Connect with us

Nauka

„To nie nauka o mózgu:” Oto, jak mogłaby wyglądać wymiana myśliwców na Ukrainie

Published

on

„To nie nauka o mózgu:” Oto, jak mogłaby wyglądać wymiana myśliwców na Ukrainie

WASZYNGTON ― Choć polityka wokół transferu polskich MiG-29 na Ukrainę jest taka skomplikowaneeksperci twierdzą, że związane z tym trudności techniczne i logistyczne nie powinny przeszkodzić w zawarciu porozumienia.

Przez dwa tygodnie trwała debata na temat tego, czy Polska powinna lub przekaże Ukrainie swoje samoloty z czasów radzieckich w zamian za dostawę samolotów amerykańskich. Potencjalna transakcja została odrzucona po jej upublicznieniu, co skłoniło Polskę do ogłoszenia, że ​​zaoferuje samoloty Stanom Zjednoczonym na loty na Ukrainę. Ale administracja Bidena odrzucona taki ruch.

Pośród chóru składającego się głównie z republikanów, wywierającego presję na prezydenta USA Joe Bidena, aby ułatwił transfery samolotów, Biden ogłosił w środę kolejną pomoc wojskową w wysokości 800 milionów dolarów, w tym nowe drony i rakiety przeciwlotnicze. Administracja przeznaczyła już ponad miliard dolarów na pomoc i zamierza odstraszyć Rosję, wysyłając tysiące żołnierzy amerykańskich do wsparcia sojuszników NATO w Europie Wschodniej.

Urzędnicy Pentagonu podkreślili przydatność dostarczonych wcześniej rakiet przeciwpancernych Javelin i przeciwlotniczych Stinger. Twierdzą, że przy rosyjskich systemach przeciwlotniczych pokrywających niebo nad Ukrainą MiG-29 nie zwiększyłyby skuteczności ukraińskich sił zbrojnych. Co więcej, Rosja może postrzegać swoje przeniesienie na Ukrainę jako eskalację, co skłoni ją do podjęcia działań odwetowych.

„MiG nie przetrwałby ani minuty w ukraińskiej przestrzeni powietrznej, biorąc pod uwagę to, czym dysponują Rosjanie, rakiety ziemia-powietrze, jakie posiadają, biorąc pod uwagę jakość ich myśliwców” – powiedział przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith z D-Wash. – powiedział reporterom po oświadczeniu Bidena. „Jego skuteczność jest znikoma, jeśli w ogóle. Myślę, że skupianie się na MiG-ach mija się z celem.”

Jednak John Venable, były pilot myśliwca Sił Powietrznych, który obecnie pracuje w konserwatywnej fundacji Heritage Foundation, powiedział, że transakcja jest wykonalna i mogłaby dojść do skutku, gdyby nie została upubliczniona.

READ  Primark ostrzega przed sprzedażą 1 miliarda funtów w związku z zamknięciami sklepów | Wiadomości z branży odzieżowej

„To nie jest nauka o mózgu. Przeszkody, przed którymi stoi obecnie rząd, są przesadzone” – stwierdził Venable. „Powinniśmy bezwzględnie natychmiast przenieść te odrzutowce, a jeśli ludzie boją się nimi latać, powinniśmy załadować te MiG-29 na ciężarówki i przewieźć je przez granicę”.

Ponieważ MiG-29 są już w arsenale Ukrainy, krzywa uczenia się dla Ukraińców nie powinna być zbyt stroma, powiedział Venable, zauważając, że prawdopodobnie potrzebowaliby tylko kilku godzin szkolenia, aby opanować systemy polskich MiG-ów.

Polskie MiG-y zostały zmodyfikowane za pomocą systemów cyfrowych, w tym unowocześnionych tarcz analogowych do cyfrowych wyświetlaczy i systemów, w tym urządzeń rozpoznających Identyfikację Przyjaciela/Wroga (IFF). Te skrzynki IFF można by usunąć w ciągu około godziny, jeśli zostaną uznane za zbyt wrażliwe – jest to proces znacznie mniej skomplikowany niż odkażanie rakiet Stinger z ich tajnych systemów.

Chociaż ukraińscy piloci walczą bardzo dobrze, ich myśliwce nieuchronnie odczują uszkodzenia i zużycie podczas bitwy. Venable powiedział, że ukraińskie siły powietrzne mogłyby przynajmniej kanibalizować części zamienne i broń z podarowanych MiG-ów, aby zapewnić rodzimym myśliwcom zdatność do lotu.

Venable powiedział także, że Polska powinna uzbroić Ukrainę w swoje zapasy rakiet powietrze-powietrze na podczerwień AA-11, których oba kraje używają i które nie będą wymagały żadnych adaptacji do użycia w istniejących ukraińskich myśliwcach.

Venable powiedział, że latanie na bardzo małej wysokości to jeden z niewielu sposobów, w jakie ukraińscy piloci MiG-ów mogą uniknąć systemów obrony powietrznej, takich jak rosyjski S-400. Stwierdził, że system ten stanowi poważne zagrożenie, postrzegane przez Siły Powietrzne jako najważniejszy na świecie system rakiet ziemia-powietrze.

„Jest najbardziej zabójczy, ma największy zasięg i najtrudniej jest złamać blokadę systemu, gdy już go zdobędzie” – powiedział Venable. „S-400 to zabójczy system SAM”.

READ  Copernicus Center w Jefferson Park rozpoczyna rok kopernikański w Chicago wystawą ku czci polskiego naukowca

Zwolennicy transferu polskiego MiG-a twierdzą, że Stany Zjednoczone powinny w ramach umowy wysłać do Polski swoje F-16. Miałoby to na celu wypełnienie luki w sile powietrznej, z jaką borykałaby się Polska w przypadku utraty MiG-ów.

Na konferencji w Waszyngtonie 9 marca generał Mark Kelly, szef Dowództwa Walki Powietrznej, powiedział, że Siłom Powietrznym nie brakuje samolotów F-16, które teoretycznie mogłyby trafić do Polski, gdyby administracja tak zdecydowała.

Zasugerował, że w tym przypadku rozwiązaniem mogłoby być nawet przeniesienie wycofanych F-16 ze składowiska samolotów, znanego jako Boneyard, do 309. Grupy Konserwacji i Regeneracji Lotnictwa i Kosmonautyki w bazie sił powietrznych Davis-Monthan w Arizonie.

Kelly powiedział jednak, że martwi go to, co historia pokazuje, że przywódca taki jak prezydent Rosji Władimir Putin jest w stanie zrobić, jeśli konflikt obróci się przeciwko niemu.

„Dyktatorzy stojący przed wyborem między utratą a użyciem broni chemicznej postanawiają nie przegrać” – stwierdził Kelly. „Szczerze mówiąc, to właśnie nie pozwala mi spać w nocy bardziej niż to, skąd wezmę F-16”.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił ekscytującą nowość ogłosić bezpośrednio do prawodawców w celu uzyskania „potężnych i mocnych” samolotów, których Ukraina mogłaby użyć do obrony przed rosyjską inwazją.

„Wiesz, że istnieją i masz je, ale są na ziemi, a nie na ukraińskim niebie” – powiedział Zełenski w prezentacji, której zwieńczeniem było wideo przedstawiające klipy i zdjęcia zdewastowanych ukraińskich miast oraz rannych i zabitych cywilów.

W tym tygodniu 42 republikanów w Senacie, w tym przywódca mniejszości Mitch McConnell, podpisało list wzywający administrację Bidena do pomocy w transferze samolotu z czasów sowieckich. Jednak presja jest obustronna i senator Richard Blumenthal ze stanu Connecticut należy do Demokratów, którzy opowiedzieli się za transferem MiG-29.

„Musimy zapewnić Ukraińcom wszystkie narzędzia do obrony, bo jeśli stoczą uczciwą walkę na ziemi, wyprą rosyjskie wojska z Ukrainy” – powiedział Blumenthal po środowych wystąpieniach Zełenskiego.

READ  Prawdziwy powód, dla którego ukraińskim gospodarstwom brakuje miejsca na przechowywanie upraw

W oczekiwaniu na ogłoszenie przez Bidena nowej pomocy ustawodawcy stwierdzili, że wśród nowych systemów docelowych znalazły się rosyjski system przeciwlotniczy S-300, którego operatorem jest Ukraina i niektóre państwa NATO, a także wyprodukowany przez AeroVironment dron Switchblade 300. na Ukrainę w kolejnej transzy.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Gregory Meeks, DN.Y. stwierdził, że wstępna umowa na rzecz Polski na bezpośrednie dostawy MiG-29 rozpadła się w zeszłym tygodniu w obliczu obaw Warszawy przed „możliwym odwetem ze strony Rosji”, ale wskazał, że takie negocjacje nie są martwe.

„Myślę, że w tej kwestii wszystko jest jeszcze rozważane, ale w międzyczasie musimy coś zrobić, aby spróbować zamknąć te niebo, a S-300 jest alternatywą, o której wspomniał nawet prezydent Zełenski w swoim oświadczeniu”. – powiedział Meeks.

Joe Gould był starszym reporterem Pentagonu w Defense News, piszącym o skrzyżowaniu polityki bezpieczeństwa narodowego, polityki i przemysłu obronnego. Wcześniej był reporterem Kongresu.

Stephen Losey jest reporterem działań powietrznych w Defense News. Wcześniej zajmował się kwestiami przywództwa i personelu w Air Force Times i Pentagonie, operacjami specjalnymi i wojną powietrzną na Military.com. Udał się na Bliski Wschód, aby relacjonować operacje Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *