Connect with us

Świat

Górski Karabach: Według Armenii z regionu ucieka 100 000 uchodźców

Published

on

Górski Karabach: Według Armenii z regionu ucieka 100 000 uchodźców

Źródło obrazu, AFP za pośrednictwem Getty Images

opis obrazu,

Zdecydowana większość etnicznych Ormian opuściła już Górski Karabach

Według Armenii z regionu Górskiego Karabachu uciekło ponad 100 000 osób.

Oznacza to, że od czasu zajęcia regionu przez Azerbejdżan w zeszłym tygodniu prawie cała populacja etnicznej enklawy ormiańskiej opuściła kraj.

Azerbejdżan oświadczył, że chce ponownie zintegrować to terytorium i traktować swoich mieszkańców jak równych sobie, ale rzecznik Armenii powiedział, że jest to jedynie „kłamstwo”.

Górski Karabach – uznany za część Azerbejdżanu – był rządzony przez etnicznych Ormian przez trzydzieści lat.

Górzysty region na Kaukazie Południowym wspiera Armenia, ale także jej sojusznicza Rosja.

Co najmniej 200 etnicznych Ormian i kilkudziesięciu żołnierzy azerbejdżańskich zginęło podczas inwazji armii azerbejdżańskiej. W ramach porozumienia o zawieszeniu broni separatyści zgodzili się przekazać broń.

Przywódca samozwańczej Republiki Górskiego Karabachu zadeklarował, że w nowym roku przestanie ona istnieć.

Rzeczniczka premiera Armenii Nazeli Baghdasaryan powiedziała, że ​​liczba uchodźców, którzy przybyli do kraju w zeszłym tygodniu, sięgnęła 100 417 z szacowanej populacji Górskiego Karabachu wynoszącej 120 000.

Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) również podała, że ​​100 000 osób uciekło, twierdząc, że wielu z uciekających było „głodnych, wyczerpanych i potrzebowało natychmiastowej pomocy”.

Artak Beglaryan, były urzędnik ormiańskich separatystów, powiedział, że „ostatnie grupy” mieszkańców Górskiego Karabachu udały się w sobotę do Armenii.

„Pozostaje co najwyżej kilkaset osób, z których większość to urzędnicy państwowi, pracownicy służb ratunkowych, wolontariusze i niektórzy ludzie ze specjalnymi potrzebami” – napisał w mediach społecznościowych.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu poinformowało, że wśród setek Ormian uciekających z Górskiego Karabachu snajper armii ormiańskiej zabił jednego z żołnierzy w Kalbajarze, w związku z czym siły zbrojne podjęły „działania odwetowe”.

Armenia natychmiast odrzuciła oskarżenie.

Kalbajar położony jest w północno-zachodniej części regionu, na granicy z Armenią. Siły azerbejdżańskie odbiły ten obszar w listopadzie 2020 r.

Oprócz ofiar związanych z zeszłotygodniową azerbejdżańską operacją wojskową, co najmniej 170 osób zginęło w poniedziałek w potężnej eksplozji na składowisku paliwa w Górskim Karabachu.

Nie jest jeszcze jasne, co było przyczyną eksplozji w pobliżu stolicy Khankendi, którą Ormianie nazywają Stepanakert.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że wyśle ​​w ten weekend misję do Górskiego Karabachu, aby ocenić sytuację humanitarną, po tym jak Azerbejdżan oświadczył, że wyrazi zgodę na taką wizytę.

Specjalny wysłannik Armenii Edmon Marukyan skrytykował termin wizyty, ale podkreślił, że dla urzędników ONZ ważne jest, aby na własne oczy przekonali się, co dzieje się z etnicznymi Ormianami.

„Dobrze, że tam będą i będą świadkami, że ci ludzie zostali wyczyszczeni etnicznie z ojczyzny swoich przodków, z domów, w których żyli ich rodzice i przodkowie, i że ci ludzie zostali całkowicie oczyszczeni z tego obszaru” – powiedział BBC .

Odrzucił jednak zapewnienia Azerbejdżanu jako „kłamstwo”.

„To jest totalna propaganda, kolejna fałszywa propaganda Azerbejdżanu. Nikt nie zostanie w Górskim Karabachu” – powiedział.

READ  Barbados porzuca królową i staje się republiką
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *