Connect with us

Gospodarka

TASI odbija się po gwałtownym spadku na początku tygodnia: zamykający dzwon

Published

on

DOHA: We wtorek QatarEnergy podpisało umowę z Exxon Mobil Corp, w następstwie umów z TotalEnergies, Eni i ConocoPhillips. dla North Field East Extension w stanie Zatoki Perskiej, największego na świecie projektu w zakresie skroplonego gazu ziemnego.

Katar współpracuje z międzynarodowymi firmami w pierwszej i największej fazie ekspansji o wartości prawie 30 miliardów USD, która wzmocni pozycję Kataru jako wiodącego światowego eksportera LNG.

Firmy stworzą spółkę joint venture, w której Exxon będzie miał 25% udziałów, powiedział Saad Al-Kaabi, dyrektor generalny QatarEnergy.

Porozumienie oznacza 6,25% udział Exxona w ekspansji North Field East, powiedział Kaabi.

Exxon powiedział w oświadczeniu we wtorek, że spółka joint venture będzie miała 25 procent udziałów w projekcie o wartości 32 milionów ton, co odpowiada 8-mtpa pociągu LNG dla Exxona.

Dzięki temu udział Exxon w projekcie byłby zgodny z TotalEnergies, podczas gdy Eni i ConocoPhillips posiadają po około 3,12 procent.

Firmy naftowe złożyły oferty na cztery pociągi – lub zakłady skraplania i oczyszczania – które składają się na projekt North Field East.

W sumie plan ekspansji North Field obejmuje sześć pociągów LNG, które zwiększą moc skraplania Kataru z 77 milionów ton rocznie do 126 mtpa do 2027 roku. Piąty i szósty pociąg są częścią drugiej fazy, North Field South.

North Field jest częścią największego na świecie złoża gazowego, które Katar dzieli z Iranem, który nazywa swoje udziały South Pars.

Bliskie związki Exxona z Katarem sięgają czasów Mobil Oil, które trzy dekady temu pomogły rozwinąć ogromne złoża gazu North Field na Bliskim Wschodzie.

W 1998 roku Exxon nabył firmę Mobil i rozszerzył współpracę poprzez udziały w dodatkowych jednostkach przetwórczych, statkach LNG i terminalach odbiorczych.

Jeden z terminali, Golden Pass w Teksasie, został pierwotnie zaprojektowany do importu katarskiego LNG do Stanów Zjednoczonych. Amerykański boom na gaz łupkowy zakończył ten plan i obaj wykorzystują go do budowy terminalu eksportowego LNG.

READ  Jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego

Chińskie narodowe koncerny naftowe prowadzą zaawansowane rozmowy z Katarem, aby zainwestować w ekspansję North Field East i kupić paliwo w ramach długoterminowych kontraktów – poinformowały w zeszłym tygodniu trzy osoby, które znały tę sprawę.

Byłoby to pierwsze takie partnerstwo między dwoma narodami, które należą do największych na świecie konsumentów i producentów LNG.

We wtorek dyrektor naczelny Exxon, Darren Woods, który udał się do Kataru w celu wspólnego ogłoszenia, powiedział, że projekt Golden Pass jest na dobrej drodze, a ExxonMobil współpracuje z rządem USA, aby go przyspieszyć.

„Oczywiście jesteśmy bardzo zaangażowani w ten proces i pracowaliśmy nad projektem. Zgodnie z harmonogramem” – powiedział.

„Współpracujemy bardzo blisko z rządem (USA), aby zobaczyć, co możemy zrobić, aby przyspieszyć ten projekt”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.