Connect with us

Świat

Szybkie deszcze i powolne reakcje są odpowiedzialne za dużą liczbę ofiar powodzi w Europie

Published

on

W jaki sposób całe społeczności są w ruinie Po tym, jak wezbrane rzeki przepłynęły przez miasta i wsie w Europie Zachodniej, eksperci stwierdzili, że nasilenie opadów i nieprzestrzeganie ostrzeżeń przed ich przybyciem były prawdopodobnie odpowiedzialne za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych.

Co najmniej 120 osób zginęło w Błyskawiczne powodzie a tysiące innych brakuje w Niemczech i Belgii. W niektórych regionach sieci komórkowe załamały się, pozostawiając ludzi w tyle nie mogąc wytropić bliskich. Luksemburg i Holandia również zostały dotknięte ulewnymi deszczami.

„To bardzo smutne widząc liczbę ofiar śmiertelnych i nieco powolną reakcję, że wiele osób było zaskoczonych” – powiedział w piątek NBC News Ilan Kelman, profesor katastrof i zdrowia na University College London w Wielkiej Brytanii.

I to pomimo faktu, że „poinformowano z kilkudniowym wyprzedzeniem, że powodzie mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia” – dodał.

Claire Nullis, rzeczniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej, powiedziała, że ​​pojawiły się doniesienia, że ​​niektórzy ludzie zignorowali ostrzeżenia. „Inni byli zaskoczeni ilością deszczu” – powiedziała.

W niektórych częściach Europy Zachodniej padało na już przesiąkniętym gruncie przez nawet dwa miesiące w środę i czwartek. powiedział WMO. Niemiecka służba meteorologiczna DWD podała około 10-15 centymetrów opadów w tym 24-godzinnym okresie.

„Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni w Europie”, powiedział Nullis. „Widzisz takie deszcze w krajach tropikalnych”.

Gdyby opady były rozłożone na tygodnie, dotknięte obszary prawdopodobnie byłyby w stanie sobie poradzić, powiedziała Kathryn Prociv, meteorolog z NBC News.

Mieszkańcy rozmawiają ze sobą w piątek podczas sprzątania Ensival w Belgii po powodzi.Francisco Seco / AP

Zamiast tego powiedziała, że ​​zostali dotknięci tym, co meteorolodzy nazwali „zdarzeniem 1 na 100 lat”.

„Tyle deszczu w tak krótkim czasie po prostu przytłoczyło rzeki i obszar, który już miał prawdziwą porę deszczową” – powiedziała. „Więc gleby były nasycone, co sprawiło, że obszar był znacznie bardziej podatny na powodzie, ponieważ gleba nie mogła wchłonąć tej wody”.

READ  Katastrofa kolejowa w Indiach: prawdopodobna przyczyna zakłócenia sygnału, mówi minister

Prociv dodał, że system burzowy, który spowodował deszcz „był zablokowanym obszarem niskiego ciśnienia”, znanym jako „korek drogowy” lub „wzorzec blokujący”.

Kelman powiedział, że to, czy dotknięte nią regiony i ludzie w nich mieszkający mieli „zasoby lub możliwości” do działania przed potopem, jest wątpliwe.

„Niektórzy ludzie chcą uniknąć bliskiego kontaktu z innymi z powodu pandemia„Powiedział. Zapytałoby to ludzi, dokąd jadą i czy mogą sobie na to pozwolić” – dodał.

Pobierz. na dół Aplikacja wiadomości NBC za najświeższe wiadomości i politykę

Powiedział, że inne osoby, zwłaszcza niepełnosprawne, mogły nie mieć systemów wsparcia, które pomogłyby im w opuszczeniu kraju. Niektórzy mogli nie wiedzieć, że żyją na terenach zalewowych – dodał.

Kelman, Prociv i WMO powiązali burze z Zmiana klimatu.

„Ocieplająca atmosfera może pomieścić więcej wody”, powiedział Prociv. „Wraz ze zmianą klimatu jest tam więcej wody, która może ją wylewać”.

Po tym Fala upałów w USA na początku tego miesiącaNaukowcom zajęło kilka dni, zanim doszli do wniosku, że jest to prawdopodobnie wynik „zmiany klimatu spowodowanej przez człowieka” – powiedział Kelman.

Austriaccy strażacy kierują łodzią na zalanej ulicy w Pepinster w Belgii, gdzie sytuacja pozostaje krytyczna po ulewnych deszczach. Francois Walschaerts / AFP – Getty Images

„To, czy zmiany klimatyczne przyczyniły się do powodzi, czy nie, jest mniej istotne niż fakt, że mieliśmy ostrzeżenia na początku tygodnia i fakt, że niektórzy ludzie nawet nie wiedzieli, że znajdują się w miejscu zagrożonym powodzią”, powiedział.

Dodał, że pokolenia powstające, czy to korupcja, brak funduszy, czy złe planowanie, są często identyfikowane jako przyczyna powodzi.

„Musimy przygotować się na powodzie. Niedopuszczalne jest, aby ponad 100 osób w bogatych krajach zmarło z powodu czegoś, o czym wiemy, że mogłoby się wydarzyć ”- powiedział.

READ  Niemcy po raz pierwszy dostarczają na Ukrainę ciężką broń

„Nie możemy przestać tego robić” – dodał. „Musimy dowiedzieć się, co poszło nie tak”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *