Connect with us

Świat

Talibowie konsolidują kontrolę w stolicy Afganistanu; Tysiące są osierocone

Published

on

Talibowie wzmocnieni Kontrola stolicy Afganistanu Ponieważ wiele sklepów zostało ponownie otwartych we wtorek, policja drogowa wróciła na swoje stanowiska, a wysoki rangą urzędnik ruchu islamistycznego przybył, aby nawiązać kontakt z przywódcami politycznymi z upadłej Republiki Afgańskiej.

Tysiące Afgańczyków zatrudnionych przez zachodnie ambasady w Kabulu utknęło w mieście i mogło wykorzystać lotnisko do Loty ewakuacyjne. Loty wojskowe wznowiono, gdy Stany Zjednoczone wysłały dodatkowe wojska w celu zabezpieczenia lotniska, ale dostęp pozostał utrudniony, ponieważ talibowie ustawili punkty kontrolne przy wejściach i zawracali ludzi. Niektóre loty ewakuacyjne pozostały więc prawie puste.

Później we wtorek urzędnik Białego Domu powiedział we wtorek, że międzynarodowe lotnisko Hamida Karzaja jest otwarte i że loty mogą lądować i odlatywać, w tym po stronie cywilnej.

Talibscy agenci nadal plądrowali biura i domy Afgańczyków powiązanych z zachodnimi rządami i organizacjami, zbierając dowody. Na nowo utworzonych punktach kontrolnych w mieście sprawdzali smartfony mieszkańców pod kątem nielegalnych treści – i komunikacji w języku angielskim.

W Kabulu talibowie, którzy po pierwszym schwytaniu w 1996 roku proklamowali Islamski Emirat Afganistanu, powstrzymali się od radykalnych działań, które w przeszłości były potępiane na całym świecie. We wtorek nałożyli amnestię na urzędników państwowych i zezwolili na prezenterki telewizyjne.

READ  Niemiecki kandydat CDU walczy o podupadłe aktywa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *