Connect with us

Gospodarka

Szwajcarzy znów używają wojska, Polacy zmuszają niektórych do dźgnięć

Published

on

Szwajcaria wyśle ​​do 2500 personelu wojskowego, aby pomóc władzom w radzeniu sobie z rosnącymi przypadkami Covid-19, Polska wprowadzi obowiązkowe szczepienia dla niektórych pracowników, a Austria zniesie ogólną blokadę – ale zachowa jedną dla nieszczepionych.

Szwajcaria i jej mały sąsiad Liechtenstein zgłosiły ponad milion potwierdzonych przypadków Covid-19 i prawie 11 300 zgonów z powodu choroby od wybuchu pandemii w zeszłym roku.

Sprawy znów się nasilają i obciążają niektóre szpitale, ponieważ rząd stara się utrzymać otwartą gospodarkę w tak zwanej sytuacji „krytycznej”. W zeszłym tygodniu zaostrzyła zasady noszenia masek i wydawania zaświadczenia potwierdzającego, że dana osoba została zaszczepiona lub wyzdrowiała z wirusa.

Szwajcaria, która dwa razy w zeszłym roku rozmieściła wojsko w celu udzielenia pomocy, ma kantony, które proszą o pomoc w opiece lub transporcie pacjentów oraz o wsparcie szczepień, jeśli ich fundusze na obronę cywilną, straż pożarną i sektor prywatny są niewystarczające.

Rząd zapowiedział, że zwróci się do parlamentu o zatwierdzenie środka, który obowiązuje do 31 marca.

Prawie 79 procent szpitalnych oddziałów intensywnej terapii jest obecnie zajętych, z czego pacjenci z Covid stanowią nieco ponad 30 procent.

Tylko 66 procent szwajcarskiej populacji – czyli trzy czwarte osób w wieku 12 lat i starszych – jest w pełni zaszczepionych pomimo powtarzających się kampanii publicznych zachęcających do wstrzymywania się z zaszczepieniem.

Polska

Polska wprowadzi od 1 marca obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla lekarzy, nauczycieli i pracowników służb bezpieczeństwa – poinformował we wtorek minister zdrowia, zapowiadając serię nowych środków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Chociaż liczba zachorowań dziennie ustabilizowała się w największym wschodnim państwie Unii Europejskiej, pozostaje na wysokim poziomie, a władze obawiają się, że nowy wariant Omicron może wywołać gwałtowny wzrost infekcji.

„Nie ma oznak wyraźnego trendu spadkowego, a… istnieje ryzyko, że dojdzie do mutacji Omicron” – powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski. „Te dwa czynniki wymagają od nas zdecydowanego działania”.

READ  Chiny odgrywają kluczową rolę w walce o globalne ożywienie gospodarcze_Kanał angielski_CCTV (cctv.com)

Polska nie zgłosiła jeszcze żadnych przypadków wariantu Omicron.

Niedzielski powiedział, że limit liczby osób, które mogą przebywać w miejscach publicznych, takich jak restauracje i kina, zostanie zmniejszony z obecnych 50 proc. do 30 proc. (bez szczepień). Firmy muszą sprawdzić certyfikaty Covid swoich klientów.

Kluby nocne zostaną zamknięte 15 grudnia, a w Sylwestra i Sylwestra zostanie wpuszczonych tylko 100 osób, nie licząc tych, którzy zostali zaszczepieni.

Krótko przed i po przerwie świątecznej szkoły powrócą do nauczania na odległość.

Austria

Nieszczepieni pozostaną zbanowani, jeśli Austria zniesie swój ogólny zakaz w niedzielę, potwierdził we wtorek kanclerz federalny Karl Nehammer, dzień po objęciu urzędu.

Austria została zamknięta dwa tygodnie temu, aby przeciwdziałać rekordowemu wzrostowi codziennych infekcji Covid-19, zamykając restauracje, bary, teatry i mniej niezbędne sklepy inne niż sklepy z jedzeniem na wynos. Hotele są zamknięte dla turystów.

Od tego czasu liczba infekcji spadła, ale liczba osób w łóżkach intensywnej opieki nadal rośnie.

Na tydzień przed tą ogólną blokadą osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi, zostały zawieszone, zakazując im mniej więcej tych samych miejsc, które są teraz zamknięte i mogą opuścić swoje domy tylko z tych samych ograniczonych powodów, co cała kraju teraz niż do pracy.

„Blok dla osób nieszczepionych pozostaje” – powiedział Nehammer na konferencji prasowej i jednocześnie potwierdził, że bardziej rozległy blok zostanie zniesiony w niedzielę zgodnie z planem.

Jednak na środowym spotkaniu rządu federalnego z wpływowymi gubernatorami dziewięciu austriackich krajów związkowych szczegóły wciąż nie zostały wyjaśnione.

„Dla wszystkich nieszczepionych osób, które cierpią z powodu zamknięcia, istnieje wyraźna oferta: możesz uciec, jeśli skorzystasz z szansy na szczepienie” – powiedział Nehammer.

Hiszpania

Hiszpańska Komisja Zdrowia zatwierdziła szczepienia przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat pod koniec zeszłego miesiąca we wtorek, zgodnie z zaleceniem Urzędu ds. Zdrowia Unii Europejskiej.

READ  Banki centralne Europy Środkowo-Wschodniej proaktywnie podchodzą do inflacji

Hiszpańskie władze spodziewają się rozpocząć szczepienie dzieci 13 grudnia, ponieważ spodziewane są pierwsze dawki szczepionki od firm Pfizer i BioNTech, powiedziała minister zdrowia Carolina Darias dziennikarzom w Brukseli, gdzie wzięła udział w spotkaniu ministrów zdrowia UE.

Decyzja została podjęta, ponieważ kraj stara się przeciwdziałać przyspieszeniu liczby przypadków Covid 19 przy ogólnokrajowym wskaźniku szczepień wynoszącym prawie 80 procent. Szczepienie dzieci i młodzieży, które mogą nieświadomie przenosić Covid-19 na inne osoby, jest postrzegane jako kluczowy krok w powstrzymaniu pandemii.

Kraje UE, takie jak Niemcy, Włochy i Czechy, już zatwierdziły szczepionki dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *