Connect with us

Sport

Tajlandia i Polska będą nadal promować stosunki i współpracę we wszystkich aspektach

Published

on

Tajlandia i Polska będą nadal promować stosunki i współpracę we wszystkich aspektach
JE Pan Waldemar Dubaniowski, Ambasador RP w Tajlandii, złożył wizytę kurtuazyjną premierowi i ministrowi obrony gen. Prayutowi Chan-o-cha z okazji zakończenia jego kadencji.

W Domu Rządowym JE Pan Waldemar Dubaniowski, Ambasador RP w Tajlandii, złożył wizytę kurtuazyjną premierowi i ministrowi obrony gen. Prayutowi Chan-o-cha z okazji zakończenia jego kadencji. Zastępca sekretarza generalnego premiera i pełniący obowiązki rzecznika rządu Anucha Burapachaisri ujawnił istotę spotkania w następujący sposób:

Premier chwalił ambasadora RP za jego rolę we wzmacnianiu więzi między Tajlandią i Polską na płaszczyźnie politycznej, parlamentarnej, handlowej i inwestycyjnej, edukacyjnej i kulturalnej przez całą jego kadencję. Tajlandia zobowiązuje się do dalszego utrzymywania bliskich i serdecznych stosunków z Polską we wszystkich wymiarach. Ambasador RP wyraził zaszczyt pełnienia służby w Tajlandii i podziękował rządowi i władzom Tajlandii za nieustające wsparcie. Oba kraje właśnie obchodziły w 2022 roku 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Jeśli chodzi o współpracę gospodarczą, obie strony cieszyły się ze wzrostu wartości wymiany handlowej i inwestycji między obydwoma krajami, która w 2022 r. przekroczy 1 mld USD. Premier pogratulował powołania w Tajlandii biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Ambasador RP potwierdził swoje zaangażowanie w dalsze wspieranie wzajemnego handlu i inwestycji.

Oprócz tego, że Tajlandia jest popularnym celem podróży wśród polskich turystów, Muay Thai jest również popularny wśród Polaków, ponieważ sport ten jest częścią Igrzysk Europejskich 2023, które odbędą się w Polsce w lipcu. Ambasador jest również zagorzałym fanem Muay Thai i wielokrotnie brał udział w grach Muay Thai. Odnosząc się do współpracy edukacyjnej, premier pochwalił polską wiedzę medyczną, która przyciąga tajlandzkich studentów do studiowania na tamtejszych uczelniach medycznych. Ambasador RP podkreślił wiedzę medyczną Polski i rozsądne opłaty za studia medyczne oraz życzył zacieśnienia współpracy w tej dziedzinie między placówkami edukacyjnymi obu krajów.

Premier pochwalił ambasadora RP za jego rolę w zacieśnianiu więzi
między Tajlandią a Polską w dziedzinie polityki, parlamentu, handlu i inwestycji, edukacji,
i kulturowych przez całą swoją kadencję.

Odnosząc się do współpracy wielostronnej, premier zaapelował o wsparcie Polski w staraniach Tajlandii o organizację Expo 2028 Phuket Tajlandia, na które selekcja odbędzie się w Paryżu w czerwcu 2023 r. Ambasador RP zgodził się zwrócić na tę sprawę uwagę zainteresowanych władz polskich.

READ  Czy podróż do Polski jest bezpieczna? Porady dotyczące podróży do Wielkiej Brytanii wyjaśnione w konflikcie ukraińsko-rosyjskim

Obie strony wyraziły również zadowolenie ze współpracy w zakresie udzielania Ukrainie pomocy humanitarnej. Tajlandia udzielała Ukrainie pomocy humanitarnej za pośrednictwem różnych kanałów, w tym Polskiego Czerwonego Krzyża, m.in. pomagając Ukraińcom przebywającym w Tajlandii przedłużyć ich pobyt w kraju. Ambasador RP pochwalił pomoc humanitarną rządu Tajlandii i wyraził nadzieję, że wkrótce powróci pokój.

Na zakończenie spotkania premier stwierdził, że Ambasador jest zawsze mile widziany w Tajlandii jako jego drugi dom. Ambasador zobowiązał się do dalszego promowania relacji Tajlandia-Polska po zakończeniu swojej kadencji w tym kraju i jeszcze raz podziękował rządowi Tajlandii za wsparcie. (PRD)

Ambasador zobowiązał się do dalszego promowania relacji Tajlandia-Polska po zakończeniu swojej kadencji w tym kraju i jeszcze raz podziękował rządowi Tajlandii za wsparcie.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *