Connect with us

Nauka

Copernicus Center w Jefferson Park rozpoczyna rok kopernikański w Chicago wystawą ku czci polskiego naukowca

Published

on

Copernicus Center w Jefferson Park rozpoczyna rok kopernikański w Chicago wystawą ku czci polskiego naukowca

PARK JEFFERSONA — Mikołaj Kopernik robi kolejne okrążenie wokół Słońca, podczas gdy dziedzictwo słynnego polskiego astronoma jest celebrowane przez cały 2023 rok.

Po stronie północno-zachodniej życie i osiągnięcia Kopernika są wystawione publicznie w The Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., gdzie znajduje się wystawa poświęcona jego życiu i pracy.

Kuratorem wystawy biograficznej „Mikołaj Kopernik – praca i życie” jest Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk w Polsce. Centrum Kopernika otworzyło wystawę ten miesiąc w połączeniu z koncertem prawykonającym oryginalną partyturę polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka „O obrotach sfer niebieskich” — o tym samym tytule, co dzieło Kopernika, które zmienił europejskie myślenie o astronomii oraz heliocentryczna teoria Układu Słonecznego.

Kredyt: Colin Boyle/Block Club Chicago
Historyczna wystawa upamiętniająca 550. rocznicę urodzin astronoma i matematyka Mikołaja Kopernika zostanie wystawiona 24 marca 2023 r. w Centrum Kopernika w Jefferson Park.

Wystawa składa się z 21 odpornych na warunki pogodowe paneli laminowanych, które dotyczą rodziny, edukacji, teorii, pracy, wpływów Kopernika i nie tylko. Panele zostały umieszczone na zewnątrz centrum w tym tygodniu, aby ludzie mogli dowiedzieć się więcej o „ojcu współczesnej astronomii” – powiedziała Kamila Sumelka, dyrektor wykonawczy Fundacji Kopernik.

„Naturalną rzeczą było dla nas wyniesienie wystawy na zewnątrz i upewnienie się, że każdy ma szansę ją zobaczyć. [and] sprowadźcie tu ludzi” – powiedział Sumelka.

Kredyt: Ariel Parrella-Aureli/Block Club Chicago
Historyczna wystawa „Mikołaj Kopernik – życie i twórczość” stoi przy zewnętrznym ogrodzeniu Centrum Kopernika, 5216 W. Lawrence Ave., obejrzana 28 marca 2023 r.

W tym roku mija 550 lat od narodzin Kopernika i został nazwany Rokiem Kopernika. przez izbę wyższą polskiego parlamentu.

Gubernator JB Pritzker podpisał proklamację ogłaszającą 19 lutego 2023 r. Urodzinami Kopernika i innych polityków z Northwest Side wręczył ośrodkowi certyfikaty i wyróżnienia na otwarciu wystawy.

Sumelka ma nadzieję, że dzięki wystawie ludzie, Polacy i nie-Polacy, będą mogli poznać fakty o Koperniku – powiedziała.

„Wiele osób zna go jako astronoma, ale był prawnikiem i zajmował się wieloma innymi sprawami” – powiedziała. „Jesteśmy tacy dumni…”

READ  Australia spada w rankingu cyfrowym | Adwokat - Hepburn
Kredyt: Colin Boyle/Block Club Chicago
Historyczna wystawa upamiętniająca 550. rocznicę urodzin astronoma i matematyka Mikołaja Kopernika zostanie wystawiona 24 marca 2023 r. w Centrum Kopernika w Jefferson Park.

Mark Dobrzycki, Amerykanin pochodzenia polskiego, który dorastał na Northwest Side i był aktywny w polskich organizacjach, cieszy się, że wystawa będzie mogła dotrzeć do większej liczby osób i uczyć historii młodszych pokoleń – powiedział.

„Wszyscy polscy Amerykanie są bardzo dumni, że Kopernik był facetem, który otworzył niebiosa. … Zatrzymał słońce, a zaczął ziemię” – powiedział Dobrzycki.

Kopernik był postrzegany jako postępowiec na przełomie XV i XVI wieku i nie był w pełni akceptowany przez ówczesny kościół, powiedział Dobrzycki.

„Był mędrcem; przesunął granicę tak mocno, że nawet kościół spojrzał na niego”- powiedział. „Zmienił sposób, w jaki ludzie akceptowali świat”.

Wystawa biograficzna ma trwać przez cały rok, z wyjątkiem weekendu 2019-2012 smak Polski, kiedy zostanie umieszczony w środku festiwalu – powiedział Sumelka. Festiwal, który odbędzie się w dniach 1-5 września, jest największą doroczną imprezą ośrodka i jednym z największych polskich festiwali w kraju.

Projekt jest dopiero pierwszą planowaną uroczystością w Centrum Kopernika, mającą na celu uhonorowanie jego imiennika.

W dniu 7 maja A balet inspirowany Kopernikiem z polskimi tancerzami i przy akompaniamencie polskiej orkiestry. W październiku i listopadzie planowane są kolejne wydarzenia artystyczne, aby pokazać „docenienie” Kopernika – powiedziała Sumelka.

Kredyt: Colin Boyle/Block Club Chicago
Siedzenia w Copernicus Center w Jefferson Park w dniu 24 marca 2023 r.

Centrum współpracuje również z Konsulatem Generalnym RP i Planetarium Adlera w zakresie przyszłych wydarzeń. Planetarium Downtown ma przy wejściu pomnik Kopernika, wzniesiony dla upamiętnienia urodzin Kopernika za pieniądze zebrane na projekt – ponad 300 000 dolarów.

Z pozostałych pieniędzy, narodziła się Fundacja Kopernika i obchodził swoje 50-lecie w 2021 roku. Centrum przejęło dawny Teatr Gateway i zostało otwarte w 1981 roku.

Dołącz do Block Club Chicago, niezależny newsroom, 501(c)(3), prowadzony przez dziennikarzy. Każdy grosz, który zarabiamy, raportuje z dzielnic Chicago.

Kliknij Tutaj wesprzeć Klub Blokowy m.in darowizna podlegająca odliczeniu od podatku.

Dziękujemy za subskrypcję Block Club Chicago, niezależnego newsroomu 501(c)(3) prowadzonego przez dziennikarzy. Każdy grosz, który zarobimy, jest raportowany przez gminy Chicago. Kliknij Tutaj wesprzeć Klub Blokowy m.in darowizna podlegająca odliczeniu od podatku.

Posłuchaj „It’s All Good: A Block Club Chicago Podcast”:

READ  Anurag Thakur odwiedza SAI NCOE Bhopal, wchodzi w interakcje ze sportowcami

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *