Connect with us

Gospodarka

Ukraina Rosja Wojna wpłynie na Chicago: Prognoza soku żurawinowego

Published

on

Wojny masek będą nadal pojawiać się na pierwszych stronach gazet w Illinois w tym tygodniu. Więcej o tym za chwilę. Ale to druga wojna, potencjalnie niszczący konflikt na Ukrainie, wykazuje coraz większe oznaki wpływu na codzienne życie ludzi tutaj.

Według amerykańskiego reprezentanta Mike’a Quigleya z Chicago, który jako członek Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów ma dostęp do niektórych materiałów cytowanych przez prezydenta Joe Bidena, wywiad jest jasny: „Rosyjska inwazja jest nieuchronna”.

Potwierdzeniem wniosków analityków wywiadu są jasne działania w terenie, takie jak decyzja Władimira Putina o nie wycofywaniu wojsk z Białorusi po zakończeniu wspólnych ćwiczeń wojskowych, ale o utrzymywaniu ich tam na czas nieokreślony, powiedział Quigley. Jedynym realnym pytaniem może być, czy cały kraj zostanie zaatakowany, czy też Rosjanie na razie zatrzymają się na jego wschodnim krańcu, w pobliżu rosyjskiej granicy.

Amerykanie musieli się tym zająć, przekonywał Quigley, bo gdyby Putin porwał Ukrainę bez większego oporu, w niebezpieczeństwie znaleźliby się sojusznicy USA Polska, kraje bałtyckie i inne – „a w konsekwencji Europa Zachodnia”.

mcdonalds ukraina

JOE CAHILL: Dlaczego Ukraina ma znaczenie dla McDonalda

Bez dalszych wyjaśnień Quigley powiedział, że sankcje, które Biden prawdopodobnie nałoży w przypadku inwazji, najprawdopodobniej podgrzeją giełdę, podniosą ceny gazu ziemnego i innych paliw oraz potencjalnie wywołają pewnego rodzaju cyberwojnę, która będzie miała reperkusje stają się bankami, rafineriami ropy naftowej i wszystkimi innymi osobami podłączonymi do Internetu.

Następnie jest kwestia uchodźców.

Powiedział, że wojna totalna może zmusić miliony Ukraińców do ucieczki na Zachód i chociaż mogą rozpocząć się w Polsce, Chicago, ze swoją dużą populacją ukraińską, powinno przygotować się na przyjęcie i przesiedlenie ludzi.

Inny lokalny obserwator z rozległą wiedzą w tej dziedzinie, prezydent Chicago Council on Global Affairs Ivo Daalder, powiedział, że zgadza się z Quigleyem: wydaje się, że zbliża się rosyjska inwazja.

READ  Poland Spring, właściciel Connecticut, przejmuje nową spółkę wodociągową

Takie działanie byłoby „monumentalne”, powiedział Daalder, prawdopodobnie zatopienie kontrowersyjnego gazociągu z Rosji do Niemiec i najprawdopodobniej skłoniłoby Europejczyków do poważnego spojrzenia na alternatywne źródła energii. „Nawet Niemcy zdadzą sobie teraz sprawę, że nie mogą ufać Rosji”, powiedział Daalder, który był ambasadorem USA przy NATO za prezydenta Baracka Obamy.

Nasilająca się konkurencja gospodarcza w stylu zimnej wojny z pewnością wpłynie na Chicago i Środkowy Zachód, powiedział Daalder. Rosja zaczęła już bliżej przyglądać się krajom takim jak Chiny w poszukiwaniu samolotów, co jest ciosem dla Boeinga z Chicago, a wraz z postępem agrobiznesu – „ludzie muszą jeść” – sytuacja może stać się nierówna.

Wszystko bardzo otrzeźwiające.

Restauracja Covid

Jeśli chodzi o wojny masek, oczekuje się, że prawnicy gubernatora JB Pritzkera odwołają się od wtorkowych orzeczeń sądu niższej instancji, które unieważniły jego mandaty dotyczące masek w szkołach zamkniętych.

Znawcy twierdzą, że gubernator teraz mniej stara się przywrócić mandat, a bardziej utrzymać swoje prawo do działania w przyszłości – jeśli, powiedzmy, pojawi się inny wariant gorszy niż Omicron, biorąc pod uwagę szybko poprawiające się dane dotyczące pandemii.

Lepszym pytaniem może być, kiedy burmistrz Lori Lightfoot zniesie swoje obowiązkowe nakazy przebudowy. Wskaźniki miejskie pokazują, że Chicago powinno poczekać co najmniej kilka tygodni na działanie.

Tymczasem Rada Miejska Chicago spotyka się w środę, aby przyjąć środek, na który burmistrz forsował od kilku miesięcy: rozporządzenie, które pozwoliłoby miastu ścigać majątek przywódców gangów w sądzie. Rozporządzenie w sprawie sprawiedliwości dla ofiar zostało przyjęte w głosowaniu podzielonym przez komisję rady w piątek, 10:4 rano, a niektórzy radni powtórzyli krytykę ze strony obrońców praw obywatelskich i innych grup strażniczych, którzy twierdzą, że rozporządzenie nie było skuteczne.

Również na radzie: ostateczne zatwierdzenie planów miasta dotyczących zakupu dawnego budynku Aldi w West Garfield Park. Aldi „nagle się zamknął” lokalizacja w październiku ubiegłego roku na miasto, potencjalnie pozostawiając 15 000 mieszkańców bez odpowiedniego źródła pożywienia. Miasto ma nadzieję, że przyciągnie do niego nowy sklep spożywczy. Przedstawiono także umowę TIF o wartości 3,5 miliona dolarów dla nowych operatorów nowego obiektu rozrywkowego w starym miejscu Morton Salt.

READ  Polska nacjonalizuje kopalnie w miarę jak presja klimatyczna nabiera tempa

W innym miejscu w weekend Lightfoot poparł na nową kadencję reprezentanta USA Danny’ego Davisa z Chicago. To było całkiem proste. Trudniejszym pytaniem będzie, kto wesprze ją w szeroko otwartym wyścigu o następcę kongresmana z South Side, Bobby’ego Rusha, również demokratę.

Zasubskrybuj Crain’s za 3,25 USD tygodniowo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.