Connect with us

Świat

Szef MSZ o ofercie pomocy Niemiec: Media starają się nadać jej wymiar polityczny. Pomogliśmy też | Polityka

Published

on

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie z “Dziennik Gazeta Prawna”został poproszony o skomentowanie pomocy oferowanej przez Niemcy w walce z epidemią koronawirusa. prezydent Andrzej Duda odpisał prezydent Niemcom, że „Polska jest gotowa do ścisłej współpracy z Niemcami w walce ze skutkami COVID-19”, ale nie potrzebuje dodatkowej pomocy. – Doceniamy ofertę, na razie nie ma takiej potrzeby – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Duda “właśnie zakończył walkę z wirusem”. Jest list do prezydenta Niemiec

Niemcy oferują pomoc w walce z epidemią, Polska odmawia. Zbigniew Rau: Media starają się nadać jej wymiar polityczny

Inna opinia niż zamówić jednak mają SzpitaleZgodę otrzymały między innymi władze województw mazowieckiego i lubuskiego. Na przykład Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze wskazuje na brak badań na koronawirusa czy leki. Marszałek Województwa Lubuskiego Robert Kowalik dodaje, że będą się starali zdobyć od Niemców butle z tlenem i remdesivir. Wcześniej pomoc niemiecką przyjmowali m.in. Republika Czeska.

A co z pomocą Niemcy powiedział polski minister spraw zagranicznych? „Kiedy zachodzi taka potrzeba, wszyscy pomagają sobie nawzajem. Każdy kraj jest gotowy pomóc w miarę swoich możliwości. To lekcja z pierwszej fali. Nie ma kraju, który sam sobie poradzi z pandemią Polscy lekarze byli w Lombardii i Chicago ”- powiedział we wtorek Zbigniew Rau w wywiadzie dla„ DGP ”.

Obejrzyj wideo
Morawiecki zapowiada ponad 20 milionów szczepionek i wskazuje, do kogo trafią. Chodzi również o błędy rządu

Szef MSZ: Niemcy mają liczną kadrę dobrze wyszkolonej polskiej kadry medycznej

Na pytanie, czy Polska powinna skorzystać z tej oferty, minister odpowiedział, że nasz kraj może równie dobrze pomagać innym. „To bardzo naturalna sprawa. Media starają się nadać jej wymiar polityczny i ideologiczny, ale to nie ma sensu. Pomogliśmy też we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych” – dodał. Polityk stwierdził również, że należy odpowiedzieć na pytania, czy Polska potrzebuje pomocy w walce z epidemią Ministerstwo Zdrowia.

READ  Rozmowy w sprawie porozumienia nuklearnego irańskiego postępują, ponieważ Stany Zjednoczone proponują złagodzenie sankcji

Zbigniew Rau powiedział, że z punktu widzenia „poszkodowanego obywatela i byłego wojewody” nie widzi braku łóżek, sprzętu i sprzętu medycznego. Zwraca się jednak uwagę na niedociągnięcia w odpowiedniej liczbie pracowników służby zdrowia. Minister zasugerował, że mogą one wynikać między innymi z faktu, że polscy lekarze decydują się na pracę za granicą:

Nie ma wątpliwości, że dziś w Niemczech jest liczna kadra dobrze wyszkolonej kadry specjalizującej się w polskiej kadrze medycznej, w tym oczywiście lekarze, którzy od dziesięcioleci podejmują decyzję i nadal decydują się na pracę na Odrze, co wynika z Promowane są oferowane tam korzyści zawodowe. Jeśli myślisz o ewentualnej pomocy z Niemiec w postaci wsparcia personelu medycznego w czasie pandemii, naturalne jest zatem myślenie o tym środowisku

– powiedział minister spraw zagranicznych.

Koronawirus - zdjęcie poglądoweProf. prof. Jan Krakowiak: Ludzie umrą, bo się o nich nie troszczy

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *