Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Uciekli z domu na Ukrainie, ale bohater CNN pomógł uczynić z Polski nowy dom

Published

on

Uciekli z domu na Ukrainie, ale bohater CNN pomógł uczynić z Polski nowy dom

„Tam zobaczyłem prawdziwe koszty wojny” – napisał Jackson na Facebooku o swojej wizycie w Polsce. „Rodziny uciekające ze swoich domów. Rodziny rozstające się z bliskimi. Rodziny uciekające przed życiem, które znali”.

Natychmiast zabrał się do pracy, pomagając uchodźcom znaleźć schronienie w nagłych wypadkach.

Jackson jest bohaterem CNN 2007 i założycielem pokój roślin, humanitarna i środowiskowa organizacja non-profit, której inicjatywy obejmują sieci sierocińców, kampanie odrobaczania, ochronę lasów deszczowych i obronę praw LGBTQ. Poprzez Planting Peace Jackson mówi, że pomagał także uchodźcom na całym świecie, w tym niektórym z Salwadoru, Hondurasu, Haiti i Myanmaru (Birmy).

W tym kryzysie uchodźczym, mówi Jackson, zimna pogoda jest poważnym problemem.

„Na dworze jest po prostu mroźno zimno. Dlatego wprowadzenie ludzi do domu jest absolutnie kluczowe”.

Przechodząc przez zatłoczony ośrodek dla uchodźców w pobliżu przejścia granicznego Krakowets, Jackson zauważył małą dziewczynkę bawiącą się zabawką. Od tłumacza dowiedział się, że jej rodzice pochodzili z Konga i od 12 lat mieszkają na Ukrainie.

Ojciec, Donatien Tshikele Mubabinge, powiedział, że kiedy rosyjskie bomby spadły zbyt blisko ich domu, on, jego żona Ngalula i ich dwuletnia córka Tushike zostawili wszystko, łącznie z oszczędnościami życia. Próbowali złapać taksówkę do granicy, ale kiedy ruch uliczny stał się zbyt wzmożony, jak mówi, musieli przejść prawie 40 mil (około 60 km), w większości z Tushike na plecach.

Po zapoznaniu się z ich męką, Jackson zarezerwował pokój hotelowy dla rodziny i zaczął szukać bardziej stałego mieszkania.

„To przerażające, dlaczego odchodzą, ale jednocześnie jest to inspirujące – zobaczyć ludzką wolę i ludzkiego ducha oraz zobaczyć, co są gotowi zrobić, aby uratować własne życie i życie swojego dziecka” – powiedział Jackson. .

READ  Ukraina, Polska i kraje bałtyckie wzywają MKOl do powstrzymania Rosji

Mubabinge mówi, że wcześniej musiał uciekać przed przemocą na Ukrainie. Przeprowadził się do kraju w 2010 roku i mieszkał w Ługańsku, południowo-wschodnim mieście w spornym regionie Donbasu anektowanego przez Rosję w 2014 roku. Kiedy wprowadzili się prorosyjscy separatyści, Mubabinge przeniósł się do większego miasta Odessy i mieszkał tam, aż obecne walki zmusiły jego rodzinę do ucieczki.

Po kilku dniach poszukiwań Jackson znalazł mieszkanie w Krakowie. Dzięki darowiznom dla swojej organizacji zabezpieczył mieszkanie na rok i dostarczył Mubabingom żywność i niezbędne artykuły.

„Po prostu wiem, że to daje im trochę relaksu. Aby dać im możliwość szukania pracy. Wiesz, żeby się zorientować – powiedział Jackson.

Gdy para weszła do nowego domu, ich córka rozpromieniła się, gdy wskoczyła na łóżko. Jej ojciec był wdzięczny Jacksonowi i Planting Peace i ma nadzieję, że inni otworzą swoje serca na innych uchodźców, którzy potrzebują schronienia.

Jackson kontynuuje starania o pomoc uchodźcom w Polsce. Cieszył się, że mógł pomóc tej rodzinie w tak trudnym czasie.

„Dobrze jest wygrywać, wiesz? W takiej sytuacji to zdecydowanie była wygrana”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *