Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Energia geotermalna dla czystego powietrza w mieście Koło w Polsce

Published

on

Smog nad Warszawą – zdjęcie listopad 2015 (Źródło: Flickr / Radek Kołakowski, creative commons)

Dzięki trwającemu projektowi geotermalnemu i odwiertowi, miasto Koło w Polsce ma przyjemność zastąpić ogrzewanie węglowe energią geotermalną.

Poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji z ogrzewania węglowego to duży cel dla Polski, a energia geotermalna jest świetnym sposobem na wsparcie tego wysiłku. Obecnie w Kole powstaje ciepłownia geotermalna, która zostanie podłączona do istniejącej sieci ciepłowniczej MZEC Sp.

Zdaniem prezydenta miasta Krzysztofa Witkowskiego i prezesa firmy Przemysława Stasiaka to duży krok dla miasta od węgla kamiennego w kierunku energii odnawialnej. Inwestycja ta, druga tego typu w mieście, będzie miała duży wpływ na jego rozwój.

Pierwsza studnia, Koło GT -1, została wykonana na terenie parafii w Chojnach. Przed nami wiercenie drugiego odwiertu i budowa ciepłowni – już na terenie MZEC Sp. Woda krąży w obiegu zamkniętym. Ciepło dla miasta będziemy wydobywać z głębokości ok. 3 km, temperatura w odwiercie GT-1 to ok. 85 stopni Celsjusza, a jego wydajność to ok. 260 m3/h. Koszt pierwszego odwiertu wyniósł ponad 23 mln zł, z czego 22 mln 150 tys. zł. Złoty. była dotacją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MZEC podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie pozostałej części inwestycji (tj. budowy elektrociepłowni z drugą studnią oraz budowy gazociągu geotermalnego). Kwota dofinansowania to 15 095 620,86 zł netto, natomiast wartość brutto całej inwestycji to 37 274 065,26 zł (ok. 9,5 mln USD), brakującą kwotę pokrywa pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. środki własne firmy.

Budowa Geotermii Kolskiej to skok cywilizacyjny dla naszego miasta i jego mieszkańców. To rezygnacja z węgla, a tym samym redukcja emisji CO2 do atmosfery, a tym samym oszczędności w związku z obecnym przymusem zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla przez spółkę. Doprowadzi to do stabilizacji cen ciepła dla konsumentów. Ważne jest, że wbrew wyobrażeniom z poprzedniego semestru, energia geotermalna jest w 100% własnością miasta, czyli mieszkańców. Poza tym już planuję wykorzystać wodę termalną do celów rekreacyjnych. – więc burmistrz miasta Krzysztof Witkowski.

Źródło: LM.pl

READ  Pozy. Szokujące nagranie TVN ze szpitala. Jaśkowiak zapowiada inspekcję

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *