Connect with us

Świat

Trzęsienie ziemi wstrząsa wschodnim Afganistanem: grozi do 280 zgonów

Published

on

Trzęsienie ziemi uderzyło o 1:24 w nocy około 46 kilometrów (28,5 mil) na południowy zachód od miasta Khost, które znajduje się w pobliżu granicy kraju z Pakistanem, według United States Geological Survey (USGS).

Według USGS, które przypisało trzęsieniu żółty alarm, trzęsienie zostało zarejestrowane na głębokości 10 kilometrów (6,2 mil) – wskazując na stosunkowo zlokalizowane uderzenie.

Według Bakhtara, ofiary zostały zgłoszone w dystryktach Barmal, Zirok, Nika i Giyan w prowincji Paktika, w których ponad 600 zostało rannych.

Według Bakhara, lokalni urzędnicy i mieszkańcy ostrzegają, że liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie. Pełne dane dotyczące ofiar nie są jeszcze jasne, a CNN nie jest w stanie niezależnie potwierdzić doniesień Bakhtara.

Zdjęcia z prowincji Paktika, na południe od prowincji Chost, pokazują zniszczone domy z tylko jedną lub dwiema ścianami stojącymi wśród gruzu i połamanych belek stropowych.

Najibullah Sadid, afgański ekspert ds. zarządzania zasobami wodnymi, powiedział, że trzęsienie ziemi zbiegło się w czasie z ulewnymi deszczami monsunowymi w regionie, pozostawiając tradycyjne domy, z których wiele wykonano z błota i innych naturalnych materiałów, szczególnie podatnych na uszkodzenia.

„Czas trzęsienia ziemi (w ciemności nocy… i płytka 10-kilometrowa głębokość jego epicentrum spowodowały większe ofiary” – dodał.

Zastępca rzecznika talibów, Bilal Karimi, powiedział, że trzęsienie było „poważne” i poprosił organizacje pomocowe o „pilne wysłanie zespołów” na dotknięty obszar.

W środowym tweecie Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ​​jej zespoły są na miejscu w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych, w tym dostarczania leków, usług urazowych i przeprowadzania oceny potrzeb.

Premier Pakistanu Shehbaz Sharif złożył w środę swoje kondolencje i wsparcie w tweecie. „Jestem głęboko zasmucony wiadomością o trzęsieniu ziemi w Afganistanie, które spowodowało śmierć niewinnych ludzi” – napisał. „Ludzie Pakistanu dzielą smutek i ból serca swoich afgańskich braci. Odpowiednie władze pracują nad wsparciem Afganistanu w potrzebie”.

READ  Wojna ukraińsko-rosyjska: najświeższe wiadomości — The New York Times

To ewoluująca historia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.