Connect with us

Zabawa

Steven Spielberg nazywa „najlepszym filmem, jaki kiedykolwiek zrobiłem”

Published

on

Steven Spielberg nazywa „najlepszym filmem, jaki kiedykolwiek zrobiłem”

Nowoczesne kino byłoby bez Stevena Spielberga, wpływowego twórcy takich klasycznych filmów jak Park Jurajski, ET istoty pozaziemskie I Szczęka. Obok niektórych z największych reżyserów wszechczasów, w tym Stanleya Kubricka, Martina Scorsese, Akira Kurosawy i Alfreda Hitchcocka, kinowe dziedzictwo Spielberga jest trudne do zmierzenia.

Chociaż Spielberg może być znany ze swoich wielkich, wysokobudżetowych eposów, reżyser podjął się także wielu mniejszych dramatów emocjonalnych, w tym filmów takich jak Kolor fioletowy 1985, terminal 2004 i Fabelmanowie w 2022 roku. Jednak żaden film nie był dla reżysera bardziej osobistym i kinowym wyzwaniem niż jego zdobywca nagrody dla najlepszego filmu z 1993 roku Lista Schindlera, z Benem Kingsleyem, Ralphem Fiennesem i Liamem Neesonem.

Dramat historyczny rozgrywający się w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej, Lista Schindlera opowiada prawdziwą historię wysiłków niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera, który uratował ponad 1000 Żydów przed deportacją do Auschwitz, największego obozu koncentracyjnego w kraju, w którym zamordowano ponad milion ofiar.

Reklama

Reklama

Urodzony w żydowskiej rodzinie po tym, jak jego ojciec stracił wielu przyjaciół podczas Holokaustu, Spielberg w naturalny sposób trzymał historię Oskara Schindlera bardzo blisko swojego serca. Pierwotnie spopularyzowana w powieści z 1982 roku Arka Schindlera Thomasa Keneally’ego, kiedy reżyser dostał książkę i odkrył historię Schindlera, stwierdził, że dziesięć lat później wypuści film.

Lista Schindlera Zajęło mi to ponad dekadę tylko dlatego, że dostrzegam jego znaczenie” – powiedział reżyser w niedawnym wywiadzie. „Zdaję sobie również sprawę z ogromnej szkody, jaką można wyrządzić, jeśli nie zostanie to zrobione właściwie, jeśli nie przywróci honoru i pamięci doświadczeniom ocalałych z Holokaustu, to wyrządzi więcej szkody niż pożytku, stąd odpowiedzialność za zniechęcenie mnie, tak zniechęcenie że odłożyło mnie to od projektu na prawie dziesięć lat, dopóki nie byłem, jak sądzę, emocjonalnie gotowy.

READ  „Milionerzy”. Pytanie o pojedynek pomiędzy Oxfordem a Cambridge. Było wahanie i wątpliwości

Odejście od jego współczesnych projektów przyjaznych rodzinie, takich jak te z 1989 roku Zawsze i 1991 Hak, Lista Schindlera został wydany w tym samym roku co Park Jurajski, co ciekawe, reżyser kręci oba filmy w tym samym czasie. Chociaż był dumny z takich hitów, Spielberg obejrzał adaptację Arka Schindlera jako swego rodzaju obowiązek moralny.

„To było coś, co chciałem zostawić moim dzieciom, więc mogłem być dumny, gdy mówili:„ Tato, co robiłeś? ” Zamiast mówić: „Cóż, wszyscy ci wielcy gotyckie tłumy”, mówią, „ Oto kawałek historii, który powinieneś znać, coś, co przydarzyło się naszemu ludowi i wszystkim ludziom ”- kontynuował Spielberg.

Pewnie dlatego Spielberg tak wysoko ocenia swój film i widzi w nim szczyt własnego artystycznego potencjału. „Znajduję Lista Schindlera jest najlepszym filmem, jaki kiedykolwiek nakręciłem” — mówi, dodając: „Jestem naprawdę szczęśliwy, że muszę przyznać, że nakręciłem film lepszy niż wszystko, co zrobiłem do tej pory To wielki zaszczyt, że film pobudził rozmowy o Holokauście na całym świecie, a także umożliwił mi powołanie Fundacji Ocaleni z Zagłady”.

Spójrz na pełną dyskusję Spielberga na temat jego arcydzieła z 1993 roku, Lista Schindlera, który zdobył siedem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, poniżej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *