Connect with us

Gospodarka

Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – mówi Tusk swoim odpowiednikom – POLITICO

Published

on

Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – mówi Tusk swoim odpowiednikom – POLITICO

„Będziemy szanowani we wszystkich stolicach świata, jeśli będziemy wierzyć, że Unia Europejska może być nie tylko potęgą cywilizacyjną, gospodarczą i naukową, ale także potęgą militarną” – powiedział Tusk na wspólnej konferencji z Scholzem.

„Historia okazała się niezwykle okrutna i zaskakująca. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że Polska i Niemcy będą ściśle współpracować, także militarnie, w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją” – powiedział Tusk.

Wcześniej w Paryżu, przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Tusk zaczerpnął wskazówki z literatury francuskiej i oznajmił, że NATO powinno być sojuszem, w którym „wszyscy głosują za jednym, a jeden za wszystkich”.

Scholz użył tego samego tonu podczas swojej wspólnej konferencji prasowej z Tuskiem w Berlinie, mówiąc, że „natowska obietnica ochrony obowiązuje bez ograniczeń – wszyscy za jednego, jeden za wszystkich”.

Trójkąt Weimarski pomiędzy Polską, Niemcami i Francją, który powstał w 1991 roku, ale został odłożony na półkę za rządów poprzedniego polskiego rządu nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, stara się trzech przywódców. Rząd ten, sprawujący władzę od 2015 r. do październikowych wyborów, żywił głęboką historyczną niechęć do Niemiec i rozgniewał Francję, rozwiązując duży kontrakt na helikoptery.

„Bliska współpraca między naszymi trzema krajami: Niemcami, Polską i Francją jest dla nas wszystkich bardzo ważna” – powiedział Scholz. „Dlatego proponuję także nadanie nowego impulsu Trójkątowi Weimarskiemu na szczeblu głów państw i rządów, aby wypracować nowe impulsy dla Unii Europejskiej”.

READ  Najnowsze wiadomości i aktualizacje na żywo
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *