Connect with us

Zabawa

Easy Road: Pięć tras pieszych w Europie Środkowej i Wschodniej dla prawie każdego

Published

on

Easy Road: Pięć tras pieszych w Europie Środkowej i Wschodniej dla prawie każdego

W Europie Środkowej i Wschodniej znajdują się jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów i szlaków turystycznych na świecie. Od wysokich szczytów Karpat po bujne lasy Bałkanów, region ten oferuje różnorodną gamę doświadczeń dla turystów na każdym poziomie.

Wybraliśmy pięć najlepszych szlaków turystycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, dostępnych dla każdego, z których żaden nie wymaga więcej niż dobrej pary butów turystycznych, plecaka, ducha przygody i miłości do natury.


Wysokie Tatry, Słowacja

Tatry Wysokie, majestatyczne pasmo górskie na granicy Słowacji i Polski, to raj dla miłośników wędrówek. Jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych w tym regionie jest wejście na Rysy, najwyższy szczyt Polski. Podejście od strony polskiej, od strony kurortu Zakopane, za Morskie Oko, jest znacznie trudniejsze. Zamiast tego rozpocznij swoją wycieczkę od Štrbské Pleso, malowniczego jeziora polodowcowego i popularnego zimą ośrodka narciarskiego.

Wspinając się dobrze oznakowaną ścieżką, odkryjesz urokliwe lasy, krystalicznie czyste jeziora i imponujące widoki na okoliczne szczyty.


Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

Chorwacki Park Narodowy Jezior Plitwickich jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i słynie z huczących wodospadów i turkusowych jezior. Główne wejście do Plitvička Jezera — małej miejscowości wypoczynkowej w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną, która oferuje mnóstwo miejsc noclegowych — zapewnia dostęp do sieci promenad i szlaków parku, które wiją się przez bujne lasy i obok 16 połączonych ze sobą jezior.

Park oferuje kilka dobrze oznakowanych tras, od spokojnych spacerów po bardziej wymagające wędrówki dla osób sprawnych fizycznie.


Góry Bucegi, Rumunia

Rumuńskie góry Făgăraș oferują ekspertom trudne możliwości wędrówek na wysokościach znacznie przekraczających 2000 metrów, ale góry Bucegi są bardziej dostępne dla jednodniowych wycieczkowiczów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych w okolicy jest Sfinks, naturalna formacja skalna, która według mieszkańców przypomina ludzką twarz. (Możesz zdecydować sam). Aby łatwiej dotrzeć do Sfinksa, rozpocznij wędrówkę przy górnej stacji kolejki linowej lub gondoli na Sinaia. Dla niewiarygodnie leniwych można wjechać kolejką linową z Bușteni, skąd Sfinks jest oddalony o zaledwie kilka minut (choć trzeba przybyć wcześniej, ponieważ kolejki mogą być długie).

READ  Co słychać w… Globe, InfraVia i Play, NTT, Access Evolution

Bușteni ma tę dodatkową zaletę, że jest domem zamku Cantacuzino – Akademii Nevermore w serialu Netflix w środę.


Klasztor Rila i Siedem Jezior Rila, Bułgaria

Położony w sercu gór Riła w Bułgarii, Klasztor Rilski i Trasa Siedmiu Jezior Rilskich to długa (10 kilometrów), ale łagodna pętla, której pokonanie zajmuje około czterech godzin. Zacznij od klasztoru Rila, wspaniałego przykładu bułgarskiej architektury sakralnej i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stamtąd podążaj dobrze oznakowanym szlakiem do Siedmiu Jezior Rilskich, szeregu jezior polodowcowych o różnych wysokościach.

Wędrówka oferuje wyjątkową mieszankę kulturowego i naturalnego piękna z opcjami zakwaterowania, takimi jak schroniska górskie, pensjonat klasztoru Rila i hotele w pobliskim mieście Sapareva Banya.


Park Narodowy Durmitor, Czarnogóra

Park Narodowy Durmitor w północnej Czarnogórze, kolejny obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to raj dla turystów szukających dramatycznych krajobrazów i różnorodnej flory i fauny, a jednocześnie łatwo dostępnych. Najsłynniejszy szlak turystyczny w parku prowadzi przez gęste lasy, obok jezior polodowcowych i na szczyt Bobotov Kuk, najwyższego szczytu parku o wysokości 2525 metrów (ostatni odcinek na szczyt jest nieco wymagający). Urocze górskie miasteczko Žabljak jest idealną bazą wypadową do zwiedzania Durmitoru i oferuje szereg dobrych opcji zakwaterowania.

Dla prawdziwych żądnych przygód pobliski wąwóz Tara – najgłębszy wąwóz w Europie i jeden z nielicznych, na które nie mają wpływu tamy i drogi – oferuje rafting.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać za darmo i zawsze będzie. Nie ma tutaj paywalla. Jesteśmy niezależni, powiązani i nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym popularyzowaniu tego niesamowitego regionu.

Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję bardzo.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *