Connect with us

Świat

Ukraina oczekuje ogólnounijnego poparcia dla kandydatury akcesyjnej

Published

on

Kijów, Ukraina (AP) – Ukraińska urzędniczka nadzorująca dążenia tego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej powiedziała w środę, że jest „w 100 procentach” pewna, że ​​wszystkie 27 państw UE poprze kandydaturę Ukrainy do UE w okresie szczytu w tym tygodniu.

Podobnie optymistyczny był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nazywając to „momentem decydującym” dla Ukrainy. Dążenie Ukrainy do członkostwa jest najwyższym priorytetem spotkania przywódców UE w Brukseli.

W rozmowie z The Associated Press wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefanishyna powiedziała, że ​​decyzja może zapaść już w czwartek, kiedy rozpocznie się szczyt przywódców.

Stefanishyna powiedziała, że ​​Holandia, Szwecja i Dania były sceptycznie nastawione do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą podczas walki z rosyjską inwazją, ale teraz ją popierają. Zapytana, jak bardzo jest pewna, że ​​Ukraina zostanie zaakceptowana jako kandydat do UE, powiedziała: „Dzień przed rozpoczęciem szczytu mogę powiedzieć w 100%”.

Organ wykonawczy UE przeforsował w zeszłym tygodniu kandydaturę Ukrainy. Stefanishyna określiła poparcie Komisji Europejskiej jako „punkt zwrotny”, który „zdjął dywanik spod stóp tym, którzy najbardziej się wahają”.

Opisała tę decyzję jako kluczową dla Ukrainy, która walczy o przetrwanie z Rosją, i powiedziała, że ​​status kandydata potwierdza trwające dziesięciolecia wysiłki tego kraju na rzecz dostosowania instytucji i rynków do norm UE.

„To bardzo ważne, abyśmy nagrali, że zrobiliśmy tak wiele i zamierzamy zrobić znacznie więcej” – powiedział Stefanishyna AP. „A w czasach wojny – kiedy wszystko działa – to bardzo ważne”.

Status kandydata do UE, który może być przyznany tylko za jednogłośną aprobatą dotychczasowych krajów członkowskich, jest pierwszym krokiem na drodze do członkostwa. Nie daje gwarancji bezpieczeństwa ani automatycznego prawa do przyłączenia się do bloku. nie daje jednak automatycznego prawa do przyłączenia się do bloku i nie zawiera żadnych gwarancji bezpieczeństwa.

READ  Wybory prezydenckie w USA w 2020 roku. Jaka jest przyszłość Donalda Trumpa? CNN: Jared Kushner domaga się uznania wyniku wyborów

Pełne członkostwo Ukrainy będzie zależało od tego, czy rozdarty wojną kraj będzie w stanie sprostać warunkom politycznym i gospodarczym. Potencjalni nowicjusze muszą udowodnić, że przestrzegają zasad demokracji i wchłonąć 80 000 stron przepisów obejmujących wszystko, od handlu i imigracji po nawozy i rządy prawa.

Aby pomóc kandydatom, blok może zapewnić wsparcie techniczne i finansowe. Urzędnicy europejscy stwierdzili, że Ukraina wdrożyła już około 70% przepisów, norm i standardów UE, ale wskazali również na korupcję i potrzebę głębokich reform politycznych i gospodarczych.

Przemawiając w środę wirtualnie do kanadyjskich studentów uniwersytetu, Zełenskij określił szczyt w Brukseli jako „dwa kluczowe dni”, które, jego zdaniem, doprowadzą również do tego, że Ukraina stanie się krajem kandydującym do UE.

„To dla nas bardzo ważny moment. Niektórzy z mojego zespołu mówią, że to jest jak wyjście z ciemności do światła” – powiedział prezydent Ukrainy. „Z punktu widzenia naszej armii i społeczeństwa jest to wielki motywator, wielki czynnik motywujący do jedności i zwycięstwa narodu ukraińskiego”.

W przypadku innych zmian:

– Organizacja wolności prasy Reporterzy bez Granic powiedziała, że ​​ukraiński fotoreporter i towarzyszący mu żołnierz zostali najwyraźniej „zabici na zimno” na Ukrainie w pierwszych tygodniach wojny podczas poszukiwania zaginionego towarzysza drona w rosyjskich lasach. Grupa wysłała śledczych do lasów na północ od stolicy Kijowa, gdzie 1 kwietnia znaleziono ciała Maksa Lewina i żołnierza Ołeksija Czernyszowa. Grupa powiedziała, że ​​ich zespół naliczył 14 dziur po kulach w spalonym kadłubie samochodu pary i znalazł coś, co wyglądało na śmieci pozostawione przez rosyjskich żołnierzy.

– Rosyjskie siły zajęły trzy wsie w mocno spornym regionie wschodnim Ukrainy, powiedział lokalny urzędnik. Gubernator Serhij Haidai powiedział w środę Associated Press, że wsie znajdują się kilka mil od miasta Łysychańsk, ostatniego miasta w regionie, które nadal jest pod pełną kontrolą Ukrainy. Haidai powiedział, że Rosjanie zdobyli również strategiczną wioskę węglową Toszkivkę, umożliwiając im nasilenie ataków.

READ  Pierwsza egipska kapitanka została fałszywie oskarżona o zablokowanie Kanału Sueskiego

– Rosyjscy urzędnicy poinformowali, że w środę strajk dronów spowodował pożar w zakładzie przetwórstwa ropy naftowej w południowo-zachodniej Rosji. Pożar pochłonął maszynę w zakładzie Nowoszachtinsk w obwodzie rostowskim nad Donem. Władze poinformowały, że dziesiątki strażaków szybko opanowały pożar i nikt nie został ranny. Zakład podał w oświadczeniu, że pożar został spowodowany atakiem dwóch dronów, opisując go jako akt „terrorystyczny”. Nie podał szczegółów, ale państwowa agencja prasowa Tass poinformowała, że ​​nad obiektem przeleciały dwa ukraińskie drony i jeden zderzył się z wymiennikiem ciepła i wzniecił pożar. Władze Ukrainy nie potwierdziły strajku.

– Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało w środę, że turecki statek mógł opuścić należący do Rosji port Mariupol na Morzu Azowskim, po rozmowach między przedstawicielami Ministerstwa Obrony Turcji i Rosji. W oświadczeniu ministerstwa stwierdzono, że turecki frachtowiec Azov Concord był pierwszym zagranicznym statkiem, któremu pozwolono opuścić Mariupol. Ministerstwo nie podało, co frachtowiec miał na pokładzie. Wojna wstrzymała eksport zboża drogą morską. Delegacje wojskowe Turcji i Rosji spotkały się we wtorek w Moskwie, aby omówić możliwą umowę na transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

– Siły francuskie przeprowadziły niespodziewane ćwiczenia wojskowe w Estonii i wysłały ponad 100 spadochroniarzy do bałtyckiego sąsiada Rosji – poinformowało w środę francuskie Ministerstwo Obrony. Operacja powietrzna, nazwana „Thunder Lynx”, umożliwiła zrzucenie około 100 francuskich spadochroniarzy „na obszar chroniony przez estońskich żołnierzy” – czytamy w oświadczeniu. Ćwiczenia w Estonii, sojuszniku NATO, zostały przeprowadzone jako akt „strategicznej solidarności” w czasie wojny z Rosją na Ukrainie.

___

Dołożyli do tego Sam Petrequin w Brukseli, Hanna Arhirova w Kijowie i Rob Gillies z Toronto.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.