Connect with us

Zabawa

Filmowcy w Cannes zmagają się z „tektoniczną” zmianą AI

Published

on

Filmowcy w Cannes zmagają się z „tektoniczną” zmianą AI
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na produkcję filmową

Dzienny wzrost ETX

Podczas wykładu AI na plaży w Cannes głos prezentera jest klonowany i używany do wypowiedzenia losowej frazy w trzech językach, podczas gdy twarz innego prezentera jest zastępowana na żywo na ekranie, gdy mówi.

Niewielu fanów kina, którzy przybyli na branżowy festiwal premier, jest w szoku.

Od czasu, gdy sześć miesięcy temu chatbot ChatGPT ze sztuczną inteligencją podbił świat, wywołując wyścig AI wśród gigantów technologicznych, technologia wstrząsnęła przemysłem filmowym.

Używanie sztucznej inteligencji do pisania scenariuszy jest głównym problemem hollywoodzkich scenarzystów filmowych i telewizyjnych, którzy są w trzecim tygodniu strajku, który wywrócił produkcje do góry nogami.

Jednak technologia rewolucjonizuje wszystko, od aktorstwa głosowego, przez analizę scenariuszy i tworzenie budżetu, po tworzenie modeli scen, zanim jeszcze sięgniesz po kamerę.

„Każdego dnia pojawiają się nowe rzeczy” — mówi Quinn Halleck, 25-letni filmowiec, który ma zamiar wypuścić trzyczęściowy film krótkometrażowy zatytułowany ./Sigma_001, opowiadający o świadomej sztucznej inteligencji i jej zastosowaniach w marketingu i sprzedaży.

„To nie jest tylko jedno narzędzie, jest rozproszone w całym procesie przepływu pracy” – powiedział AFP na marginesie dyskusji panelowej na temat sztucznej inteligencji.

Obejmuje to pytanie od ChatGPT, jak może wyglądać postać, jaka jest jej historia, po „riffowanie” w celu wymyślenia pomysłów.

Opowiada anegdotę o showrunnerze, który zatrudnia scenarzystów, dając im takie same podpowiedzi jak ChatGPT i sprawdzając, czy radzą sobie lepiej, argumentując, że „poprzeczka została podniesiona”, aby wymyślać świetne pomysły.

Chociaż niektóre role asystentów mogą zniknąć, uważa on, że człowiek-reżyser jest nadal niezbędny.

„Nadal musisz wymyślać pomysły, tworzyć sugestie i wybierać odpowiedzi”.

technologię deepfake

Wiodący światowy festiwal filmowy, który odbył się na Riwierze Francuskiej, otrzymał dobrą dawkę sztucznej inteligencji z długą sceną pokazującą starzejącego się 80-letniego Harrisona Forda w filmie Indiana Jones i tarcza przeznaczenia.

READ  Qurate Retail Group awansuje Eve DelSoldo na radcę prawnego

Podczas gdy producenci wykluczyli wykorzystanie sztucznej inteligencji do utrzymania roli, aktorzy tacy jak Tom Hanks wierzą, że pozwoli mu to kontynuować grę długo po jego śmierci.

Hanks jest obecnie postarzany w swoim nadchodzącym filmie, Tutaj, przy użyciu technologii deepfake i wymiany twarzy firmy AI Metaphysic.

Współzałożyciel firmy, Tom Graham, mówi, że technologia pokonała tak zwaną „dolinę niesamowitości” – instynktowne ludzkie odrzucenie mniej niż realistycznych androidów – i teraz tworzy głębokie podróbki, w których „absolutnie nie widać różnicy”.

Firma stoi za deepfake Tomem Cruisem, kontem TikTok, które doskonale podszywa się pod aktora, a także stworzyła hiper-prawdziwego Elvisa Presleya, który przekształcił się w Simona Cowella i jego kolegów jurorów w jednym z odcinków America’s Got Talent.

Podczas gdy filmowcy zachwycają się potencjałem tej technologii, przez całą sesję pojawiają się pytania dotyczące jej niewłaściwego wykorzystania.

„Ten zestaw technologii, jak wiecie, reprezentuje zestaw tektonicznych zmian społecznych, takich jak rewolucja przemysłowa, która wydarzy się w ciągu najbliższych 20 do 50 lat, a ludzie powinni się martwić tym, co się dzieje” – powiedział AFP Graham.

„Niestety, nie sądzę, że można powstrzymać ewolucję technologii, ponieważ wiele z nich to oprogramowanie typu open source. Właściwie nie ma niczego, co można by wyłączyć”.

Jego rada: „Powinieneś starać się posiadać i kontrolować prawa do swoich danych biometrycznych, tego, jak brzmisz, jak wyglądasz, i naprawdę to zablokuj”.

Klonowanie głosów

Magdalena Zielińska z ElevenLabs w Polsce, która twierdzi, że stworzyła „najbardziej ekspresyjne” dostępne głosy AI, mówi, że niezbędne będą narzędzia do sprawdzania, czy głos jest syntetyczny.

W przeciwieństwie do robotycznych głosów AI z przeszłości, modele nauczyły się replikować tempo i intonację ludzkich głosów.

Mówi, że narzędzie pozwala reżyserom zobaczyć, jak będzie brzmiała scena, a reklamodawcom zobaczyć, jaki rodzaj głosu najbardziej rezonuje z klientami. Może być również używany do rozwiązywania problemów z postprodukcją.

READ  Netflix Autumn Girl: 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o Marii Dębskiej

Zielińska mówi, że technologia może pozwolić aktorowi na licencjonowanie głosu i realizację większej liczby projektów jednocześnie.

Aktor głosowy, który uciekł przed wojną na Ukrainie, miał trudności ze znalezieniem pracy w Polsce i „teraz zarabia pieniądze”, mówi, po użyciu technologii do oczyszczenia swojego angielskiego akcentu.

Francuski reżyser Mathias Chelebourg uważa, że ​​90 procent całej produkcji filmowej będzie ostatecznie obsługiwane przez sztuczną inteligencję.

„Pospiesz się, aby natychmiast zatrudnić specjalistę AI w swoim zespole, bez względu na to, jaką masz pracę, i zatrudnij go teraz, ponieważ za rok będziesz tego żałować” – ostrzega.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *