Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE przegrywa w sądzie z Węgrami i Polską w sporach podatkowych

Published

on

Fotograf: Bartek Sadowski / Bloomberg

Węgry i Polska wygrały ostatnią rundę odrębnych sporów podatkowych z Unia Europejska po tym, jak oba narody zostały uwikłane w rozprawę komisarz UE ds. Konkurencji Margrethe Vestager z rzekomo nieuczciwych przepisów podatkowych.

Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosił Odwołanie Komisji Europejskiej od orzeczenia sądu niższej instancji, który utrzymał w mocy węgierski podatek od reklamy. Sędziowie UE stwierdzili również, że niższe stawki podatkowe w Polsce dla mniejszych detalistów nie powinny być postrzegane jako nielegalna pomoc państwa.

Premier Węgier Viktor Orban początkowo podniósł podatek od reklam w 2016 r., Nakładając do 50% stawki podatku od sprzedaży w największych sieciach. RTL Klub, najczęściej oglądana komercyjna stacja telewizyjna w kraju, nazwała to „brutalną próbą zrujnowania jednej z ostatnich niezależnych firm medialnych”. W następstwie krytyki ze strony UE Węgry ograniczyły i stopniowo obniżały stawkę podatkową, zanim w zeszłym roku zobowiązały się do całkowitego jej zawieszenia do 2022 roku.

UE doszła do podobnego wniosku w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej w 2017 r., Twierdząc, że niesłusznie dał on firmom o niższych obrotach przewagę nad większymi konkurentami.

„Węgry po raz kolejny dowiodły racji, kiedy zdecydowały się na tę formę opodatkowania mocno skapitalizowanych firm międzynarodowych” – powiedziała minister sprawiedliwości Judit Varga w poście na Facebooku po wyroku. Sąd „wyjaśnił, że progresywne podatki związane z dochodami, takie jak podatek od reklam, spełniają wymogi prawne UE” – powiedział Varga.

Komisja z siedzibą w Brukseli zapowiedziała, że ​​zbada te decyzje.

Sprawy to: C-562/19 P, Komisja przeciwko Polsce, C-596/19 P, Komisja przeciwko Węgrom.

– Przy wsparciu Zoltana Simona i Wojciecha Moskwy

((Aktualizacje z Węgrami, reakcje UE w ostatnich dwóch akapitach)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *