Connect with us

Gospodarka

Szef obrony USA Austin w Brukseli podczas rozmów wysokiego szczebla w NATO

Published

on

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył do Brukseli na rozmowy z przywódcami NATO i sojuszniczymi ministrami obrony, gdy dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy otoczyło Ukrainę od północy, południa i wschodu.

Podczas środowego i czwartkowego spotkania Austin i jego koledzy będą dyskutować o tym, jak powstrzymać Rosję przed inwazją na Ukrainę, jednocześnie wzmacniając obronę na wschodniej flance sojuszu.

„To naprawdę decydujący moment dla NATO, którego tak naprawdę nie widzieliśmy od powstania NATO w 1949 roku” – powiedział Bradley Bowman, starszy dyrektor Centrum Władzy Wojskowej i Politycznej przy Fundacji na rzecz Obrony Demokracji. „Tutaj się liczy amerykańskie przywództwo w NATO” – powiedział VOA.

„Fundamentalnym przesłaniem” ze strony NATO i Stanów Zjednoczonych będzie ochrona międzynarodowego porządku opartego na zasadach poprzez deklarowanie „rażących prób podważenia rządów prawa” i „zachowania suwerenności i integralności terytorialnej państw”, według wysokiego rangą obrony oficjalny.

„Nie możemy pozwolić, aby przeciwnik próbował siłą przerysować granice bez poniesienia poważnych konsekwencji” – dodał urzędnik.

Austin uda się następnie do członków NATO, Polski i Litwy, rosyjskich sąsiadów, którzy z rosnącym niepokojem obserwują rozwój wydarzeń na Ukrainie.

Podczas piątkowego pobytu w Polsce Austin spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą przed wizytą w oddziałach USA. Stany Zjednoczone wkrótce rozmieszczą około 9 000 żołnierzy w Polsce po tym, jak prezydent Joe Biden na początku tego miesiąca nakazał rozmieszczenie tam prawie 5 000 dodatkowych żołnierzy, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem w związku z ostatnimi posunięciami Rosji.

Oddziały amerykańskie z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, niedawno rozmieszczone w Polsce w związku z napięciami między Rosją a Ukrainą, rozbiły obóz na lotnisku wojskowym w Mielcu w południowo-wschodniej Polsce, 12 lutego 2022 r.

Na Litwie Austin spotka się z prezydentem Gitanasem Nausedą i będzie gospodarzem spotkania z ministrem obrony tego kraju oraz z przedstawicielami Estonii i Łotwy.

Prezydent Joe Biden powiedział we wtorek, że Rosja ma 150 000 żołnierzy otaczających Ukrainę, w tym Białoruś na północy, nielegalnie anektowany region Krymu na południu i wzdłuż granicy z Ukrainą na wschodzie. Rosyjskie okręty ćwiczą także w pobliżu na Morzu Czarnym, co wywołało formalny protest ukraińskiego MSZ.

„Myślę o boa dusicielu ściskającym Ukrainę, by zmusić administrację prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do zrobienia ogromnego ustępstwa” – powiedział VOA emerytowany generał porucznik Ben Hodges, który kiedyś dowodził siłami armii amerykańskiej w Europie.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło we wtorek, że niektóre jednostki wojskowe wycofają się do swoich baz, Biden powiedział, że USA jeszcze nie zweryfikowały.

Rosyjskie czołgi z jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego powracają do swoich stałych miejsc rozmieszczenia w nieujawnionym miejscu w Rosji na tym nieruchomym zdjęciu z materiału wideo opublikowanego 15 lutego 2022 r.

Rosyjskie czołgi z jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego powracają do swoich stałych miejsc rozmieszczenia w nieujawnionym miejscu w Rosji na tym nieruchomym zdjęciu z materiału wideo opublikowanego 15 lutego 2022 r.

Tymczasem rosyjscy prawodawcy we wtorek przegłosowali propozycje wzywające prezydenta Władimira Putina do oficjalnego uznania kontrolowanych przez separatystów regionów wschodniej Ukrainy za niepodległe państwa, co może uzasadniać inwazję na obszar, którego nie uznaje już za terytorium Ukrainy.

Stany Zjednoczone naciskały na dyplomatyczne rozwiązanie napięć i oświadczyły, że nie będą walczyć z siłami rosyjskimi na nienależącej do NATO Ukrainie.

W ostatnich tygodniach Stany Zjednoczone wysyłały na Ukrainę ładunki śmiertelnej pomocy wojskowej, w tym broń przeciwpancerną Javelin i amunicję. Niewielka liczba żołnierzy amerykańskich również szkoliła ukraińskich żołnierzy w ramach programu, który rozpoczął się po tym, jak Rosja nielegalnie zaanektowała Krym w 2014 r., ale żołnierze ci otrzymali od Austina rozkaz opuszczenia Ukrainy kilka dni temu, powołując się na obawy, że w każdej chwili może nastąpić rosyjska inwazja .

Pracownicy rozładowują ładunek pomocy wojskowej dostarczonej na Ukrainę w ramach amerykańskiej pomocy bezpieczeństwa na lotnisku Boryspol pod Kijowem na Ukrainie, 25 stycznia 2022 r.

Pracownicy rozładowują ładunek pomocy wojskowej dostarczonej na Ukrainę w ramach amerykańskiej pomocy bezpieczeństwa na lotnisku Boryspol pod Kijowem na Ukrainie, 25 stycznia 2022 r.

Sojusznicy z NATO wielokrotnie próbowali nakłonić Putina do wycofania swoich wojsk z granicy z Ukrainą, grożąc surowymi sankcjami gospodarczymi w przypadku inwazji wojsk rosyjskich.

Kanclerz Olaf Scholz przyjechał do Moskwy we wtorek na rozmowy z Putinem. Biden zadzwonił do Putina w sobotę. Prezydent Francji Emanuel Macron rozmawiał twarzą w twarz z Putinem w zeszłym tygodniu.

Z kolei prezydent Chin Xi Jinping wyraził poparcie dla Putina w obliczu wzmożonych napięć dotyczących wojsk Moskwy nad Ukrainą.

Urzędnicy amerykańscy i byli urzędnicy ostrzegają, że inwazja na Ukrainę może ośmielić innych przeciwników.

„Jeśli Stany Zjednoczone, ze wszystkimi naszymi sojusznikami, wszystkimi naszymi partnerami i połączoną potęgą dyplomatyczną i gospodarczą, nie mogą powstrzymać Kremla przed… kolejnym atakiem na Ukrainę, to nie sądzę, aby kierownictwo Komunistycznej Partii Chin było pod wrażeniem. „co mówimy o Tajwanie lub Morzu Południowochińskim” – powiedział Hodges.

READ  Wielka Brytania powinna była „zrobić więcej wcześniej”, by przeciwstawić się Władimirowi Putinowi – POLITICO
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *