Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE pozywa Polskę w sprawie ustawy, która „podważa sędziów” Komisji Europejskiej

Published

on

Plik Komisja Europejska powiedział, że zabiera Polskę do Sądu Najwyższego bloku w związku ze zmianą prawa, która rzekomo podważa niezawisłość sędziów i uniemożliwia im stosowanie prawa UE oraz otrzymuje natychmiastową i wyzywającą odpowiedź Warszawy.

W ostatniej salwie w długotrwałym sporze dotyczącym poszanowania praworządności Bruksela oświadczyła w środę, że wzywa również Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) do zatwierdzenia tymczasowy nakaz zawieszający rok 2019 Prawo w oczekiwaniu na ostateczny wyrok.

„Komisja uważa, że ​​prawo narusza niezawisłość sądownictwa Polska i jest niezgodne z prymatem prawa Unii ”- powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders na konferencji prasowej.

Nacjonalistyczny rząd Polski powiedział, że nie ma prawnego ani faktycznego uzasadnienia dla takiego posunięcia. Rzecznik rządu powiedział, że sądownictwo jest „domeną wyłącznie narodową”, a polskie regulacje „nie odbiegają od standardów unijnych”.

Ustawa o sądownictwie, która weszła w życie w lutym 2020 r., Uniemożliwia polskim sędziom kierowanie spraw prawnych do ETS i stworzyła krajowy organ, który decyduje o niezawisłości sędziów niezależnie od prawa UE.

Ustanowiono również „organ dyscyplinarny”, który nadzoruje sędziów Sądu Najwyższego w kraju i jest uprawniony do uchylenia ich immunitetu od ścigania, zawieszenia ich czasowo oraz obniżenia ich pensji.

Izba, złożona głównie z lojalistów rządowych, do tej pory zawiesiła trzech sędziów Sądu Najwyższego po krytyce zmian Departamentu Sprawiedliwości i innych wytycznych.

Komisja to wszczął postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce w 2017 roku, powiedział w swojej skardze, że ustawa z 2019 r. jest niezgodna z nadrzędnością prawa UE i skutecznie zastosowała środki dyscyplinarne, aby uniemożliwić sądom bezpośrednie stosowanie prawa UE.

„Polscy sędziowie to także sędziowie europejscy” – powiedziała Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji. „Stosują się do prawa UE i przyczyniają się do wzajemnego zaufania Europa jest zbudowany. Rządy krajowe mogą swobodnie reformować sądownictwo, ale muszą przestrzegać traktatów UE. “

READ  Wybory prezydenckie. Prokuratura odmawia przeprowadzenia śledztwa w sprawie wyborów pocztowych

Komisja wezwała do podjęcia środków tymczasowych „w celu zapobieżenia pogłębieniu się poważnych i nieodwracalnych szkód dla niezawisłości sądownictwa i porządku prawnego UE”. To posunięcie było „kluczowym krokiem w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego” – powiedział Reynders.

Przeniesienie to jest częścią wieloletniej kampanii władz wykonawczych UE, mającej na celu przywrócenie populistycznych nacjonalistycznych rządów Polski i Węgier z powrotem do europejskich norm demokratycznych.

Liderzy głównych ugrupowań politycznych w Parlamencie Europejskim wystosowali w zeszłym tygodniu list do Przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, w którym stwierdzili, że erozja praworządności w Polsce “może ostatecznie doprowadzić do upadku Unii” .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *