Connect with us

Świat

Tonga: Fale tsunami uderzyły w wyspę na południowym Pacyfiku po erupcji wulkanu

Published

on

Zdjęcia satelitarne pokazują masywny pióropusz popiołu i fale uderzeniowe rozchodzące się po erupcji.

Ogłoszono ostrzeżenie o tsunami dla wysp Tonga. Ostrzeżenia o tsunami pojawiły się również tak daleko, jak Wyspa Północna w Nowej Zelandii.

Fale przekroczyły w sobotę wybrzeże stolicy Tonga, Nuku’alofa, wylewając się na przybrzeżne drogi i zalewając nieruchomości, według filii CNN Radio New Zealand (RNZ).

Król Tonga Tupou VI. został ewakuowany z pałacu królewskiego po tym, jak tsunami uderzyło w stolicę, powołując się na doniesienia lokalnych mediów, RNZ poinformował, że konwój policji i wojska popędził monarchę do willi w Mata Ki Eua.

Mieszkańcy udali się na wyższy poziom, powiedział RNZ, gdy fale przetoczyły się przez teren pałacu, nabrzeże i główną ulicę.

Ash spadł z nieba w Nuku’alofa w sobotnią noc, a połączenia telefoniczne zostały odcięte, powiedział RNZ.

Wulkan Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai wybuchł po raz pierwszy w piątek, wysyłając pióropusz popiołu 20 kilometrów (12,4 mil) w powietrze, według RNZ.

Druga epidemia pojawiła się w sobotę o 17:26 czasu lokalnego, podał RNZ.

Australijskie Biuro Meteorologiczne poinformowało, że w sobotę o 17:30 czasu lokalnego zarejestrowało falę tsunami o długości 1,2 metra (około 4 stóp) w pobliżu Nuku’alofa.

Według Reutersa, fale tsunami o długości 2,7 stopy (83 cm) zostały zaobserwowane przez mierniki w Nuku’alofa i 2-stopowe fale w Pago Pago, stolicy Samoa Amerykańskiego, zgodnie z Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku.

Jese Tuisinu, reporter telewizyjny na Fidżi One, wysłano wideo na Twitterze pokazujące duże fale wyrzucające się na brzeg, a ludzie próbują wyprzedzić nadciągające fale w swoich pojazdach. „W niektórych częściach Tonga jest dosłownie ciemno, a ludzie śpieszą w bezpieczne miejsce po wybuchu epidemii” – powiedział.

Według RNZ wulkan znajduje się około 30 kilometrów na południowy wschód od wyspy Fonuafo’ou na wyspie Tonga.

Oprócz ostrzeżenia o tsunami służby meteorologiczne Tonga wydały ostrzeżenia o ulewnych deszczach, gwałtownych powodziach i silnych wiatrach na wodach lądowych i przybrzeżnych.

READ  Francja: godzina policyjna również w Sylwestra

Pobliska wyspa Fidżi wydała również publiczne zalecenie wzywające ludzi mieszkających na nisko położonych obszarach przybrzeżnych, aby „zachowali się bezpiecznie w oczekiwaniu na silne prądy i niebezpieczne fale”.

Ostrzeżenie o tsunami dotyczy również wyspiarskiego państwa Vanuatu na Pacyfiku. według do Krajowego Biura ds. Zarządzania Katastrofami, doradzając mieszkańcom odejście od wybrzeża i szukanie wyższego terenu.

Służba Meteorologiczna Samoa poinformowała, że ​​we wszystkich nisko położonych obszarach przybrzeżnych Samoa obowiązuje obserwacja tsunami. „Wszystkim ludziom żyjącym na nisko położonych obszarach przybrzeżnych zaleca się trzymanie się z dala od plaż” – powiedziała agencja, a społeczeństwo powinno powstrzymać się od odwiedzania obszarów przybrzeżnych.

Zalecenie dotyczące tsunami zostało również wydane dla obszarów przybrzeżnych na północnym i wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej Nowej Zelandii i Wysp Chatham, gdzie według Narodowej Agencji Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii oczekuje się „silnych i niezwykłych prądów oraz nieprzewidywalnych fal przybrzeżnych”.

Oficjalna służba meteorologiczna Nowej Zelandii poinformowała, że ​​jej stacje pogodowe w całym kraju zaobserwowały „wzrost ciśnienia” w sobotnią noc po erupcji.

Według Centrum Ostrzegania przed Tsunami NWS na Pacyfiku od tego czasu zniesiono wcześniejsze ostrzeżenie o tsunami dla Samoa Amerykańskiego.

Według Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku nie ma zagrożenia tsunami dla Guam i Wspólnoty Marianów Północnych z powodu „odległej erupcji”.

Według RNZ wulkan był aktywny od 20 grudnia, ale 11 stycznia został uznany za uśpiony.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.