Connect with us

Świat

Tysiące migrantów płyną z Maroka do hiszpańskiej enklawy Ceuta

Published

on

Migranci płynęli z dwóch miejsc, niektórzy docierali do południowej Ceuty na plaży Tarajal, a większa grupa do północnej Ceuty na plaży Benzu, powiedział CNN rzecznik hiszpańskiego rządu w Ceucie.

Rzecznik dodał, że w trakcie tego procesu mężczyzna utonął.

W obu miejscach migranci pływali wokół skalistych falochronów, które wbijały się w Morze Śródziemne i wyznaczały granicę między krajami. Rzecznik powiedział, że w tym czasie była to niewielka odległość.

Ceuta jest enklawą około 84 000 Hiszpanów na północnym wybrzeżu Maroka i jest położona głównie dla migrantów próbujących dostać się na terytorium Unii Europejskiej.

„Nigdy nie widziałem takiej sytuacji, jest bezprecedensowa, nigdy nie czułem się tak sfrustrowany i smutny” – powiedział we wtorek hiszpańskiemu nadawcy TVE prezydent Ceuty Juan Jesus Vivas.

„To jest sytuacja chaotyczna, tak chaotyczna, że ​​nie jesteśmy w stanie określić dokładnej liczby migrantów w tej chwili” – dodał. „Musimy zebrać wszystkich, którzy przybyli, i rozprowadzić je w określonym miejscu, aby nie zastanawiali się tylko nad granicą”.

Czerwony Krzyż zapewnił migrantom suchą odzież, koce i jedzenie na plaży w Tarajal. Rzeczniczka organizacji charytatywnej Isabel Brasero powiedziała hiszpańskiej telewizji, że wśród migrantów były również dzieci i jak dotąd wszyscy, którzy odbyli wycieczkę wokół falochronu, wydają się być zdrowi.

Dodała, że ​​migrantom prawdopodobnie pomogła dobra pogoda i niewielka odległość, którą płynęli.

Temperatura zapłonu na krawędzi

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział we wtorek, że pojedzie do obu enklaw swojego kraju na północnym wybrzeżu Maroka: Ceuty i leżącego dalej na wschód miasta Melilla.

Sanchez obiecał „przywrócić porządek” i powiedział, że Hiszpania „natychmiast” zwróci wszystkich, którzy wjechali nielegalnie, na co zezwalają istniejące porozumienia między Hiszpanią a Marokiem.

W rzeczywistości do Maroka wróciło już około 2700 osób, powiedział we wtorek hiszpańskiej telewizji minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska.

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło w oświadczeniu, że zwiększa kontyngent policyjny w Ceucie. Hiszpania i Maroko uzgodniły niedawno, że Marokańczycy wpływający do Hiszpanii muszą wrócić do Maroka przez jedno z lądowych przejść granicznych.

READ  Nowy rząd Izraela nie przedłużył kontrowersyjnej ustawy o obywatelstwie

Granica lądowa między Ceutą a Marokiem, długa na kilka mil, ma wysoki płot. Jest to centralny punkt migracji osób z Afryki Subsaharyjskiej próbujących wjechać grupami do Hiszpanii i Unii Europejskiej.

Ylva Johansson, komisarz UE do spraw wewnętrznych, napisała na Twitterze, że „niepokojące” jest to, że tak wiele osób, w tym wiele dzieci, naraża swoje życie, pływając do Ceuty.

„Najważniejsze jest teraz to, że Maroko jest nadal zaangażowane w zapobieganie nielegalnym wyjazdom oraz aby osoby, które nie mają prawa pobytu, były odpowiednio i skutecznie zawracane” – dodała.

Mężczyzna jest niesiony na noszach przez pogotowie ratunkowe i armię hiszpańską.

W Hiszpanii w ostatnich miesiącach coraz więcej migrantów przybywa na wybrzeże.

Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, twierdzi, że „ponad 1000 nielegalnych migrantów dotarło na Wyspy Kanaryjskie w kwietniu, trzy razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

„Prawie 4500 nielegalnych migrantów przybyło na Wyspy Kanaryjskie w okresie od stycznia do kwietnia, ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2020 r. Obywatele Afryki Subsaharyjskiej, z których większość twierdziła, że ​​pochodzą z Mali i Maroka, stanowili największą liczba przybyłych. ”

W raporcie udział wzięli Arnaud Siad, Vasco Cotovio, Claudia Rebaza, Isa Soares, Stephanie Halasz i Sheena McKenzie z CNN.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *