STOWARZYSZENIE PIĄTEK: POLSKA – Europejska Unia Judo

Polska to kraj w Europie Środkowo-Wschodniej. Podzielone jest na 16 województw administracyjnych, zwanych województwami, i zajmuje powierzchnię 313 931 km². Granicząca z siedmioma narodami Polska na przestrzeni wieków ewoluowała i zanikała pod wpływem sił regionalnej historii. Polska liczy około 38 milionów mieszkańców i jest piątym co do wielkości krajem członkowskim Unii Europejskiej.

Krajowa Federacja Judo w Polsce powstała w 1957 roku. Od tego czasu jest dumną organizacją, która może poszczycić się wieloma znaczącymi osiągnięciami, w tym ośmioma medalami olimpijskimi, z czego trzy to tytuły mistrzowskie.

1996 Atlanta, USA Paweł NASTULA złoto

W 1984 roku 14 krajów, w tym reprezentacja Polski, zbojkotowało udział w igrzyskach olimpijskich w Los Angeles z dobrze znanych powodów politycznych. Zamiast tego zorganizowano w Warszawie turniej judo na wzór igrzysk olimpijskich dla krajów nie rywalizujących w Stanach Zjednoczonych. Polska zdobyła medale niemal we wszystkich kategoriach; Dlatego uważa się, że dorobek medalowy polskiego judo uległby niemal podwojeniu, gdyby medale te zostały uwzględnione w oficjalnej klasyfikacji igrzysk olimpijskich.

Do tej pory polska rodzina judo zdobyła łącznie 34 medale na mistrzostwach świata seniorów, z czego sześć zostało zwycięskich i przyznanych przez dokładnie trzy osoby. W 1993 roku Beata MAKSYMOW i Rafał KUBACKI zdobyli pierwszą serię medali świata seniorów, oba były złotymi występami w Hamilton. Paweł NASTULA powiększył polską kolekcję złota od Makuhari w 1995 roku. Zwycięskie trio podwoiło następnie swoje kompendium tytułu mistrza świata. Kubacki i Nastula osiągnęły pierwsze miejsce w 1997 r., a Maksymow koronowała się w 1999 r., nieświadoma, że ​​stanie się ostatnią w historii osobą, która zdobyła tytuł mistrza świata seniorów.

READ  Polska musi płacić 1 mln euro dziennie w sporze prawnym z UE

Na światowej scenie juniorów Polska zabłysnęła dwukrotnie, w 1986 roku za sprawą Kubackiego i w 2013 roku za sprawą Arlety PODOLAK. Pomimo niezliczonych medali, kraj nie zdobył jeszcze tytułu Mistrza Świata Kadetów, ale ma na swoim koncie siedem zwycięstw w serii Mistrzostw Świata Weteranów i jedno na Mistrzostwach Świata w Kata.

Polski judoka 115 razy zdobywał europejskie podium seniorów, w tym 20 razy z najwyższej półki.