Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE wzywa do rozwiązania kwestii zachęt związanych z pandemią, ponieważ Polska twierdzi, że jest „hipokryzja”

Published

on

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

OLIVIER HOSLET | AFP | Getty Images

LONDYN – Europejscy urzędnicy rozpoczną „intensywne” negocjacje w najbliższych dniach po tym, jak Węgry i Polska zablokowały porozumienie w sprawie planu stymulacyjnego o wartości 2 bilionów dolarów w regionie – ślepy zaułek, który martwi się o ożywienie gospodarcze w regionie.

Oba kraje zawetowały umowę po propozycji powiązania przyszłych wypłat zachęt z zobowiązaniami dotyczącymi praworządności – mechanizmu, który stoi na straży europejskich wartości, w tym wolności prasy i niezależności sądownictwa.

Polska i Węgry, wobec których toczy się dochodzenie w sprawie rzekomego lekceważenia tych europejskich wartości, uważają, że związek ten istnieje motywy polityczne i jest częścią szerszego ataku na te dwa narody.

„Byłoby dobrze, gdyby rzeczywiście chodziło o praworządność, ale tak naprawdę chodzi o politykę. Rząd polski, rząd węgierski – jesteśmy rządami konserwatywnymi i jesteśmy nieustannie atakowani przez Brukselę i innych polityków europejskich” – Paweł Jabłoński, Wiceminister spraw zagranicznych Polski powiedział w piątek stacji CNBC „Squawk Box Europe”.

Powiedział też, że komentarze niektórych polityków w Brukseli na temat przestrzegania przez Polskę praworządności są „czystą hipokryzją”.

W ostatnich latach doszło do konfliktu politycznego między dwoma przeciwstawnymi obozami: niektóre narody uważają, że ich odpowiedniki na Węgrzech, w Polsce i inne naruszają wartości europejskie, wpływając na powoływanie sędziów lub ograniczając funkcjonowanie prasy; Jednak kraje te twierdzą, że nadal przestrzegają praworządności.

„Zawsze było regułą, że niezawisłość sądownictwa i struktura sądownictwa krajowego per se wchodzą w zakres kompetencji państw członkowskich” – powiedział Jabłoński, dodając, że inne rządy UE również powołują sędziów do sądów najwyższych. Bruksela sprzeciwiła się temu, że sędziowie w Polsce mogą podlegać śledztwom i sankcjom w wyniku ich orzeczeń oraz że ich niezależność od wymiaru sprawiedliwości może być zagrożona.

READ  Discovery podejmuje działania prawne przeciwko Polsce za „atakowanie” wolności mediów

Ten spór jest problematyczny, ponieważ może opóźnić wypłatę bardzo potrzebnych funduszy w całym regionie.

UE stoi w obliczu nie tylko stanu zagrożenia zdrowia, ale także jednego z najgłębszych kryzysów gospodarczych w swojej historii. Plan stymulacyjny, który został opracowany po raz pierwszy w lipcu, obejmuje siedmioletni budżet w wysokości 1,074 bln euro oraz dodatkowy bufor w wysokości 750 mld euro, który ma zostać pozyskany przez rynki publiczne. Pieniądze są rozdzielane w 27 państwach członkowskich na wszelkiego rodzaju inwestycje mające na celu wsparcie gospodarki.

„Nikt nie lekceważy trudności sytuacji, nikt nie lekceważy powagi przeszkody, przed którą stoimy” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej w czwartek.

Powiedział również, że „w nadchodzących dniach będzie determinacja, by ciężko pracować, aby pokonać (te) trudności”.

Przychodzi do ciebie kłótnia trudny czas UE, ponieważ jest również zaangażowana w negocjacje handlowe w sprawie Brexitu z Wielką Brytanią. Niemniej jednak wszystkie zaangażowane strony uważają, że zostanie osiągnięty kompromis – chociaż nie jest jasne, kiedy i jak to się stanie.

Przemawiając w piątek do węgierskiego radia, premier Viktor Orban powiedział, że negocjacje będą kontynuowane i „w końcu dojdziemy do porozumienia, tak to zwykle bywa” – podał Reuters.

Jabłoński z Polski powiedział też CNBC: „W tej chwili jesteśmy w mniejszym impasie, ale generalnie uważam, że UE jest organizacją bardzo kreatywną”.

Przemawiając w czwartek na spotkaniu z Karen Tso z CNBC, hiszpańska wicepremier Nadia Calvino powiedziała, że ​​rozmowy gospodarcze są oczywiście skomplikowane.

„To ważny pakiet, który należy uzgodnić i nie jest dziwne, że jesteśmy w tak ślepym zaułku” – powiedziała.

Brak bodźca nie tylko zagroziłby ożywieniu gospodarczemu w regionie, ale także wzbudziłby zaniepokojenie inwestorów po tym, jak rynki finansowe pochwaliły lipcowe zapowiedzi.

READ  Minister Tkachenko wyraża swoje stanowisko w sprawie głosowań ukraińskiego jury Eurowizji dla Polski i Litwy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.