Connect with us

Nauka

Szklarnie, które promują zrównoważone rolnictwo miejskie + poszerzają granice innowacyjnej architektury!

Published

on

Czy wiesz, że szklarnie produkują od 6 do 10 razy więcej plonów niż otwarte pola? Ponadto 40% wody drenażowej w szklarniach można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Pozwalają ci uprawiać własną żywność i walczyć z panującymi kryzysami żywnościowymi! Mógłbym kontynuować w nieskończoność, ale masz obraz – korzyści płynące ze szklarni są liczne. W konsekwencji architekci tworzą imponujące projekty szklarni. Te innowacyjne struktury nie tylko promują zrównoważone rolnictwo i rolnictwo miejskie, ale są również wpływową formą zielonej architektury. Jestem całkowicie szklarnią zespołu, prawda?

Studio architektoniczne RicharDavidArchitektZbudowałem parterowy dom w mieście Chlum, w powiecie Hořice, w Czechach. Jednak ten wspólny dom ma niezwykłą cechę! Na szczycie znajduje się szklarnia w kształcie dachu! Szklarnia na dachu umożliwia 360-stopniowy widok na sad wokół domu. Ponieważ dom i szklarnia są połączone, mieszkańcy mogą wejść do szklarni bezpośrednio od wewnątrz, bez wychodzenia z domu. Ponadto ciepło resztkowe z domu ogrzewa szklarnię. To połączenie domu i szklarni jest naprawdę wyjątkowe!

Zobaczmy, co właściwie jest królową wszystkich szklarni – Tropicália! Zaprojektowany przez francuską firmę Coldefy & Associates, będzie zlokalizowany na Côte D’opale w północnej Francji, a jego budowa rozpocznie się w 2024 roku. Coldefy & Associates współpracowało z firmą energetyczną Dalkia przy ambitnym projekcie o wartości 62 milionów dolarów. Gigantyczna szklarnia chce zanurzyć swoich gości w tropikalnym środowisku, które rozciąga się na ponad 215 000 stóp kwadratowych i jest przykryte ogromną kopułą o wysokości 35 metrów. Wewnętrzna wentylowana temperatura będzie utrzymywana na poziomie 26 ° C, aby zaspokoić potrzeby szerokiej gamy ptaków, motyli, ryb, gadów i roślin, a także egzotycznej fauny i flory.

Projektantka Eliza Hague stworzyła nadmuchiwane szklarnie bambusowe! Hague jest studentem Uniwersytetu Westminster, gdzie zdobywa tytuł magistra architektury. W projekcie wykorzystano bambus pokryty szelakiem, aby podkreślić zastosowanie biomimikry w różnych dyscyplinach projektowych – w jej przypadku ma to zapewnić ekologiczne rozwiązania architektoniczne inspirowane naturą. W przypadku głównej konstrukcji Haga została zainspirowana rośliną Mimosa Pudica, która zamyka liście, gdy czuje niebezpieczeństwo, i tak powstała składana belka z nadmuchiwanymi zawiasami. Dało to szklarniowi wyjątkowy efekt origami (w rzeczywistości wygląda również jak papier!), A także pozwala na łatwe zawijanie konstrukcji w poziomie do transportu / przechowywania. Rzędy szklarni z papieru bambusowego można podłączyć do wspólnych domów zbudowanych z gleby, która ma dużą masę termiczną, zapewniając schronienie przed ekstremalnymi temperaturami w Indiach. Hague przewiduje, że szklarnie będą wspólne dla kilku rodzin i zapewniłyby każdemu członkowi rodziny wystarczającą ilość żywności, aby był samowystarczalny, tworząc wspólne wioski szklarniowe w najbardziej wiejskich i odizolowanych obszarach miasta.

READ  Misja astronautów SpaceX Crew-1 dla NASA: aktualizacje na żywo

Studiomobile i Pnat stworzyli Jellyfish Barge, która jest pływającą szklarnią zaprojektowaną specjalnie dla społeczności przybrzeżnych i może pomóc im w uprawie roślin bez polegania na glebie, słodkiej wodzie i zużyciu energii chemicznej. Innowacyjna szklarnia wykorzystuje energię słoneczną do oczyszczania słonej, słonawej lub zanieczyszczonej wody. Na obwodzie zainstalowano 7 słonecznych jednostek odsalających, które są w stanie codziennie produkować 150 litrów (39,6 galonów) czystej, świeżej wody z istniejącej części wód, w której unosi się szklarnia. Proste materiały, łatwa samodzielna konstrukcja i niedrogie technologie sprawiają, że jest on dostępny dla wielu społeczności, które mogą nie mieć dużych funduszy. Moduł ma drewnianą podstawę o powierzchni 70 metrów kwadratowych, która unosi się na 96 plastikowych beczkach z recyklingu i podtrzymuje szklaną szklarnię, w której rosną plantacje.

Wykorzystując eksperymentalne projektowanie jako medium, Studio Weave współpracowało z projektantem ogrodów Tomem Masseyem, aby stworzyć Hothouse, czyli małą szklarnię pełną jadalnych roślin tropikalnych. Instalacja została wykonana na London Design Festival 2020 i znajduje się w Międzynarodowej Dzielnicy Londynu i zapewnia kontrolowane siedlisko do uprawy określonych roślin, które inaczej nie rosłyby w klimacie Wielkiej Brytanii. Celem było pokazanie skutków zmiany klimatu w bardziej namacalny sposób, którego można doświadczyć na poziomie indywidualnym.

Kiedy Notre Dame straciła dach w niszczycielskim pożarze, Studio NAB, wyobraziłem sobie wymianę dachu na gigantyczną szklarnię! Zadaszona szklarnia zajęłaby całą długość katedry i oba ramiona jej skrzyżowania. Z drugiej strony spirala zostałaby przebudowana na wielokondygnacyjną platformę i byłaby pełna pszczół! Przestrzeń ta może służyć jako ogród i na warsztaty edukacyjne z ekologii.

Architekt Gerardo Broissin zaprojektował intrygujący pawilon, który znajduje się na trawniku muzeum sztuki współczesnej Museo Tamayo w Meksyku. Wygląda na to, że konstrukcja pochodzi z innego wymiaru, ale działa jak szklarnia! Pawilon został stworzony z betonowych paneli, które łączą się jak puzzle. Nazwane Egaligilo lub korektor w języku angielskim, panele pawilonu inspirowane puzzlami są rozłożone na stalowej konstrukcji, z wystającymi z nich okręgami w kształcie bąbelków. Ściana wewnętrzna również składa się z białych kółek. Okręgi mają małe odstępy między nimi, co daje Egaligilo dwie warstwy skóry. Perforowane warstwy wpuszczają do pawilonu tlen, światło słoneczne i deszcz, pomagając roślinom w ich wzroście. W rzeczywistości pawilon tworzy własny mikroklimat, zachowując i utrzymując określone warunki atmosferyczne w pomieszczeniach, umożliwiając wzrost roślin.

READ  Symulacje chmurowe zyskują dozę realizmu

Wnosząc odrobinę zieleni do Magok w Korei Południowej, Ogród Botaniczny w Seulu został zaprojektowany i zbudowany w celu stworzenia edukacyjnej i publicznej przestrzeni, w której znajduje się flora i wizja kulturowa dwunastu tropikalnych i śródziemnomorskich miast na całym świecie. Położony po południowo-zachodniej stronie rzeki Han w dzielnicy Magok w Seulu, lokalizację nowego ogrodu botanicznego wybrano częściowo ze względu na duszpasterską historię regionu. Kwitnący w bezpiecznej odległości od okolicznych bagien, wklęsły, falisty dach Ogrodu Botanicznego w Seulu symuluje formowanie się płatków kwiatów, szczególnie imitując kształt łoża płatków Róży Sharon.

single_house_poland_1single_house_poland_3

Idealnie wkomponowany w zielone tereny Polski to ten dom przeznaczony dla jednej rodziny, zaprojektowany przez SK Architekci i zwizualizowany przez Ideal Arch Visuals. W hołdzie i szacunku dla zieleni dom ma kilka ogrodów wertykalnych obok bocznego przejścia i tylnego wejścia. Wykorzystuje głównie drewno, aby nadać mu naturalną aurę, a przednia fasada jest w całości szklana, dzięki czemu dom wygląda trochę jak idylliczna szklarnia wśród drzew! Z zewnątrz dom ma prostą, ale uderzającą sylwetkę, która odzwierciedla prostotę poprzez symboliczny kształt domu. Poza tym, kto nie czułby się jak w domu pośród tak oszałamiającej roślinności? To dom, który działa również jako szklarnia!

lattice_tent_3lattice_tent_2

Całkowicie zaprojektowany z mentalnością od kołyski do grobu, namiot kratowy spełnia wszystkie potrzeby. Od schronienia dla ludzi w obiektach rekreacyjnych i obiektach bezpieczeństwa, a nawet szklarni pod koniec swojego życia, Tenda Lattice składa się z kilku starannie zaprojektowanych elementów, zaczynając od zastrzeżonego „kapelusza”, który służy jako platforma do mocowania narzędzi, takich jak anteny radiowe, anteny satelitarne i systemy zbierania deszczu, wspierane przez SUP (słupek instalacyjny), który zapewnia wstępne wsparcie. Nazwa Lattice pochodzi od zewnętrznego szkieletu w postaci kratki, która jest nadmuchana i wyłożona od wewnątrz lekkimi, ale wytrzymałymi ścianami, wykonanymi z ekologicznej membrany. Całą siatkę można ciasno zapakować w cylinder, który zajmuje tyle miejsca, co torba na siłownię. Siatkę można również łatwo złamać, rozsiewając wokół niej nasiona i pozwalając membranie na erozję, aby przekształcić namiot siatkowy w centrum wzrostu roślin. Wypasana i zadeptana przez zwierzęta gospodarskie konstrukcja, która niegdyś była sztywna, zostanie zburzona i zerodowana do punktu, w którym to, co pozostało, będzie można łatwo usunąć i wyrzucić.

READ  Polskie ESA i AGP opracowują oparty na grafenie dwufunkcyjny czujnik magnetyzmu i temperatury
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *