Connect with us

Sport

Tajlandia i Polska będą nadal promować stosunki i współpracę we wszystkich aspektach

Published

on

Tajlandia i Polska będą nadal promować stosunki i współpracę we wszystkich aspektach
JE Pan Waldemar Dubaniowski, Ambasador RP w Tajlandii, złożył wizytę kurtuazyjną premierowi i ministrowi obrony gen. Prayutowi Chan-o-cha z okazji zakończenia jego kadencji.

W Domu Rządowym JE Pan Waldemar Dubaniowski, Ambasador RP w Tajlandii, złożył wizytę kurtuazyjną premierowi i ministrowi obrony gen. Prayutowi Chan-o-cha z okazji zakończenia jego kadencji. Zastępca sekretarza generalnego premiera i pełniący obowiązki rzecznika rządu Anucha Burapachaisri ujawnił istotę spotkania w następujący sposób:

Premier chwalił ambasadora RP za jego rolę we wzmacnianiu więzi między Tajlandią i Polską na płaszczyźnie politycznej, parlamentarnej, handlowej i inwestycyjnej, edukacyjnej i kulturalnej przez całą jego kadencję. Tajlandia zobowiązuje się do dalszego utrzymywania bliskich i serdecznych stosunków z Polską we wszystkich wymiarach. Ambasador RP wyraził zaszczyt pełnienia służby w Tajlandii i podziękował rządowi i władzom Tajlandii za nieustające wsparcie. Oba kraje właśnie obchodziły w 2022 roku 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Jeśli chodzi o współpracę gospodarczą, obie strony cieszyły się ze wzrostu wartości wymiany handlowej i inwestycji między obydwoma krajami, która w 2022 r. przekroczy 1 mld USD. Premier pogratulował powołania w Tajlandii biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Ambasador RP potwierdził swoje zaangażowanie w dalsze wspieranie wzajemnego handlu i inwestycji.

Oprócz tego, że Tajlandia jest popularnym celem podróży wśród polskich turystów, Muay Thai jest również popularny wśród Polaków, ponieważ sport ten jest częścią Igrzysk Europejskich 2023, które odbędą się w Polsce w lipcu. Ambasador jest również zagorzałym fanem Muay Thai i wielokrotnie brał udział w grach Muay Thai. Odnosząc się do współpracy edukacyjnej, premier pochwalił polską wiedzę medyczną, która przyciąga tajlandzkich studentów do studiowania na tamtejszych uczelniach medycznych. Ambasador RP podkreślił wiedzę medyczną Polski i rozsądne opłaty za studia medyczne oraz życzył zacieśnienia współpracy w tej dziedzinie między placówkami edukacyjnymi obu krajów.

Premier pochwalił ambasadora RP za jego rolę w zacieśnianiu więzi
między Tajlandią a Polską w dziedzinie polityki, parlamentu, handlu i inwestycji, edukacji,
i kulturowych przez całą swoją kadencję.

Odnosząc się do współpracy wielostronnej, premier zaapelował o wsparcie Polski w staraniach Tajlandii o organizację Expo 2028 Phuket Tajlandia, na które selekcja odbędzie się w Paryżu w czerwcu 2023 r. Ambasador RP zgodził się zwrócić na tę sprawę uwagę zainteresowanych władz polskich.

READ  Napoli ponownie spotyka Arkadiusza Milika! To jest wojna. Możliwy proces za milion dolarów Picnona

Obie strony wyraziły również zadowolenie ze współpracy w zakresie udzielania Ukrainie pomocy humanitarnej. Tajlandia udzielała Ukrainie pomocy humanitarnej za pośrednictwem różnych kanałów, w tym Polskiego Czerwonego Krzyża, m.in. pomagając Ukraińcom przebywającym w Tajlandii przedłużyć ich pobyt w kraju. Ambasador RP pochwalił pomoc humanitarną rządu Tajlandii i wyraził nadzieję, że wkrótce powróci pokój.

Na zakończenie spotkania premier stwierdził, że Ambasador jest zawsze mile widziany w Tajlandii jako jego drugi dom. Ambasador zobowiązał się do dalszego promowania relacji Tajlandia-Polska po zakończeniu swojej kadencji w tym kraju i jeszcze raz podziękował rządowi Tajlandii za wsparcie. (PRD)

Ambasador zobowiązał się do dalszego promowania relacji Tajlandia-Polska po zakończeniu swojej kadencji w tym kraju i jeszcze raz podziękował rządowi Tajlandii za wsparcie.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *