Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Szef UE zapowiada niełagodzenie demokratycznych walk z Polską i Węgrami

Published

on

Gabriela Baczyńska

BRUKSELA (Reuters) – Przewodniczący Unii Europejskiej zaprzysiągł w środę, że nie ustanie w zmaganiach z Polską i Węgrami o standardy demokratyczne i zagroził podjęciem dalszych kroków prawnych i zablokowaniem funduszy.

UE od lat spiera się z eurosceptycznymi, nacjonalistycznymi władcami w Budapeszcie i Warszawie o ich restrykcyjne podejście do migracji, dyskryminację kobiet i gejów oraz narzucenie większej kontroli państwa nad mediami, sądami, organizacjami pozarządowymi i naukowcami.

Takie kroki podważają demokratyczną kontrolę i równowagę oraz naruszają fundamentalne ideały bloku 27 narodów.

„Te wartości są teraz zakotwiczone w naszych traktatach europejskich. Wszyscy podpisaliśmy go, kiedy staliśmy się częścią tej Unii jako wolne i suwerenne kraje ”- powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen w corocznym przemówieniu politycznym.

„Jesteśmy zdeterminowani, by bronić tych wartości”.

Jej władza wykonawcza w zeszłym tygodniu wezwała najwyższy sąd UE do ukarania Warszawy za część przeglądu sądowego przeprowadzonego przez partię rządzącą, ale Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (ETS) uznał to za niezgodne z prawem.

„Dialog nie jest celem samym w sobie, powinien prowadzić do rezultatów” – powiedziała von der Leyen. „Mamy podwójne podejście do dialogu i zdecydowanych działań. Zrobiliśmy to w zeszłym tygodniu. I nadal będziemy to robić”.

PIENIĄDZE ZA WARTOŚCI

Warszawa wyznaczyła również w środę termin na rozwianie obaw związanych z niektórymi obszarami w Polsce, które deklarują się jako „wolne od LGBT”. Kiedy von der Leyen zakończyła swoje przemówienie, nie otrzymano żadnego powiadomienia, powiedział rzecznik komisji.

W zeszłorocznym przemówieniu Von der Leyen na temat stanu techniki stwierdzono, że w UE nie ma miejsca na takie „wolne od ludzi” strefy i że blok od tego czasu przestał je finansować.

Komisja podjęła również tego lata działania prawne przeciwko Węgrom w związku z nowym prawem zakazującym szkołom wykorzystywania materiałów promujących homoseksualizm.

READ  Trzcianka: radna oskarżona o obrazę uczuć religijnych. Śledztwo zostało umorzone

Coraz bardziej zaciekłe spory mogą kosztować samozwańczych „złych liberałów” więcej.

Osiemnaście z 27 krajów bloku – ale nie Polska czy Węgry – otrzymało już zgodę Komisji na ich krajowe plany wydatków, otwierając dostęp do dodatkowych miliardów euro z bloku, aby ponownie uruchomić wzrost dotknięty pandemią COVID.

Von der Leyen powiedziała, że ​​Węgry muszą zrobić więcej, aby walczyć z korupcją: „Chcemy zobaczyć te kroki w narodowych planach odbudowy, w przeciwnym razie nie możemy zgodzić się na te plany”.

Cięcia w innych materiałach informacyjnych są również możliwe w ramach nowego rozporządzenia, które wiąże dostęp do funduszy UE z poszanowaniem praworządności.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić budżet UE” – powiedziała von der Leyen i zapowiedziała, że ​​w nadchodzących tygodniach Komisja wyśle ​​pierwsze ostrzeżenia do państw członkowskich w ramach mechanizmu, który nie został jeszcze zbadany.

(Sprawozdanie Gabrieli Baczyńskiej, red. Marine Strauss, William Maclean)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *