Connect with us

Gospodarka

Ukraina musi „zdecydować o własnej przyszłości” – mówi Duda do parlamentarzystów w Kijowie – POLITICO

Published

on

Prezydent Polski powiedział ukraińskim prawodawcom, że „tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości” w przemówieniu, które było pierwszym osobistym wystąpieniem zagranicznej głowy państwa do parlamentu Ukrainy od czasu inwazji Rosji.

„Nic o tobie bez ciebie” – powiedział w niedzielę na kijowskim zgromadzeniu Andrzej Duda, krytykując „zatroskane głosy” domagające się od Ukrainy ustępstw w celu zakończenia wojny.

Duda otrzymał owację na stojąco i zdjęcia opublikowane na Twitterze pokazał go przytulającego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Polska przyjęła ok. 3,5 mln ukraińskich uchodźców i wspiera akcesję Ukrainy do UE.

Komentarze Dudy pojawiły się, gdy Ukraina powiedziała, że ​​odrzuci zawieszenie broni i nie odstąpi terytorium Rosji. W wywiad z ReutersUkraiński negocjator Mychajło Podolak powiedział, że ustępstwa przyniosą odwrotny skutek i tylko zachęcą Rosję do mocniejszego uderzenia.

„Wojna się nie skończy [after any concessions]. To po prostu zostanie na chwilę wstrzymane” – powiedział doradca prezydenta.

„Po pewnym czasie Rosjanie odbudują swoją broń i siłę roboczą i będą pracować nad swoimi błędami z nową intensywnością. … I rozpoczną nową ofensywę, jeszcze bardziej krwawą i większą – powiedział.

Po pokonaniu ostatnich ognisk oporu w Mariupolu Rosja intensyfikuje ofensywę na wschodnim Donbasie. W niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że uderzyło w cele na wschodzie i południu z powietrza i artylerii.

Zelenskyj ma przemówić do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim kurorcie Davos w poniedziałek. Wojna na Ukrainie i wpływ sankcji gospodarczych na Rosję zdominują zgromadzenie światowej elity biznesowej. Liderzy biznesu i polityki będą także rozmawiać o rynkach energetycznych i ryzyku głodu w biedniejszych krajach zależnych od ukraińskiego eksportu.

Rosyjscy oligarchowie i osoby sankcjonowane były wykluczony ze Światowego Forum Ekonomicznegoposunięcie, które mocno uderzyło w budżet organizacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *