Connect with us

Nauka

Daniel Ziblatt mianowany nowym dyrektorem Minda Center for European Studies w Gunzburgu – Harvard Gazette

Published

on

Daniel Ziblatt mianowany nowym dyrektorem Minda Center for European Studies w Gunzburgu – Harvard Gazette

światowej sławy badacz demokracji i budowania państwowości w Europie, Daniel Ziblatnowy dyrektor Centrum Studiów Europejskich w Gunzburg Minda (CES). Ziblatt, który pełni funkcję profesora nauk o rządzie w Eaton na Harvardzie, rozpocznie swoją trzyletnią kadencję 2 stycznia 2024 r. Grzegorza EkiertaLaurence A. Tisch profesor rządowy, który od 2012 r. pełni funkcję dyrektora CES.

„Od ponad 50 lat CES jest głównym ośrodkiem studiów europejskich na Harvardzie i w USA oraz pomostem wymiany akademickiej przez Atlantyk. Ponieważ jesteśmy świadkami ciągłych wyzwań stojących przed instytucjami demokratycznymi na całym świecie, ważne stypendium Daniela idealnie nadaje się do wspierania misji centrum i kształtowania przekonującej intelektualnej wizji centrum” – powiedział Lawrence D. Bobo, dziekan nauk społecznych i profesor WEB Du Bois . nauk społecznych na Uniwersytecie Harvarda.

Ziblatt jest rezydentem wydziału CES od 2003 r., a w latach 2014 i 2019 pełnił funkcję tymczasowego dyrektora. Światowy bestseller Ziblatta „How Democracies Die” (wraz ze Stevenem Levitskym, Crown, 2018) został przetłumaczony na ponad 25 języków.

12 września ukazała się jego nowa książka z Lewickim „Tyrania mniejszości” (Korona, 2023). Poprzednia praca Ziblatta, „Partie konserwatywne i narodziny demokracji” (Cambridge University Press, 2017), została uhonorowana nagrodą Woodrowa Wilsona Amerykańskiego Stowarzyszenia Nauk Politycznych w 2018 r. za najlepszą książkę o rządzie i stosunkach międzynarodowych, a także nagrodą Barrington Moore 2018 od Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne za najlepszą książkę z zakresu porównawczej socjologii historycznej. Ziblatt kierował także Jednostką Badań nad Przemianami Demokracji w Berlińskim Centrum Nauk Społecznych (WZB).

Jego stypendium otrzymało Nagrodę Berlinską 2019 Amerykańskiej Akademii w Berlinie. W tym roku Ziblatt został wybrany do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki.

„Jestem zaszczycony, że mogę przewodzić centrum w tak trudnym czasie dla Europy, która stoi w obliczu szeregu nacisków w związku z wojną Rosji na Ukrainie, pogłębiającymi się napięciami geopolitycznymi między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, zmianami demograficznymi i migracyjnymi, aż po pęknięcia w komunikacji transatlantyckiej relacji oraz wyzwanie, jakim jest demokratyzacja w krajach takich jak Węgry i Polska” – powiedział Daniel Ziblatt. „To ważny czas dla studentów i naukowców, aby studiować Europę i jej historię. Nie mogę się doczekać współpracy z moimi kolegami, aby wykorzystać głębokie tradycje centrum w celu promowania i poszerzania europejskich badań i debaty na Harvardzie i poza nim”.

READ  Jak lekkie materiały mogą ulepszyć silniki elektryczne?

„To był zaszczyt pełnić funkcję dyrektora CES przez 12 lat i pracować z grupą utalentowanych i oddanych współpracowników. Wspólnie pracowaliśmy nad zwiększeniem zainteresowania studentów studiami europejskimi na Harvardzie w obliczu kryzysu finansowego, kryzysu uchodźczego, brexitu, zerwania relacji transatlantyckich i wojny na jej granicy” – powiedział Grzegorz Ekiert. „Jestem bardzo szczęśliwy, że Daniel będzie kolejnym dyrektorem. Jego pasja do Europy i doświadczenie w studiowaniu demokracji sprawiają, że idealnie nadaje się do przewodzenia targom CES w tym momencie”.

Przeczytaj całą historię

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *