Connect with us

Gospodarka

Szef UE proponuje pułap hurtowych cen gazu, aby poradzić sobie z kryzysem inflacyjnym energii

Published

on

Szef UE proponuje pułap hurtowych cen gazu, aby poradzić sobie z kryzysem inflacyjnym energii

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zasugerowała, że ​​UE powinna wejść na rynek gazu, aby ograniczyć cenę w stosunku do kluczowego poziomu odniesienia, który według niej nie jest już reprezentatywny dla prawdziwych kosztów.

Dodała, że ​​taki limit nadal wymagałby hurtowej redukcji zużycia energii w UE.

„Ponieważ UE importuje prawie cały zużywany przez siebie gaz, im bardziej wszechstronną planujemy interwencję publiczną w sprawie cen gazu, tym bardziej potrzebujemy redukcji popytu i solidarności dostaw” – napisała do przywódców UE przed tygodniem szczytu w Pradze. .

„Musimy zatem zdać sobie sprawę z zagrożeń, jakie stwarza ograniczenie cen gazu i podjąć niezbędne środki ostrożności” – powiedziała.

Pani von der Leyen określiła swoją proponowaną interwencję jako środek przejściowy, gdy UE odchodzi od obecnego poziomu odniesienia, instrumentu transferu tytułu, i pracuje nad stworzeniem indeksu cen UE, który lepiej odzwierciedla europejski rynek energii.

„Do czasu wprowadzenia takiego uzupełniającego benchmarku powinniśmy rozważyć pułap cenowy w stosunku do TTF, który będzie nadal zabezpieczał dostawy gazu do Europy i wszystkich państw członkowskich i który pokazuje, że UE nie jest skłonna płacić żadnej ceny za benzynę ”- napisała.

Grupa krajów obejmująca Hiszpanię, Włochy, Belgię, Polskę, Grecję i Francję forsowała limit wszystkich transakcji na hurtowym rynku gazu. Niemcy, największa gospodarka regionu, sprzeciwiały się takiemu posunięciu.

Członkowie UE zmagają się z rekordowymi cenami energii i ryzykiem niedoborów tej zimy po tym, jak Rosja ograniczyła import gazu w odwecie za sankcje związane z inwazją na Ukrainę.

Szeroko nawoływano UE do ograniczenia skoków cen, w tym na rynku energii elektrycznej, mimo że Europa znajduje się pod silną presją zmniejszenia zużycia energii.

Kroki sugerowane przez Frau von der Leyen byłyby drogie. W liście przyznała, że ​​obecny budżet UE może nie wystarczyć i powiedziała, że ​​Komisja Europejska przyjrzy się innym źródłom finansowania.

READ  Czy wyjście Citigroup z bankowości detalicznej w Indiach wpłynie na jej klientów?

Na początku tego tygodnia dwóch unijnych komisarzy zasugerowało, że kraje powinny rozważyć emisję nowego wspólnego długu w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych Europy.

Bloomberg

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *