Connect with us

Nauka

Oto dlaczego koty domowe są obecnie uważane w Polsce za „inwazyjny gatunek obcy”: ScienceAlert

Published

on

Oto dlaczego koty domowe są obecnie uważane w Polsce za „inwazyjny gatunek obcy”: ScienceAlert

Polski instytut naukowy zaklasyfikował koty domowe jako „inwazyjny gatunek obcy”.

Polska Akademia Nauk zdefiniowała kota domowego (Felis catus) tak „obcy”, gdyż został udomowiony na Bliskim Wschodzie i uznawany za koty „inwazyjne” ze względu na „negatywny wpływ kotów domowych na rodzimą różnorodność biologiczną”, – wyjaśnili w oświadczeniu.

Akademia ma długą listę zwierząt, które uważa za „inwazyjny gatunek obcy”, w tym koper japoński, szopy, ćmy i kaczki mandarynki.

Twierdzą, że takie gatunki stanowią „nieprzewidywalne ryzyko dla lokalnej fauny i flory”, powołując się na badanie wykazujące, że koty w Polsce zabijają i zjadają rocznie 48,1 i 583,4 mln ssaków oraz 8,9 i 135,7 mln ptaków.

Kryteria zaliczenia kota do inwazyjnych gatunków obcych „kot spełnia w 100%” – powiedział Wojciech Solarz, biolog z PAN. – powiedział AP.

Właściciele i miłośnicy kotów wyrazili oburzenie tą klasyfikacją, obawiając się, że może ona zachęcać do znęcania się lub złego traktowania kotów domowych.

Niektóre media podają, że biorąc pod uwagę fałszywe wrażenie, że instytut nawoływał do eutanazji zdziczałych kotów i innych kotów, AP zgłosiło.

W komentarzach na Facebooku Akademii można przeczytać, że ocena instytucji jest „po prostu głupia i szkodliwa”, a jedna z nich brzmi: „jesteś okropny i niegodny swojego imienia”.

W rozmowie z AP Wojciech Solarz, biolog z PAN, powiedział, że nie spodziewał się takiego odzewu, dodając F. Catus do bazy, stwierdzając, że żaden inny wpis nie wywołał tak emocjonalnej reakcji.

Tak wielką furorę wywołało w ogólnopolskiej telewizji Solarz, że zmierzył się z mistrzynią kotów Dorotą Sumińską, autorką książki pt. „Szczęśliwy kot”.

Sumińska, lekarz weterynarii, mówiąc o zmniejszonej różnorodności biologicznej, powiedziała: „Zapytaj, czy człowiek znajduje się na liście nieinwazyjnych gatunków obcych”. i argumentował, że koty niesprawiedliwie zostały obarczone dużą winą.

READ  Dr Fauci mówi, że jego dzieci nie wracają do domu na Święto Dziękczynienia, aby uchronić się przed koronawirusem

Solarz zasugerował, że negatywne opinie mogą wynikać z nieporozumienia, w którym ludzie myślą, że Akademia sugeruje, że ludzie krzywdzą swoje koty.

Akademia zaleciła jedynie, aby właściciele kotów ograniczali czas przebywania zwierząt na świeżym powietrzu w sezonie lęgowym ptaków.

W poście na Facebooku Na początku tego miesiąca, odnosząc się do oceny i następującej po niej krytyki, Akademia stwierdziła, że ​​„sprzeciwia się jakiemukolwiek okrucieństwu wobec zwierząt”. Wyjaśnił, że określenie kotów domowych jako inwazyjnego gatunku obcego nie usprawiedliwia stosowania wobec nich znęcania się ani porzucania kotów.

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany przez Znawca biznesu.

Więcej od Business Insidera:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *