Connect with us

Świat

Strzelanina w Rosji: co najmniej 6 zabitych w masowych strzelaninach na Państwowym Uniwersytecie Badawczym w Permie

Published

on

Moskwa – Według śledczych, uzbrojony mężczyzna otworzył w poniedziałek ogień na rosyjskim kampusie uniwersyteckim, zabijając co najmniej sześć osób podczas drugiej w tym roku masowej strzelaniny skierowanej do studentów. W mediach społecznościowych krążyły filmy pokazujące ludzi wyrzucających rzeczy przez okna budynków uniwersyteckich w centrum Permu przed ucieczką przed strzelcem.

Policja blokuje drogę w pobliżu miejsca strzelaniny na Perm University
Policja zablokowała drogę w pobliżu miejsca zbrodni po śmierci uzbrojonego mężczyzny w styczniu.

STRINGER / REUTERS


Komisja śledcza, która bada poważne przestępstwa, powiedziała, że ​​kilka osób zostało rannych podczas ataku na Krajowy Uniwersytet Badawczy w Permie, a podejrzany, student uniwersytetu, został ranny podczas pobytu w areszcie. Komisja początkowo określiła liczbę ofiar śmiertelnych na osiem, ale później skorygowała ją do sześciu.

Państwowe media transmitowały amatorskie nagrania, nagrane podobno podczas ataku, przedstawiające osobę w czarnym ubraniu taktycznym, w tym w hełmie, niosącą broń i spacerującą po kampusie.

W oświadczeniu rosyjskich mediów Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 24 osoby są leczone, w tym 19 z ranami postrzałowymi. Ministerstwo Zdrowia odmówiło komentarza po skontaktowaniu się z AFP.

„20 września student, który przebywał na terenie jednego z budynków Państwowego Uniwersytetu Badawczego w Permie, otworzył ogień do jego otoczenia” – czytamy w oświadczeniu komisji śledczej.

APTOPIX Rosja Strzelanie na Uniwersytecie
Uczniowie reagują, gdy spotykają się w styczniu.

AP


Strzelaniny szkolne są w Rosji stosunkowo rzadkie ze względu na ścisłe zabezpieczenia w placówkach oświatowych oraz trudność legalnego zakupu broni palnej, chociaż istnieje możliwość rejestracji karabinów myśliwskich.

Kreml poinformował, że prezydent Władimir Putin został poinformowany o strzałach, dodając, że ministrom zdrowia i nauki polecono udać się do Permu w celu koordynowania pomocy ofiarom.

„Prezydent składa kondolencje tym, którzy stracili rodziny i bliskich w tym incydencie” – powiedział dziennikarzom rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.

Władze regionalne poinformowały, że zajęcia w lokalnych szkołach, kolegiach i uniwersytetach zostały odwołane w poniedziałek.

Ostatni śmiertelny atak Rosji na instytucję edukacyjną miał miejsce w maju 2021 roku, kiedy 19-latek otworzył ogień do swojej starej szkoły w centrum Kazania. zabić dziewięć osób.

Według śledczych strzelec cierpiał na chorobę mózgu. Uznano jednak, że jest w stanie uzyskać licencję na półautomatyczną strzelbę, której użył podczas ataku.

W dniu tego ataku – jednego z najgorszych w najnowszej historii Rosji – Putin wezwał do zmiany przepisów dotyczących kontroli broni.

W listopadzie 2019 r. 19-letni student otworzył ogień do swojej uczelni w Błagowieszczeńsku na Dalekim Wschodzie, zabijając kolegę z klasy i raniąc trzy inne osoby, po czym zastrzelił się i popełnił samobójstwo.

W październiku 2018 roku inny młody bandyta zabił 20 osób na politechnice w Kerczu na rosyjskim półwyspie, który w 2014 roku został zaanektowany przez Ukrainę.

Został pokazany na nagraniu kamery w koszulce podobnej do Erica Harrisa, jednego z zabójców w strzelaninie w Columbine High School w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych, w której zginęło 13 osób.

Strzelec z Krymu mógł legalnie uzyskać licencję na broń po przeszkoleniu w strzelectwie i egzaminie psychiatrycznym.

Krajowa służba bezpieczeństwa FSB poinformowała, że ​​w ostatnich latach zapobiegła dziesiątkom zbrojnych ataków na szkoły.

Strzelanina miała miejsce, gdy Rosja liczyła karty do głosowania po trzech dniach wyborów parlamentarnych i samorządowych.

READ  Wybory w USA. Donald Trump o wynikach w następujących stanach: bardzo dziwne
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *