Connect with us

Gospodarka

UE wzdycha z ulgą, gdy Biden przygotowuje się do wejścia do Białego Domu

Published

on

BRUKSELA (AP) – W środę najwyżsi urzędnicy Unii Europejskiej odetchnęli z ulgą, że Joe Biden obejmie stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale ostrzegł, że po czterech latach relacji Donalda Trumpa i stosunków transatlantyckich świat się zmienił Przyszłość będzie inna.

„Ten nowy świt w Ameryce to moment, na który czekaliśmy tak długo” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, witając przybycie Bidena jako „mocny dowód, że Europa znów jest przyjacielem po czterech długich latach Stany Zjednoczone ”. Biały Dom.”

„Stany Zjednoczone powróciły, a Europa jest gotowa ponownie połączyć się ze starym i zaufanym partnerem, aby tchnąć nowe życie w nasz ukochany sojusz” – powiedziała unijnym prawodawcom na kilka godzin przed zaprzysiężeniem Bidena podczas jego inauguracji w Waszyngtonie .

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodniczący 27 szefów państw i rządów UE, powiedział, że stosunki transatlantyckie „bardzo ucierpiały w ciągu ostatnich czterech lat. W tych latach świat stał się bardziej złożony, mniej stabilny i mniej przewidywalny. “

„Mamy różnice i nie znikną one w magiczny sposób. Wygląda na to, że Ameryka się zmieniła i to, jak jest postrzegana w Europie i na całym świecie, również się zmieniło ”- powiedział Michel, którego otwarta krytyka epoki Trumpa ostro kontrastowała z ciszą panującą w Europie. kiedy republikańskim liderem w USA był Biały Dom.

Ta zmiana, powiedział Michel, oznacza, że ​​my, Europejczycy, musimy mocno wziąć swój los w rękę, aby bronić naszych interesów i promować nasze wartości, i podkreślił, że UE podąża jej kursem i nie czeka na pozwolenie na podejmowanie własnych decyzji. . “

Europejczycy zaprosili Bidena na szczyt, prawdopodobnie w Brukseli, równolegle ze spotkaniem NATO na najwyższym szczeblu, kiedy będzie gotowy. Michel powiedział, że priorytetem UE jest walka z pandemią koronawirusa i zmianami klimatycznymi, odbudowa światowej gospodarki i wzmocnienie więzi bezpieczeństwa z Waszyngtonem.

READ  S7 traci aktora. GDDKiA odstępuje od umowy. Na pociąg ekspresowy kierowcy dłużej czekają

W Niemczech przed inauguracją prezydent Frank-Walter Steinmeier wygłosił oświadczenie wideo na swojej stronie internetowej, Instagramie i Facebooku, w którym mówił o „dobrym dniu dla demokracji”.

Powiedział, że Stany Zjednoczone „stanęły w obliczu i przetrwały ogromne wyzwania”.

„Pomimo prób zakłócenia struktury instytucjonalnej Ameryki, urzędnicy wyborczy i gubernatorzy, sądownictwo i Kongres okazały się silne” – powiedział. „Bardzo mi ulżyło, że Joe Biden został dziś zaprzysiężony na prezydenta i wprowadzi się do Białego Domu. Wiem, że wiele osób w Niemczech podziela to uczucie. “

Wraz z Bidenem i nową wiceprzewodniczącą Kamalą Harris, Steinmeier powiedział, że pojawiła się nowa nadzieja, że ​​Stany Zjednoczone będą ponownie „ważnym partnerem” na szczeblu międzynarodowym w rozwiązywaniu problemów, takich jak pandemia koronawirusa, zmiany klimatyczne, kwestie bezpieczeństwa, takie jak kontrola zbrojeń i rozbrojenie oraz kilka konfliktów zająć się.

„Jeśli nasze poglądy się różnią, takie różnice zdań nas nie podzielą, a raczej powinny zachęcić do znalezienia wspólnych rozwiązań” – powiedział. „Pomimo całej radości, jaką dzisiaj odczuwamy, nie możemy zapominać, że nawet najpotężniejsza demokracja na świecie została uwiedziona przez populizm.

„Musimy stanowczo działać, aby przeciwdziałać polaryzacji, chronić i wzmacniać przestrzeń publiczną w naszych demokracjach oraz kształtować naszą politykę w oparciu o rozum i fakty”.

W Polsce, gdzie prawicowy rząd ma bardzo dobre relacje z administracją Trumpa, premier Mateusz Morawiecki spodziewa się pozytywnego rozwoju we współpracy z Bidenem i jego zespołem.

„Łączy nas wiele wspólnych projektów związanych z Inicjatywą Trójmorza (w Europie Środkowo-Wschodniej), w której rozwijamy wiele połączeń infrastrukturalnych” – powiedział Morawiecki podczas internetowej konferencji prasowej.

Wspomniał także o sektorze energetycznym, do którego Polska importuje znaczne ilości skroplonego gazu ziemnego z USA, LNG oraz współpracy w zakresie bezpieczeństwa na granicach NATO z Rosją i powiedział: „Z tych powodów, a także ze względu na spójność bezpieczeństwa, współpraca ta będzie się dobrze rozwijać. lub nawet bardzo dobrze. “

READ  Koronawirus na Litwie: Rząd zaostrza ograniczenia. Mobilność jest ograniczona

___

Współtworzyli ten raport David Rising w Berlinie i Monika Scislowska w Warszawie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *