Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ukraina i Polska bojkotują rozgrywki UEFA z rosyjskimi drużynami

Published

on

Ukraina i Polska bojkotują rozgrywki UEFA z rosyjskimi drużynami

Ukraińskie drużyny piłkarskie będą bojkotować wszystkie rozgrywki z udziałem rosyjskich drużyn, a Polska odmówi gry z drużynami z tego kraju, poinformowały w środę ich krajowe stowarzyszenia po decyzji UEFA o zniesieniu zakazu występów rosyjskich drużyn młodzieżowych.

„UAF potwierdza, że ​​nie weźmie udziału w żadnych rozgrywkach z udziałem drużyn rosyjskich” – odpowiedziała Ukraińska Federacja Piłki Nożnej na oświadczenie Europejskiego Związku Piłki Nożnej.

Ponadto pozostałych członków UEFA poproszono o bojkot meczów z drużynami rosyjskimi, na co natychmiast zgodził się prezes PZPN.

„Byłem zaskoczony wczorajszym oświadczeniem Komitetu Wykonawczego UEFA. Jeśli rosyjskie reprezentacje narodowe zostaną dopuszczone do zawodów, nasze reprezentacje nie będą z nimi rywalizować” – napisał Cezary Kulesza na X, dawniej Twitterze.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

„To jedyna słuszna decyzja”.

Angielski Związek Piłki Nożnej był również przeciwny zniesieniu zakazu przez UEFA. Rzecznik powiedział AFP, że jego stanowisko się nie zmieniło: „Angielskie drużyny nie zagrają z Rosją”.

W odpowiedzi na ofensywę Moskwy na Ukrainie, w zeszłym roku organy zarządzające europejską piłką nożną i władze światowego futbolu FIFA natychmiast zakazały wszystkim rosyjskim drużynom udziału w rozgrywkach.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

UEFA odebrała także Sankt Petersburgowi prawa do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2022 roku i anulowała umowę sponsorską z Gazpromem, rosyjskim gigantem energetycznym.

Jednak we wtorek na posiedzeniu komitetu wykonawczego zdecydowała się zezwolić na powrót rosyjskich drużyn młodzieżowych.

Decyzja ta umożliwiła natychmiastowe ponowne przyjęcie rosyjskich drużyn do lat 17, chłopców i dziewcząt, „w trakcie tego sezonu… nawet jeśli odbyły się już remisy”.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

„Ukraińska Federacja Piłki Nożnej zdecydowanie potępia decyzję UEFA zezwalającą drużynom U-17 z Rosji na ponowne uczestnictwo w międzynarodowych rozgrywkach” – stwierdziła UAF w oświadczeniu wydanym pod koniec wtorku.

READ  Ogłoszenie nazwisk funkcjonariuszy policji. Ziobro: Nakazałem prokuratorowi wszczęcie postępowania

Ogłaszając decyzję, UEFA argumentowała, że ​​„pokolenie nieletnich” jest pozbawiane prawa do rywalizacji i że dzieci nie powinny być karane za czyny dorosłych.

Stwierdzono jednak, że rosyjskie drużyny nie mogą grać na terytorium Rosji oraz że zakazano używania flagi, hymnu i narodowego sprzętu do gry.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

UEFA co roku organizuje Mistrzostwa Europy U17. Kwalifikacje do kolejnej edycji męskiej rozpoczynają się w środę. Jest to turniej, w którym weźmie udział 16 drużyn, który odbędzie się na Cyprze w maju i czerwcu przyszłego roku.

W przyszłym miesiącu rozpoczną się kwalifikacje do przyszłorocznych Mistrzostw Europy Kobiet do lat 17, które odbędą się w Szwecji w maju przyszłego roku.

Ukraina wielokrotnie wzywała do wprowadzenia w Rosji całkowitego zakazu międzynarodowych wydarzeń sportowych i groziła bojkotem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., jeśli wezmą w nich udział rosyjscy i białoruscy sportowcy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *