Connect with us

Świat

Ukraina musi decydować o własnej przyszłości – mówi prezydent Polski

Published

on

Prezydent Polski Andrzej Duda przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentami Litwy Gitanasem Nausedą, prezydentami Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Estonii Alarem Karisem (nie na zdjęciu) podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę 13 kwietnia 2022 r. w Kijowie na Ukrainie. Walentyn Ogirenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kijów, 22 maja (Reuters) – Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości – powiedział w niedzielę prezydent Polski parlamentarzystom w Kijowie, gdy jako pierwszy przywódca zagraniczny osobiście przewodniczył przemówieniu w Rosji od 24 lutego ukraiński parlament wstrzymał inwazję .

Kijów wykluczył jakiekolwiek porozumienie pokojowe, które wiązałoby się z cesją terytorium i odrzucił wezwania do zawieszenia broni, które pozostawiłoby siły rosyjskie na okupowanym przez nie terytorium, mówiąc, że dałoby to po prostu Moskwie czas na odbudowę sił.

– Pojawiły się niepokojące głosy, że Ukraina powinna ustąpić żądaniom Putina – powiedział Andrzej Duda. „Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości… nic o tobie bez ciebie” – dodał przy owacji na stojąco na sali plenarnej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Duda powiedział, że społeczność międzynarodowa musi domagać się całkowitego wycofania Rosji z terytorium Ukrainy.

„Jeżeli Ukraina zostanie poświęcona – choćby cal jej terytorium – z… powodów ekonomicznych lub ambicji politycznych, będzie to ciężki cios nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale dla całego zachodniego świata” – powiedział Duda.

Stosunki Polski z Rosją, jako kolebki związku Solidarność, który odegrał rolę w zakończeniu komunizmu w Europie Wschodniej, były od dawna napięte. Od rosyjskiej inwazji Warszawa stała się jednym z najzagorzalszych sojuszników Kijowa.

READ  Sierakowski: Nowa strategia Łukaszenki nie działa

Polska jest zdecydowanym zwolennikiem ostrych sankcji wobec Rosji i zdecydowanie opowiada się za przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej.

„Nie spocznę, dopóki Ukraina nie zostanie członkiem Unii Europejskiej” – powiedział w niedzielę Duda.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Maxa Hundera, Conora Humphriesa, Natalii Zinets, Pawła Florkiewicza, Alana Charlisha; Adaptacja Toby’ego Chopra .a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *