Connect with us

Gospodarka

SuperWaluacja rent i rent 2021. Zobacz, jak szybko wzrosną świadczenia [zasady, wideo – 15.11.2020 r.]

Published

on

W przyszłym roku emeryci mogą spodziewać się nie tylko 13. i 14. wypłaty, ale także wyższych wypłat emerytur w marcu. Niektóre media przełączają się nawet na SuperValorization. Zobacz, na co emeryci mogą liczyć w 2021 roku.

W marcu 2021 roku waloryzacja emerytur ma być mieszana kwotowo i procentowo. Tak zwana trzynasta emerytura. Waloryzacja świadczeń obejmuje 8 mln 215 tys. Emerytów i rencistów ZUS oraz służb mundurowych, ponad 1 mln emerytów KRUS, 286,5 tys. Osób pobierających rentę socjalną, 19 tys. Osoby otrzymujące tzw. Renty macierzyńskie.

W przyszłym roku rząd przedstawił projekt indeksacji emerytur. Został skierowany do konsultacji społecznych. Najniższa emerytura ma zostać podwyższona do 1250 zł (Wszystkie kwoty są kwotami brutto). Oczywiście kwoty gwarantowane dotyczą osób, które spełniają warunki stażu.

Taka sama jak najniższa emerytura powinna wynosić:

  • najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
  • Renta rodzinna
  • Renta socjalna
  • tak zwana emerytura macierzyńska.

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 937,50 zł. Ci, którzy otrzymują emeryturę częściową, muszą liczyć co najmniej 25 zł brutto więcej. Świadczenie z tytułu wcześniejszej emerytury wynosi 1260,99 zł.

To też się zmieni próg dla osób, które nie są w stanie samodzielnie egzystować i otrzymują tzw. 500 plus. Świadczenie brutto łącznie z zasiłkiem nie może przekroczyć 1750 zł.

Waloryzacja – kto skorzysta na zmianach?

Gwarantowane Zwiększ 50 zł Zasiłek otrzymają osoby pobierające emerytury i renty poniżej 1 302,08 zł miesięcznie. Wzrost ich korzyści będzie wyższy niż w przypadku wskaźnika indeksacji, który prognozuje się na poziomie 103,84%. Co tak naprawdę ujawni się w lutym 2021 roku, kiedy poznamy zarówno tegoroczną inflację, jak i wzrost płac realnych.

Zobacz też: Płaca minimalna 2021. Dostajemy to teraz za minimalną pracę. Pokaż kwoty netto i brutto

READ  Awaria w Pekao SA. Aplikacja mobilna nie działa, problemy z logowaniem

Waloryzacja wpłynie również na wysokość emerytury „13”, ponieważ odpowiada ona emerytury minimalnej, czyli 1250 zł brutto. Z indeksacją 103,84 proc. (w tym wpłata „13”) całkowity koszt to 9,6 mld zł. Jeśli wzrost będzie większy, na emeryturę i rentę potrzebne będą 54 mln zł, a na wyższą „13” 42 mln zł.

Wzrost emerytur i rent może być wyższy

Ministerstwo Rodziny zastrzega sobie do tego prawo Jeżeli indeks indeksacji miałby przekroczyć 104,16%, świadczenia emerytalno-rentowe rosną zgodnie ze wskaźnikiem. Jest to korzystniejsze, gdyż gwarantowana emerytura minimalna byłaby wówczas wyższa niż 1250 zł.

Może Cię to również zainteresować

Przypominamy, że wiosną aktualizacji planu konwergencji rząd dodał indeks indeksacyjny na poziomie 102,8%. Zastrzeżenie w ustawie waloryzacyjnej może oznaczać, że rząd spodziewa się inflacji, a tym samym indeksacji powyżej prognozowanych 103,84%. – Sytuacja jest bardzo trudna do przewidzenia, skomplikowana, bo nie znaliśmy sytuacji „postoju” gospodarki – podkreśla dr hab. Marek Zuber, ekonomista. – Należę do grupy, która uważa, że ​​ceny pójdą w górę, mimo że NBP prognozuje spadek przez ostatnie dwa lata i rząd mówi o deflacji na początku wiosennej blokady.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *