Connect with us

Nauka

„Strzelanie jest stałe” w Kijowie, mówi były mistrz boksu, który dołączył do sił ukraińskich

Published

on

„Strzelanie jest stałe” w Kijowie, mówi były mistrz boksu, który dołączył do sił ukraińskich

Shell poinformował we wtorek, że zamierza przestać kupować rosyjską ropę i planuje całkowicie wycofać się z rosyjskiego przemysłu energetycznego.

Gigant energetyczny twierdzi, że planuje „wycofać się z zaangażowania we wszystkie rosyjskie węglowodory, w tym ropę naftową, produkty ropopochodne, gaz i skroplony gaz ziemny (LNG) w sposób stopniowy, zgodnie z nowymi wytycznymi rządu”.

Firma dodała w komunikacie prasowym, że natychmiastowym pierwszym krokiem będzie zaprzestanie wszelkich zakupów spot rosyjskiej ropy naftowej i zamknięcie „swoich stacji paliw, paliw lotniczych i operacji smarnych w Rosji”.

„Jesteśmy w pełni świadomi, że nasza decyzja z zeszłego tygodnia o zakupie ładunku rosyjskiej ropy, która ma zostać przerobiona na produkty takie jak benzyna i olej napędowy – mimo że została podjęta z myślą o bezpieczeństwie dostaw – nie była właściwa i przepraszamy” – powiedział Shell. CEO Ben van Beurden.

„Jak już powiedzieliśmy, zyski z ograniczonych i pozostałych ilości rosyjskiej ropy, które przetworzymy, przeznaczymy na określony fundusz. Będziemy współpracować z partnerami pomocowymi i agencjami humanitarnymi w nadchodzących dniach i tygodniach, aby ustalić, gdzie pieniądze z tego jest najlepsze miejsce, aby złagodzić straszne konsekwencje, jakie ta wojna ma dla ludności Ukrainy”.

Van Beurden dodał, że „obecne zagrożenia związane z zakłóceniem przepływu rurociągów do Europy dodatkowo ilustrują trudne wybory i potencjalne konsekwencje, przed którymi stoimy, próbując to zrobić”.

Shell powiedział w zeszłym tygodniu, że zrezygnuje z partnerstwa kapitałowego z rosyjskim państwowym gigantem energetycznym Gazpromem w świetle inwazji Rosji na Ukrainę.

Wiadomość pojawia się dzień po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że skoordynowane sankcje energetyczne wobec Moskwy, w tym zakaz rosyjskiej ropy, wciąż są „bardzo ważne”.

Przemawiając na poniedziałkowej konferencji prasowej wraz ze swoimi holenderskimi i kanadyjskimi kolegami w Londynie, Johnson powiedział, że „właściwą rzeczą” jest odejście od rosyjskich węglowodorów.

READ  Dziewczyny chodzą na agritech w Olsztynie

W niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział Jake’owi Tapperowi z CNN, że Stany Zjednoczone „prowadzą teraz rozmowy z naszymi europejskimi sojusznikami i partnerami w celu znalezienia skoordynowanego sposobu” zakazu rosyjskiej ropy.

Odpowiadając na pytanie, czy Blinken się mylił w swoich uwagach, Johnson odpowiedział: „Nie, nie sądzę, żeby Tony Blinken się mylił”.

Kraje muszą zastanowić się, jak odejść od rosyjskich węglowodorów „tak szybko, jak to możliwe”, dodał Johnson.

Johnson kontynuował: „Pracujmy razem, aby upewnić się, że wszyscy mamy zamienniki i materiały, których potrzebujemy”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *