Connect with us

Najważniejsze wiadomości

„Tusk został tu wysłany, aby zniszczyć państwo polskie” i podporządkować je obcej kontroli – mówi Kaczyński

Published

on

„Tusk został tu wysłany, aby zniszczyć państwo polskie” i podporządkować je obcej kontroli – mówi Kaczyński

Lider opozycji Jarosław Kaczyński oskarżył premiera Donalda Tuska o przysłanie go z zagranicy z misją „likwidacji państwa polskiego” i przekształcenia Polski w „terytorium zamieszkane przez Polaków, ale administrowane z zewnątrz”. Wezwał swoich zwolenników do „podjęcia różnych działań… w obronie Polski”.

Kaczyński wypowiadał się dziś na wiecu w obronie Michała Olszewskiego, przebywającego obecnie w areszcie księdza. Powodem jest rzekome korupcyjne wykorzystywanie przez rząd PiS środków państwowych. Olszewski twierdzi, że był torturowany. Służba Więzienna temu zaprzecza.

„To, co dzieje się w Polsce, jest okropne” – powiedział Kaczyński, dziękując tysiącom ludzi za przybycie „aby zaprotestować przeciwko bezprawiu, a przede wszystkim przeciwko temu, co najbardziej zbrodnicze i skandaliczne, czyli torturom”.

Kaczyński powiedział, że traktowanie Olszewskiego to tylko jeden z przykładów „ciągłego łamania prawa” przez rząd Tuska, który w grudniu zastąpił u władzy narodowo-konserwatywną partię Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Kaczyńskiego.

„To nie są akty szaleństwa” – dodał – „ale część dobrze zaplanowanej akcji… mającej na celu uspokojenie naszego społeczeństwa, bo przecież plan, który Tusk tu ma realizować, to plan, którego finałem będzie tak naprawdę likwidacja państwa polskiego.”

„Nie w tym sensie, że Polska zniknie z mapy, że ktoś ją podzieli, że nie będzie już polskich organów państwowych, parlamentu, rządu i władz lokalnych” – wyjaśnił Kaczyński. „Tylko, że wszystkie ważne decyzje będą podejmowane na zewnątrz, będziemy terytorium zamieszkałym przez Polaków, ale administrowanym z zewnątrz”.

Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.

READ  Polska twierdzi, że od dziesięcioleci nie było napięć między Rosją a Ukrainą

Jako przykłady kroków podjętych przez rząd Tuska w celu realizacji tego rzekomego planu Kaczyński podał najpierw przejęcie kontroli nad mediami publicznymi, aby „odmówić milionom Polaków dostępu do prawdziwych informacji”, a następnie zwolnienie prokuratora krajowego.

Kaczyński powiedział, że choć duża frekwencja na dzisiejszym wydarzeniu napawa optymizmem, „manifestacje, nawet bardzo duże, nie zmieniają sytuacji”. Urząd Miasta Warszawy, kontrolowany przez Platformę Obywatelską (PO) Tuska, oszacował liczbę uczestników na około 4,5 tys.

„To, co się dzisiaj dzieje, jest operacją pacyfikacyjną i trzeba ją położyć różnymi środkami” – powiedział Kaczyński. „Musimy przeciwdziałać temu, co się dzieje, w imię obrony Polski, demokracji, praworządności i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Musimy się zjednoczyć.”

„Pamiętajcie: jeśli rząd jest zdolny do stosowania tortur, to jest też w stanie sfałszować wybory” – kontynuował Kaczyński, nie precyzując, jakie środki chciałby zastosować.

Od utraty władzy w zeszłym roku Kaczyński i PiS regularnie oskarżają rząd Tuska o łamanie praworządności i działanie w interesie innych, zwłaszcza Niemiec. W styczniu porównał Tuska do Hitlera i zarzucił mu chęć zrobienia z Polaków „robotników rolnych dla Niemiec”.

Część ekspertów prawnych kwestionowała także legalność niektórych działań rządu Tuska, w tym przejmowania mediów publicznych. Część tych środków również została odrzucona przez sądy.

Obserwatorzy zauważają także, że od czasu objęcia władzy media publiczne odeszły od produkcji czystej propagandy PiS do prezentowania silnego uprzedzenia wobec rządu Tuska, naruszając prawny obowiązek neutralności.

Sam PiS został w kilku orzeczeniach polskich i europejskich uznany winnym łamania prawa podczas swojej władzy. Podczas swoich ośmioletnich rządów Polska dramatycznie spadła także w międzynarodowych rankingach dotyczących demokracji, wolności mediów i praworządności.

READ  Fenomen La Nina powróci tej zimy. Amerykański synoptyk nie ma wątpliwości. 95 procent szans | Wiadomości ze świata

Gdy Tusk objął urząd, jego koalicja obiecała przywrócenie w Polsce demokracji i praworządności. Unia Europejska pochwaliła jego rząd za to zaangażowanie.

W rezultacie Bruksela w tym roku wycofała skierowaną przeciwko Polsce sprawę o naruszenie praworządności i uwolniła miliardy dolarów z funduszy, które zostały zamrożone za rządów PiS ze względu na obawy dotyczące praworządności.

Główny obraz kredytu fotograficznego: PiS/X

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *