego zakazu importu ukraińskich produktów rolnych przez Polskę, Słowację i Węgry ukraińscy eksporterzy ponieśli i nadal ponoszą znaczne straty finansowe w wyniku oczekiwania, dodatkowych kosztów i niemożności wywiązania się z zagranicznych porozumień gospodarczych.

„Ukraina uważa to za naruszenie międzynarodowych zobowiązań trzech państw członkowskich UE. Strona ukraińska uważa także, że jednostronne działania państw członkowskich UE w sektorze handlu są niedopuszczalne i od chwili wejścia w życie tej ustawy wszystkie państwa członkowskie muszą koordynować swoją politykę handlową.” „To jest nadzwyczajna kompetencja UE” – podkreśliło Ministerstwo Sprawiedliwości. Gospodarka.

15 września Komisja Europejska poinformowała, że ​​dzięki wysiłkom Platformy Koordynacyjnej i środkom tymczasowym wyeliminowane zostały zakłócenia na rynku w pięciu państwach członkowskich UE graniczących z Ukrainą.

W tym kontekście Komisja Europejska zdecydowała się nie przedłużać decyzji w sprawie zakazu importu ukraińskich towarów. Komisja zauważyła, że ​​Ukraina musi podjąć środki, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich.

Tymczasem Słowacja, Polska i Węgry 15 września 2023 r. jednostronnie wydały krajowy zakaz importu ukraińskich towarów rolnych.

READ  Niższe wolumeny dla Jonaprince i Idared w nadchodzącym polskim sezonie jabłkowym

Tło: Ukraina podjęła decyzję o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom za odmowę zniesienia zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

Ukraińska Prawda to miejsce, w którym można znaleźć najświeższe informacje na temat wszystkiego, co dotyczy wojny na Ukrainie. Śledź nas na Świergot, Wsparcie my lub wola nasz patron!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *