Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska uchwala kontrowersyjną ustawę testującą rosyjskie wpływy – DW – 26.05.2023

Published

on

Polska uchwala kontrowersyjną ustawę testującą rosyjskie wpływy – DW – 26.05.2023

Polscy posłowie przyjęli w piątek projekt ustawy o zbadaniu sprawy wpływy rosyjskie Zdaniem opozycji w kraju jest to celowa próba wpłynięcia na przyszłoroczne wybory.

Ustawa przewiduje powołanie komisji do zbadania rzekomych rosyjskich wpływów w latach 2007-2022.

Osoby, u których stwierdzono, że działały pod wpływami rosyjskimi, otrzymają na 10 lat zakaz zajmowania stanowisk, na których odpowiadają za fundusze publiczne – skutecznie uniemożliwiając im sprawowanie urzędów publicznych – oraz stanowisk wymagających kontroli bezpieczeństwa.

Nowa ustawa została przeforsowana przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która twierdzi, że opozycyjna Platforma Obywatelska (PO) dopuściła do niebezpiecznego uzależnienia Polski od rosyjskich paliw kopalnych pod rządami jej byłego lidera Donald Tusk był premierem w latach 2007-2014.

„Chcemy, żeby ustawa o komisji badania rosyjskich wpływów weszła w życie i żeby komisja mogła pracować” – powiedział przed głosowaniem rzecznik PiS Rafał Bochenek.

„Jeżeli pan Donald Tusk ma coś na sumieniu… to powinien się bać.”

Opozycja potępia polityczne „polowanie na czarownice”

Śledztwo miałaby prowadzić komisja wybrana przez parlament, w którym PiS miał niewielką większość.

Lider PO Krzysztof Brejza powiedział, że nowe prawo to „idea w stylu sowieckim, która wyrasta z mentalności[lidera PiS]. Jarosław Kaczyński oraz próba zorganizowania polowania na czarownice przeciwko Donaldowi Tuskowi i wyeliminowania go z polskiej polityki.

Tusk, który nie jest już posłem, ale nim jest Prezes PObył obecny podczas głosowania na sali plenarnej.

Głosujących za ustawą nazwał „tchórzami”, którzy „łamali dobre obyczaje parlamentarne i podstawowe zasady demokracji w obawie przed utratą władzy, w obawie przed ludem, w obawie przed odpowiedzialnością (którą powinni ponieść)” po utracie wybór.”

Były premier Donald Tusk był obecny w Izbie podczas piątkowego głosowaniaŹródło: Czarek Sokołowski/AP/Picture Alliance

Tusk powiedział, że opozycja ma strategię radzenia sobie z komisją i wezwał Polaków do przyłączenia się do niego w prodemokratycznych marszach 4 czerwca, w rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 r., które odsunęły komunistów od władzy w Polsce.

READ  Polska obwinia rosyjskich hakerów za cyberatak na stronę internetową urzędu skarbowego

Sławomir Patyra, ekspert konstytucyjny z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, powiedział agencji AFP, że ustawa zawiera niejasną definicję rosyjskich wpływów, które mogą być nadużywane.

„Ta regulacja narusza wszelkie zasady konstytucyjne” – ocenił.

zc/wd (AFP, Reuters)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *